W placówce
Konsultacja telefoniczna
W szpitalu
null

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów i powinno się o niego dbać już od najmłodszych lat. Okulista dziecięcy to specjalista zajmujący się rozpoznawaniem, leczeniem i profilaktyką chorób narządu wzroku u pacjentów pediatrycznych. Wśród nich wymienia się m.in. zez, zapalenie spojówek, zapalenie rogówki, zespół suchego oka, astygmatyzm, krótkowzroczność, dalekowzroczność. Konsultacja u okulisty dziecięcego wiąże się z przeprowadzeniem wywiadu i badań okulistycznych, a dzięki nim ustaleniu diagnozy i sposobu leczenia schorzenia.

Szczegóły

Na konsultację do okulisty dziecięcego powinno się udać, gdy zaobserwuje się u dziecka jakiekolwiek nieprawidłowości ze strony narządu wzroku. Oto wybrane z nich: mrużenie, tarcie, obrzęk, zaczerwienienie oczu, problemy z rozpoznawaniem wcześniej znanych kolorów, kształtów, przedmiotów, zezowanie, widoczne zmiany w oku, podchodzenie zbyt blisko telewizora. Niepokojące jest również wpadanie na przedmioty, częste przechylanie głowy podczas patrzenia na coś, bóle głowy, trudności z równym pisaniem czy z czytaniem drobnego tekstu, trzymanie przedmiotów blisko oczu.

Konsultacja u okulisty jest potrzebna, gdy dziecko nie może skupić uwagi na oglądanych obrazach, ma opóźniony rozwój psychomotoryczny, jest wcześniakiem. Profilaktyczne konsultacje u okulisty dziecięcego, podczas których specjalista sprawdzi zdolność widzenia i wykluczy wady narządu wzroku, zalecane są zwłaszcza w przypadku, gdy wady narządu wzroku występują u rodziców.

Okulistyka dziecięca w Centrum Medycznym MAVIT

Centrum Medyczne Mavit zapewnia pełną opiekę okulistyczną również najmłodszym Pacjentom, w tym dzieciom przedwcześnie urodzonym, dla których tak ważna jest opieka okulistyczna i wczesne rozpoznanie wady wzroku, niedowidzenia, zeza, oczopląsu, w celu szybkiego podjęcia odpowiedniego leczenia.

W naszym ośrodku na warszawskim Ursynowie oferujemy konsultacje i ćwiczenia ortoptyczne dla dzieci – pomocne w leczeniu m.in. niedowidzenia oraz zeza jawnego i ukrytego. W Szpitalu Specjalistycznym w Katowicach oferujemy natomiast leczenie chirurgiczne zaćmy dziecięcej, zeza, chorób siatkówki czy niewydolności dróg łzowych. Wczesne wykrycie zaburzeń wzroku daje szanse na odzyskanie prawidłowych funkcji narządu wzroku w wyniku leczenia. Do najczęstszych problemów okulistycznych u dzieci należą:

  • wady wzroku – krótkowzroczność, nadwzroczność, niezborność (astygmatyzm).
  • różnowzroczność – jest to występowanie dużej różnicy wady wzroku między okiem lewym i prawym. Może to prowadzić do „rozleniwienia” oka z większą wadą, a to z kolei powoduje niedowidzenia.
  • zez – choroba polegająca na nierównoległym ustawieniu oczu. Zez może występować od urodzenia. Może ujawnić się dopiero między 6 miesiącem a 7 rokiem życia dziecka – jest to tzw. zez akomodacyjny, związany z nadwzrocznością.
  • nieprawidłowe widzenie obuoczne – czyli brak postrzegania głębi obrazu. Problem ten występuje u dzieci z niewyrównaną wadą wzroku, różnowzrocznością lub zezem.

Okulistyka dziecięca na NFZ w CM MAVIT

Okulistyka dziecięca to niezwykle istotny dział medycyny. Niektóre wady i schorzenia, które u osób dorosłych można leczyć wyłącznie operacyjnie, u małych Pacjentów, których narząd wzroku dopiero się rozwija, z łatwością poddają się korekcji okularowej lub innym nieinwazyjnym metodom terapii. Nie należy więc zaniedbywać rutynowych badań z zakresu okulistyki dziecięcej, zwłaszcza że wiele z nich można wykonać na NFZ. Refundowane badania dla dzieci w placówce CM MAVIT w Warszawie (na Ursynowie) to:

  • badanie autorefraktometrem (komputerowe badanie pod kątem wady wzroku),
  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego (metodą bezdotykową),
  • ocena ostrości wzroku do dali i bliży,
  • badanie biomikroskopem (ocena struktur oka z użyciem lampy szczelinowej).
  • badanie dna oka (z użyciem kropli rozszerzających źrenice).

W przypadku wskazań do zabiegów operacyjnych u małych pacjentów, na NFZ można wykonać je w oddziale okulistyki dziecięcej w CM MAVIT w Katowicach. Wczesne wykrycie zaburzeń wzroku daje szanse na odzyskanie prawidłowych funkcji narządu wzroku w wyniku leczenia.

Czytaj także: Operacja zeza u dzieci i dorosłych

Lekarze wykonujący usługę

Lekarze wykonujący usługę

Ośrodek Diagnostyczny Centrum Medycznego MAVIT ul. Migdałowa 4, Warszawa

Szpital Specjalistyczny Centrum Medycznego MAVIT w Katowicach ul. Szopienicka 65, Katowice

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Szpitale

Podobne usługi:

ORTOPTYKA.png
Ortoptyka
okulista.jpg
Okulista

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.
Zdrowie na co dzieńOnkologiaDiagnostyka

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.

Październik oznacza nie tylko kalendarzową jesień, lecz także miesiąc świadomości dotyczącej raka piersi – stąd często spotykana nazwa „Różowy Październik” lub „Pink October”. To czas licznych inicjatyw mających na celu zwiększenie wiedzy na temat profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia nowotworów piersi. Symbolem kampanii jest różowa wstążka, czyli wyraz solidarności z kobietami dotkniętymi tą chorobą. Sprawdź, jakie badania warto wykonać z tej okazji!

Czym jest zespół policystycznych jajników? Objawy, leczenie
GinekologiaEndokrynologia

Czym jest zespół policystycznych jajników? Objawy, leczenie

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to zaburzenie endokrynologiczne, które dotyka kobiet w wieku rozrodczym. Chociaż nazwa sugeruje problem z jajnikami, PCOS jest złożonym problemem, który może mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania  całego organizmu. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy tego schorzenia i w jaki sposób należy je leczyć.

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku padaczki?
NeurologiaZdrowie na co dzień

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku padaczki?

Padaczka to choroba neurologiczna, na którą cierpi ok. 400000 osób w Polsce. Ta przewlekła dolegliwość układu nerwowego charakteryzuje się występowaniem napadów wywołanych nagłymi i nieprawidłowymi wyładowaniami elektrycznymi w mózgu. Atak padaczkowy często budzi przerażenie, jednak pierwsza pomoc może uchronić osobę chorą przed poważnymi powikłaniami. Sprawdź, co robić, gdy ktoś w najbliższym otoczeniu dostanie ataku padaczki i czego bezwzględnie unikać.