Aparat ortodontyczny dla dorosłych
Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.
Spis treści
Dlaczego warto założyć aparat ortodontyczny u dorosłych i seniorów? Korzyści leczenia
Uśmiech to jedna z pierwszych rzeczy, na którą zwracamy uwagę u innych ludzi. Wygląd zębów może powiedzieć wiele o naszej higienie jamy ustnej, nawykach żywieniowych, a także o tym, czy palimy papierosy. Leczenie ortodontyczne, czyli prostowanie krzywych zębów, może nam pomóc w uzyskaniu olśniewającego, hollywoodzkiego uśmiechu.
Część pacjentów, którzy chcą wyprostować swoje zęby, może zadawać sobie pytanie, do jakiego wieku można zakładać aparat ortodontyczny? Odpowiedź brzmi: nigdy nie jest za późno. Co więcej, często pacjenci w wieku senioralnym mogą przeznaczyć odpowiednie środki finansowe na ten cel, mają też czas, aby skupić się na sobie i uzyskać uśmiech, na jaki zasługują. Lata emerytalne są obecnie dłuższe, a wiele starszych osób żyje aktywnie, ma nowe hobby, chce cieszyć się każdym dniem i wybiera zdrowy tryb życia. Aparat ortodontyczny prostujący zęby i korygujący wadę zgryzu może pomóc poczuć się młodziej, pewniej i atrakcyjniej.
Co mogą powodować wady zgryzu?
Nieprawidłowo ustawione zęby mogą oznaczać coś więcej niż tylko nieestetyczny wygląd. Proste zęby łatwiej jest szczotkować i nitkować. Wada zgryzu wpływa natomiast na utrudnione oczyszczanie zębów, powodujące próchnicę, osadzanie się kamienia nazębnego czy choroby dziąseł. Ponadto może być przyczyną utrudnionego przeżuwania pokarmu i gorszego trawienia. Krzywe zęby mogą mieć wpływ na trudność z mówieniem, bóle stawów skroniowo-żuchwowych czy bóle głowy. Niektóre badania naukowe powiązały zły stan zdrowia jamy ustnej z poważnymi chorobami serca czy cukrzycą.
Zobacz także: Leczenie ortodontyczne – etapy, czas trwania, koszt
Czym różni się leczenie ortodontyczne zębów u dorosłych od leczenia wady zgryzu u dzieci?
Wyrównanie zębów w wieku dorosłym i senioralnym w porównaniu do leczenia ortodontycznego dzieci i nastolatków różni się, ponieważ u osób starszych gęstość kości jest większa, często zęby są już starte, występują zaniki dziąseł, zdarzają się również braki zębowe, które mogły się przyczynić do tego, że zęby sąsiadujące poprzesuwały się w miejsce luki. Plan leczenia ortodontycznego u każdego pacjenta przygotowuje indywidualnie lekarz. Często przy planowaniu leczenia interdyscyplinarnego lekarz ortodonta ustala plan wspólnie z protetykiem, implantologiem, periodontologiem lub innym specjalistą, tak, aby plan był dostosowany do potrzeb pacjenta. Proces wyrównywania zębów może u osób starszych zająć więcej czasu, ale jest możliwy i przynosi dobre efekty.
Leczenie nakładkowe u dorosłych i seniorów
Aktualnie bardzo dużo pacjentów w dojrzałym wieku decyduje się na leczenie ortodontyczne przezroczystymi nakładkami ze względu na jego zalety. Nakładki na zęby:
- zapewniają łatwą higienę w trakcie leczenia: są wyjmowane, więc pacjenci mogą nitkować, szczotkować i oczyszczać trudno dostępne miejsca pomiędzy zębami łatwiej niż w przypadku zamków na zębach,
- nie są tak zauważalne jak aparaty stałe, co czyni ten aparat bardziej popularnym wśród dorosłych, którzy często czują się bardziej komfortowo w przypadku dyskretnej korekty zębów,
- nie powodują żadnych ograniczeń żywieniowych, gdyż nakładki zdejmujemy do każdego posiłku i możemy jeść nasze ulubione potrawy,
- wymagają rzadszych wizyt u ortodonty, średnio co ok. 2 miesiące,
- zapewniają komfortowe leczenie, ponieważ nakładki są przycięte do dziąseł co zapewnia ich dopasowanie, ponadto nie zawierają zamków i drutów dzięki czemu unikamy podrażnienia błony śluzowej warg lub języka,
- cechują się wysoką precyzją leczenia, każdy plan jest projektowany cyfrowo w nowoczesnym oprogramowaniu, pod kontrolą zdjęć prześwietleń zębów, skanu zębów czy tomografii komputerowej.
Należy jednak pamiętać, że nakładki muszą być noszone bardzo regularnie, minimum 22 godziny na dobę. W przeciwnym razie nie wyprostują krzywych zębów. Sukces i długość leczenia zależą od przestrzegania zaleceń lekarza.
Przeczytaj: Leczenie nakładkowe vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną?
Proste zęby sprawiają, że uśmiech wygląda młodziej, gdyż z reguły tworzą one szerszy uśmiech. Usta wyglądają na bardziej napięte i uniesione. Dają również wrażenie zdrowia i witalności. Proste zęby to zdrowsze zęby, ponieważ są mniej podatne na gromadzenie się płytki nazębnej prowadzącej do próchnicy i chorób przyzębia.