W placówce
null

Wykorzystanie promieniowania jonizującego (zwanego także promieniowaniem RTG) pozwala na zebranie niezbędnych informacji o stanie zdrowia Pacjenta, postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenia właściwego leczenia.

Szczegóły

Rozwój nowoczesnych cyfrowych technologii obrazowania sprawił, że zarówno planowanie skomplikowanych zabiegów stomatologicznych, jak i ich wykonanie wiąże się dziś z o wiele mniejszym ryzykiem niż miało to miejsce w latach ubiegłych. Zwiększyły się przy tym możliwości jakościowego i ilościowego określania zmian patologicznych umiejscowionych w tkankach zębowych, a także w strukturach przyległych – kościach szczęki i żuchwy czy stawach skroniowo-żuchwowych.


Dzięki radiografii cyfrowej możemy wykonać badania radiologiczne w bardzo krótkim czasie, przy możliwie najniższej dawce promieniowania jonizującego.


Podstawowym badaniem radiologicznym jest zdjęcie pantomograficzne. Obrazuje ono stan zębów i struktur przyległych. Pozwala m.in. dostrzec obecność ubytków próchnicowych, których nie widzimy gołym okiem, zlokalizować zmiany chorobowe w okolicy korzeni zębów i tkanek je otaczających czy też sprawdzić, które zęby były w przeszłości leczone endodontycznie.


Do wizualizacji pojedynczych zębów służą zdjęcia radiowizjograficzne, pomocne zwłaszcza w stomatologii zachowawczej oraz endodoncji. To skuteczna metoda wykrywania próchnicy. Wraz z rozwojem próchnicy dochodzi bowiem do zjawiska demineralizacji twardych tkanek zęba: szkliwa, zębiny i cementu korzeniowego. Obszary pozbawione substancji mineralnych obrazowane są na zdjęciu rtg jako obszar ciemniejszy, w przeciwieństwie do zdrowych części zęba, które zatrzymują większą część wiązki promieniowania i są jaśniejsze. Pozwala to na diagnostykę zmian próchnicy początkowej, kiedy głębokość ubytku nie przekracza 0,5 mm.


Zdjęcie cefalometryczne to zdjęcie boczne czaszki wykorzystywane w diagnostyce ortodontycznej.


Diagnostykę radiologiczną możemy poszerzyć także o tomografię komputerową wiązki stożkowej (CBCT). Technologia ta przy ograniczeniu dawki promieniowania jonizującego umożliwia otrzymanie trójwymiarowych obrazów tkanek Pacjenta. Wyniki badania wyświetlić można na monitorze komputera w postaci dowolnych przekrojów części twarzowej czaszki Pacjenta. Specjalne oprogramowanie komputerowe umożliwia szczegółowe określenie położenia poszczególnych struktur anatomicznych i dokonanie precyzyjnych pomiarów, co jest niezwykle ważne w procesie planowania zabiegów stomatologicznych.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

pakiet-protetyczny.png
Protetyka
diagnostyka-obrazowa-stomatologia.jpg
Radiowizjografia
diagnostyka-obrazowa-stomatologia.jpg
Cefalometria

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat stomatologii

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.

baza zdjec LX (393).JPG
Stomatologia

Czym jest stan zapalny miazgi zęba? Objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Stan zapalny miazgi zęba może mieć różne przyczyny. Najczęściej jednak jest konsekwencją próchnicy. Zazwyczaj towarzyszy mu wiele nieprzyjemnych objawów. Niepodjęcie leczenia może doprowadzić do konieczności usunięcia chorego zęba. Jeśli więc podejrzewasz stan zapalny miazgi zęba, nie zwlekaj i udaj się do stomatologa. Dowiedz się, jakie są objawy stanu zapalnego i jak sobie z nim poradzić.

Leczenie zębów mlecznych.jpeg
Stomatologia

Dlaczego warto leczyć zęby mleczne? Konsekwencje zaniedbań

Po co leczyć zęby, skoro i tak wypadną, prawda? To jest pytanie, które często zadają rodzice. Oczywiście, że zęby wypadną. Ale trzeba pamiętać, że pod mlecznymi zębami rozwijają się zawiązki stałych zębów. Dlatego każdy proces zapalny w mlecznym zębie negatywnie wpływa na zęby stałe. Sprawdź, dlaczego należy leczyć zęby mleczne, jak o nie dbać, kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa.