W placówce
Badania ultrasonograficzne (USG)

Badania ultrasonograficzne z powodzeniem wykorzystywane są w diagnostyce w różnych dziedzinach medycyny. Mają one również zastosowanie w okulistyce.  Badanie ultrasonograficzne oka oraz oczodołu to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, które pozwala na ocenę zmian w gałce ocznej oraz w anatomicznych strukturach w obrębie oczodołu.

Badanie USG oka pozwala zdiagnozować liczne patologie w obrębie ciała szklistego, siatkówki, naczyniówki, twardówki oraz nerwu wzrokowego.


USG gałki ocznej dzieli się na dwa typy. Typ A pozwala na uzyskanie obrazów struktur anatomicznych znajdujących się wzdłuż jednej płaszczyzny, zaś USG gałki ocznej typu B – struktur leżących wzdłuż kilku płaszczyzn.


Lekarz wykonujący badanie przykłada do zamkniętej powieki sondę, którą najpierw pokrywa specjalnym żelem. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Badanie nie wpływa na jakość czy ostrość widzenia, więc po badaniu można prowadzić samochód i wrócić do codziennych zajęć.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Artykuły i poradniki na temat badań diagnostycznych i profilaktycznych

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi