Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

10.11.2024

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

invisalign.jpg

Spis treści

Co składa się na koszt leczenia ortodontycznego?
Leczenie nakładkowe - cały koszt w planie leczenia
Koszty obu metod są zbliżone – jak to policzyliśmy?
Leczenie tradycyjnym aparatem – dodatkowe koszty w czasie leczenia

Co składa się na koszt leczenia ortodontycznego?

Proces leczenia ortodontycznego zawsze zaczynamy od odpowiedniej diagnostyki – wykonania zdjęcia RTG. Aby przygotować plan leczenia, lekarz musi wiedzieć, jak wyglądają nasze zęby. Dlatego pobiera wycisk – tradycyjny lub (w leczeniu nakładkowym) cyfrowy skan naszej jamy ustnej.

Następny ważny krok to opracowanie planu leczenia oraz wyprodukowanie indywidualnego zestawu nakładek lub tradycyjnego aparatu. Podsumowując koszty leczenia należy pamiętać również o cenach wizyt w gabinecie oraz przygotowaniu aparatu retencyjnego, który będzie potrzebny, by utrwalić efekty naszego leczenia.

Proces leczenia ortodontycznego zawsze zaczynamy od odpowiedniej diagnostyki – wykonania zdjęcia RTG. Aby przygotować plan leczenia, lekarz musi wiedzieć, jak wyglądają nasze zęby. Dlatego pobiera wycisk – tradycyjny lub (w leczeniu nakładkowym) cyfrowy skan naszej jamy ustnej.

Leczenie nakładkowe - cały koszt w planie leczenia

Decydując się na metodę nakładkową, otrzymujesz kompletny plan leczenia. Kiedy podejmiesz decyzję, podpisujesz umowę na całość procesu. Ten koszt na początku wydaje się być wyższy niż w przypadku leczenia aparatem stałym. Jednak kiedy podsumujemy wszystkie opłaty:

  • za założenie aparatu,
  • za leczenie (które trwa od 1,5 roku do 3 lat),
  • za zdjęcie aparatu,

okazuje się, że koszty są porównywalne – a często nawet niższe w przypadku leczenia nakładkami.

Koszty obu metod są zbliżone – jak to policzyliśmy?

Ceny wizyt w trakcie tradycyjnego leczenia, które trwa nawet kilka lat mogą wzrosnąć (a biorąc pod uwagę rosnące koszty usług najprawdopodobniej tak będzie). Każda kolejna droższa wizyta podnosi całościowy koszt leczenia.

Leczenie nakładkowe wad zgryzu

1) Im bardziej zaawansowana wada zgryzu tym dłuższe leczenie aparatem stałym
Dłuższe leczenie oznacza większy koszt całkowity. Całość leczenia aparatem stałym ma porównywalną cenę lub jest tylko minimalnie tańsze niż systemy nakładkowe przeznaczone dla bardziej skomplikowanych wad.

Leczenie aparatem stałym zawsze będzie trwało dłużej ze względu na konieczność przejścia przez pełną sekwencję łuków ortodontycznych oraz sposób przekładania sił na zęby. Przy aparacie stałym siły są przekazywane tylko od przedsionka jamy ustnej – dlatego niektóre ruchy zębów są trudne do przeprowadzenia. Aparaty nakładkowe przekładają siły na ząb z każdej strony – od przedsionka, strony podniebiennej i żującej. Z tego względu leczenie przebiega często nawet połowę krócej.

2) Przy niewielkiej wadzie zgryzu leczenie nakładkowe to niższy koszt
Założenie aparatu stałego górnego i dolnego, wizyty przez 1,5 roku (to minimalny czas noszenia potrzebny, żeby przejść przez sekwencję łuków) i demontaż aparatu to łącznie większy koszt (szczególnie przy aparacie estetycznym) niż leczenie nakładkowe.

3) Gwarantowany czas leczenia
Szczególnie w przypadku nakładek przeznaczonych dla niewielkich wad zgryzu widać znaczącą różnicę. W takim przypadku leczenie może zakończyć się w ciągu nawet 140 dni. W przypadku aparatu stałego to przynajmniej 1,5 roku.

Leczenie tradycyjnym aparatem – dodatkowe koszty w czasie leczenia

Kiedy już zdecydujesz się na założenie tradycyjnego aparatu, początkowy koszt będzie mniejszy niż w leczeniu nakładkowym. Jednak musisz pamiętać o kolejnych kosztach:

Ortodonta

  • Częstsze wizyty u ortodonty i dłuższy czas trwania leczenia;
  • Awarie aparatu – dodatkowe wizyty i naprawa;
  • Koszty związane z trudniejszym utrzymaniem higieny (począwszy od specjalnych szczoteczek ortodontycznych, po wizyty związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju próchnicy). 

Podsumowując – koszt obu metod jest bardzo zbliżony. Główną różnicą jest sposób płatności – w przypadku leczeniu nakładkowym wad zgryzu na początku musimy zapłacić producentowi za cały zestaw nakładek. Większa płatność na start może być utrudnieniem, jednak w LUX MED Stomatologia staramy się dopasować do możliwości Pacjentów.

Pamiętaj! Wyższy koszt na początku leczenia nie musi być przeszkodą – możesz opłacić leczenie w etapach lub skorzystać z płatności ratalnych z MediRaty.

Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, nie odkładaj leczenia wad zgryzu. Jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim z troski o swoje zdrowie.

Zobacz także

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.