W placówce
Stomatolog ogląda zdjecie RTG cefalometryczne

RTG zęba to krótkie, bezinwazyjne i bezbolesne badanie, dzięki któremu stomatolog może zobaczyć rozwijającą się próchnicę czy stan zapalny. W zależności od potrzeb można wykonać pantomogram, czyli RTG całych łuków zębowych, lub zdjęcie punktowe, które pozwoli ocenić stan pojedynczego zęba i dobrać odpowiednią metodę leczenia. Sprawdź, jak przygotować się do tego badania i czy istnieją przeciwwskazania do jego wykonania.

Czym jest RTG zęba?

RTG zęba to badanie radiologiczne, w którym wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie, zwane także promieniowaniem X. Przenika ono tkanki, generowany jest obraz zębów i otaczających je struktur. Dzięki badaniu lekarz może zobaczyć wiele szczegółów, które są niewidoczne podczas rutynowego badania stomatologicznego, znaleźć ubytki – nawet te niewielkie – i kompleksowo ocenić stan zębów, tkanek, kości szczęki i żuchwy. Ta wiedza pozwala mu wybrać najlepszą metodę leczenia.

Badanie jest pomocne szczególnie w stomatologii zachowawczej oraz endodoncji, ale wykorzystuje się również podczas przygotowania do zabiegów chirurgii stomatologicznej

Badania RTG w stomatologii to przede wszystkim:

  • zdjęcia punktowe zęba – do wizualizacji pojedynczych zębów służą zdjęcia radiowizjograficzne – np. W diagnostyce próchnicy obszary zdemineralizowane, a więc pozbawione substancji mineralnych, są widoczne na zdjęciu RTG jako obszar ciemniejszy, w przeciwieństwie do zdrowych części zęba, które pozostają jasne. Obraz jest na tyle dokładny, że stomatolog może zdiagnozować próchnicę początkową, gdzie głębokość ubytku nie przekracza 0,5 mm;
  • pantomogram – to zdjęcie RTG, które uwidacznia oba łuki zębowe. Panoramiczny obraz pozwala ustalić plan leczenia. To badanie to m.in.  element przygotowania do leczenia ortodontycznego.

Wskazania do wykonania RTG zęba

RTG zębów wykonywane jest wyłącznie na zlecenie lekarza, a najczęstszymi wskazaniami do badania są:

  • próchnica;
  • dolegliwości bólowe;
  • podejrzenie stanu zapalnego lub infekcji;
  • podejrzenia chorób miazgi i przyzębia;
  • ocena stanu zębów przed rozpoczęciem leczenia kanałowego i po jego zakończeniu, aby określić prawidłowość wypełnienia poszczególnych kanałów;
  • ocena konkretnego zęba oraz otaczających go tkanek i kości przed ekstrakcją;
  • podejrzenie uszkodzeń w obrębie tkanek i kości;
  • podejrzenie występowania zmian patologicznych;
  • urazy w obrębie szczęki, żuchwy i twarzoczaszki;
  • diagnostyka zębów zatrzymanych;
  • przygotowanie pacjenta do wszczepienia implantu – w tym przypadku lekarz może zlecić także wykonanie tomografii komputerowej CBTC;
  • przygotowanie do leczenia ortodontycznego;
  • działania w ramach protetyki, tj. ocena, czy wybrany ząb może byc odbudowany metodami protetycznymi.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania RTG zęba?

Względnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania z wykorzystaniem promieniowania jonizującego jest ciąża. Jeżeli diagnostyki i leczenia nie da się odłożyć w czasie – np. ze względu na silne dolegliwości bólowe czy podejrzenie poważnych stanów zapalnych – u pacjentek w ciąży wykonuje się RTG z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa.

Jak przebiega wykonanie RTG zęba?

Wykonanie RTG zęba odbywa się w osobnym pomieszczeniu – pracowni radiologicznej, w którym znajduje się specjalistyczna aparatura. Przed wykonaniem RTG pacjent zakłada fartuch z gumy ołowianej. W przypadku RTG wewnątrzustnego element aparatu rentgenowskiego umieszczany jest w ustach pacjenta. W trakcie badania pacjent znajduje się w pozycji stojącej lub siedzącej. 

Jak przygotować się do RTG zęba?

RTG zęba to badanie, które nie wymaga przygotowania. Można zgłosić się na nie o każdej porze dnia i nie ma konieczności dokonywania zmian w codziennej rutynie. Pacjent może jeść i pić przed badaniem.

Ile trwa RTG zęba?

Samo wykonanie zdjęcia RTG zęba zdjęcia wewnątrzustnego czy pantomogramu trwa kilka minut. 

RTG zęba – jak odczytać?

Interpretacja wyniku badania to zadanie lekarza. Po obejrzeniu zdjęć, biorąc pod uwagę także inne czynniki i badania, lekarz podejmuje decyzję o leczeniu.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Artykuły i poradniki na temat stomatologii

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.