Diagnostyka w ortodoncji

13.12.2022

Następnie rozpoczynamy kompleksową diagnostykę przed leczeniem ortodontycznym, która uwzględnia m.in. modele diagnostyczne, zdjęcia fotograficzne i RTG.

Diagnostyka w ortodoncji.jpg

Spis treści

Modele diagnostyczne uzębienia
Diagnostyczne zdjęcia fotograficzne
Zdjęcia radiologiczne
Badania dodatkowe
Kompleksowe leczenie w jednym miejscu

Modele diagnostyczne uzębienia

To wierne odzwierciedlenie rozmiaru, kształtu i ustawienia zębów w łuku oraz w relacji międzyszczękowej. Dzięki temu możliwe są pomiary szerokości i wielkości zębów oraz wskaźników ortodontycznych, określenie wady zgryzu w wymiarze poprzecznym, przednio tylnym i pionowym.

Diagnostyczne zdjęcia fotograficzne

Podczas sesji wykonujemy zdjęcia zewnątrzustne (potrzebne do określenia symetrii twarzy, analizy profilu Pacjenta i jego uśmiechu) oraz zdjęcia wewnątrzustne (potrzebne do analizy ustawienia zębów, tkanek twardych i miękkich i oceny postępów leczenia).

Zdjęcia radiologiczne

Niezbędne do wykonania pomiarów, analizy oraz wizualizacji efektów leczenia:

Pantomogram

Pantomogram (zdjęcie pantomograficzne) – dzięki niemu możemy określić precyzyjnie ustawienie zębów, ich liczbę (Pacjenci mogą mieć zęby nadliczbowe, zęby dodatkowe lub braki zębowe) i wykluczyć stany patologiczne, które mogą uniemożliwić rozpoczęcie leczenia ortodontycznego.

Cefalometria (zdjęcie cefalometryczne) – czyli zdjęcie boczne głowy. Rezem z komputerową analizą cefalometryczną pozwala na określenie wady zgryzu oraz jej nasilenia w wymiarze pionowym oraz przednio tylnym.

Badania dodatkowe

W codziennej praktyce nasi lekarze wykorzystują także tomografię (CBCT), np. aby ocenić zęby zatrzymane (prawidłowo wykształcone zęby, które utkwiły w kości żuchwy lub szczęki) i możliwości sprowadzenia ich do łuku.

Kompleksowe leczenie w jednym miejscu

Dzięki kompleksowemu wyposażeniu pracowni radiologicznych w aparat rentgenowski oraz tomograf komputerowy Pacjenci w wielu centrach LUX MED Stomatologia mogą wykonać pełną diagnostykę na miejscu w placówce.

Ortodonta

Interdyscyplinarny zespół specjalistów w LUX MED Stomatologia pozwala na konsultacje z lekarzami innych specjalności. Stawiamy na kompleksowe leczenie – przed leczeniem ortodontycznym Pacjenci są przygotowywani pod względem stomatologicznym (leczenie próchnicy, leczenie kanałowe), oraz chirurgicznym (ekstrakcie nie rokujących zębów, ekstrakcje zatrzymanych ósemek, ekstrakcje zębów ze względów ortodontycznych). W przypadku wskazań, po leczeniu ortodontycznym w celu poprawy funkcji i estetyki, oraz poprawy stabilności leczenia ortodontycznego Pacjenci mogą być skierowani na leczenie protetyczne oraz periodontologiczne w naszych placówkach.

Pełna diagnostyka przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego pozwala na sporządzenie planu leczenia, w którym postawiona zostaje ostateczna diagnoza, czyli określenie problemów ortodontycznych. Pacjent dowiaduje się z niego, jakie są zadania lekarza, metody leczenia oraz szacowany czas.

Autor: lek. dent. Mikołaj Sulewski, LUX MED Stomatologia Gdańsk
Link do strony placówki: https://www.luxmed.pl/placowki/lux-med-stomatologia-al-grunwaldzka-347-gdansk

Podobne usługi:

ortodoncja (1).jpg
Ortodoncja
Invisalign.jpg
Leczenie ortodontyczne nakładkowe
stomatologia-zachowawcza-2.jpg
Stomatolog
diagnostyka-obrazowa-stomatologia.jpg
Cefalometria
profilaktyka_i_higiena.jpg
Higienizacja zębów
pakiet-protetyczny.png
Protetyka
leczenie_chorob_przyzebia.jpg
Periodontologia
diagnostyka-obrazowa-stomatologia.jpg
Radiowizjografia
ortodoncja (1).jpg
Ortodoncja
Invisalign.jpg
Leczenie ortodontyczne nakładkowe

Zobacz także

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.

baza zdjec LX (393).JPG
Stomatologia

Czym jest stan zapalny miazgi zęba? Objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Stan zapalny miazgi zęba może mieć różne przyczyny. Najczęściej jednak jest konsekwencją próchnicy. Zazwyczaj towarzyszy mu wiele nieprzyjemnych objawów. Niepodjęcie leczenia może doprowadzić do konieczności usunięcia chorego zęba. Jeśli więc podejrzewasz stan zapalny miazgi zęba, nie zwlekaj i udaj się do stomatologa. Dowiedz się, jakie są objawy stanu zapalnego i jak sobie z nim poradzić.