Aparat ortodontyczny dla dorosłych

04.08.2024

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg

Spis treści

Dlaczego warto założyć aparat ortodontyczny u dorosłych i seniorów? Korzyści leczenia
Co mogą powodować wady zgryzu?
Czym różni się leczenie ortodontyczne zębów u dorosłych od leczenia wady zgryzu u dzieci?
Leczenie nakładkowe u dorosłych i seniorów

Dlaczego warto założyć aparat ortodontyczny u dorosłych i seniorów? Korzyści leczenia

Uśmiech to jedna z pierwszych rzeczy, na którą zwracamy uwagę u innych ludzi. Wygląd zębów może powiedzieć wiele o naszej higienie jamy ustnej, nawykach żywieniowych, a także o tym, czy palimy papierosy. Leczenie ortodontyczne, czyli prostowanie krzywych zębów, może nam pomóc w uzyskaniu olśniewającego, hollywoodzkiego uśmiechu.

Część pacjentów, którzy chcą wyprostować swoje zęby, może zadawać sobie pytanie, do jakiego wieku można zakładać aparat ortodontyczny? Odpowiedź brzmi: nigdy nie jest za późno. Co więcej, często pacjenci w wieku senioralnym mogą przeznaczyć odpowiednie środki finansowe na ten cel, mają też czas, aby skupić się na sobie i uzyskać uśmiech, na jaki zasługują. Lata emerytalne są obecnie dłuższe, a wiele starszych osób żyje aktywnie, ma nowe hobby, chce cieszyć się każdym dniem i wybiera zdrowy tryb życia. Aparat ortodontyczny prostujący zęby i korygujący wadę zgryzu może pomóc poczuć się młodziej, pewniej i atrakcyjniej.

Co mogą powodować wady zgryzu?

Nieprawidłowo ustawione zęby mogą oznaczać coś więcej niż tylko nieestetyczny wygląd. Proste zęby łatwiej jest szczotkować i nitkować. Wada zgryzu wpływa natomiast na utrudnione oczyszczanie zębów, powodujące próchnicę, osadzanie się kamienia nazębnego czy choroby dziąseł. Ponadto może być przyczyną utrudnionego przeżuwania pokarmu i gorszego trawienia. Krzywe zęby mogą mieć wpływ na trudność z mówieniem, bóle stawów skroniowo-żuchwowych czy bóle głowy. Niektóre badania naukowe powiązały zły stan zdrowia jamy ustnej z poważnymi chorobami serca czy cukrzycą.

Zobacz także: Leczenie ortodontyczne – etapy, czas trwania, koszt

Czym różni się leczenie ortodontyczne zębów u dorosłych od leczenia wady zgryzu u dzieci?

Wyrównanie zębów w wieku dorosłym i senioralnym w porównaniu do leczenia ortodontycznego dzieci i nastolatków różni się, ponieważ u osób starszych gęstość kości jest większa, często zęby są już starte, występują zaniki dziąseł, zdarzają się również braki zębowe, które mogły się przyczynić do tego, że zęby sąsiadujące poprzesuwały się w miejsce luki. Plan leczenia ortodontycznego u każdego pacjenta przygotowuje indywidualnie lekarz. Często przy planowaniu leczenia interdyscyplinarnego lekarz ortodonta ustala plan wspólnie z protetykiem, implantologiem, periodontologiem lub innym specjalistą, tak, aby plan był dostosowany do potrzeb pacjenta. Proces wyrównywania zębów może u osób starszych zająć więcej czasu, ale jest możliwy i przynosi dobre efekty.

Leczenie nakładkowe u dorosłych i seniorów

Aktualnie bardzo dużo pacjentów w dojrzałym wieku decyduje się na leczenie ortodontyczne przezroczystymi nakładkami ze względu na jego zalety. Nakładki na zęby:

Leczenie nakładkowe wad zgryzu

  • zapewniają łatwą higienę w trakcie leczenia: są wyjmowane, więc pacjenci mogą nitkować, szczotkować i oczyszczać trudno dostępne miejsca pomiędzy zębami łatwiej niż w przypadku zamków na zębach,
  • nie są tak zauważalne jak aparaty stałe, co czyni ten aparat bardziej popularnym wśród dorosłych, którzy często czują się bardziej komfortowo w przypadku dyskretnej korekty zębów,
  • nie powodują żadnych ograniczeń żywieniowych, gdyż nakładki zdejmujemy do każdego posiłku i możemy jeść nasze ulubione potrawy,
  • wymagają rzadszych wizyt u ortodonty, średnio co ok. 2 miesiące,
  • zapewniają komfortowe leczenie, ponieważ nakładki są przycięte do dziąseł co zapewnia ich dopasowanie, ponadto nie zawierają zamków i drutów dzięki czemu unikamy podrażnienia błony śluzowej warg lub języka,
  • cechują się wysoką precyzją leczenia, każdy plan jest projektowany cyfrowo w nowoczesnym oprogramowaniu, pod kontrolą zdjęć prześwietleń zębów, skanu zębów czy tomografii komputerowej.

Należy jednak pamiętać, że nakładki muszą być noszone bardzo regularnie, minimum 22 godziny na dobę. W przeciwnym razie nie wyprostują krzywych zębów. Sukces i długość leczenia zależą od przestrzegania zaleceń lekarza.

Przeczytaj: Leczenie nakładkowe vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną?

Proste zęby sprawiają, że uśmiech wygląda młodziej, gdyż z reguły tworzą one szerszy uśmiech. Usta wyglądają na bardziej napięte i uniesione. Dają również wrażenie zdrowia i witalności. Proste zęby to zdrowsze zęby, ponieważ są mniej podatne na gromadzenie się płytki nazębnej prowadzącej do próchnicy i chorób przyzębia.

Autor: Monika Rosa - stomatolog, ortodonta

Zobacz także

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.

baza zdjec LX (393).JPG
Stomatologia

Czym jest stan zapalny miazgi zęba? Objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Stan zapalny miazgi zęba może mieć różne przyczyny. Najczęściej jednak jest konsekwencją próchnicy. Zazwyczaj towarzyszy mu wiele nieprzyjemnych objawów. Niepodjęcie leczenia może doprowadzić do konieczności usunięcia chorego zęba. Jeśli więc podejrzewasz stan zapalny miazgi zęba, nie zwlekaj i udaj się do stomatologa. Dowiedz się, jakie są objawy stanu zapalnego i jak sobie z nim poradzić.