W placówce
Stomatolog ogląda zdjecie RTG cefalometryczne

Radiowizjografia to badanie cyfrowe, które pozwala uzyskać obraz zęba i otaczających go tkanek przy minimalnym obciążeniu organizmu pacjenta promieniowaniem rentgenowskim. Służy do diagnostyki m.in. schorzeń miazgi, przyzębia, próchnicy utajonej, a także kontroli jakości leczenia stomatologicznego. Dowiedz się więcej.

Przejdź do:

Czym jest radiowizjografia?
W jakim celu wykonuje się radiowizjografię?
Jak przebiega badanie radiowizjograficzne?
Jak się przygotować do radiowizjografii?
Jakie schorzenia diagnozuje radiowizjografia?

Czym jest radiowizjografia?

Radiowizjografia (zwana również radiografią cyfrową) to rodzań badania radiologicznego (RTG). Służy do obrazowania struktur zębów i jamy ustnej. Umożliwia uzyskanie obrazu rentgenowskiego w sposób cyfrowy, co przynosi szereg korzyści w porównaniu do tradycyjnego zdjęcia wewnątrzustnego na kliszy. Dla pacjenta oznacza krótszy czas ekspozycji na promieniowanie rentgenowskie. Dla stomatologa z kolei takie rozwiązanie stanowi wygodne i precyzyjne narzędzie diagnostyczne ponieważ uzyskany obraz można przetwarzać dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu

Zdjęcia radiowizjograficzne służą badaniu pojedynczych zębów. Są one pomocne zwłaszcza w stomatologii zachowawczej oraz endodoncji. To skuteczna metoda wykrywania m.in. próchnicy. Wraz z rozwojem próchnicy dochodzi bowiem do zjawiska demineralizacji twardych tkanek zęba (szkliwa, zębiny i cementu korzeniowego). Obszary pozbawione substancji mineralnych obrazowane są na zdjęciu RTG jako obszar ciemniejszy, w przeciwieństwie do zdrowych części zęba, które zatrzymują większą część wiązki promieniowania i są jaśniejsze. Pozwala to na diagnostykę zmian próchnicy początkowej, kiedy głębokość ubytku nie przekracza 0,5 mm.

W jakim celu wykonuje się radiowizjografię?

Radiowizjografia ma szerokie zastosowanie w stomatologii. Jest narzędziem diagnostycznym, które pomaga w diagnostyce:

  • próchnicy – za pomocą badania radiograficznego stomatolog może ocenić stopień zaawansowania choroby; obrazowanie cyfrowe pozwala wykryć ogniska próchnicowe w przestrzeniach międzyzębowych oraz korzeniach;
  • schorzenia miazgi – obrazowanie cyfrowe pozwala zlokalizować źródło bólu i podjąć decyzję o rodzaju leczenia;
  • zmiany w okolicy przywierzchołkowej korzenia – w sytuacji braku objawów bólowych takie zmiany sa często wykrywane właśnie dzięki obrazowaniu cyfrowemu

Ponadto radiowizjografia jest przydatna w procesie planowania leczenia ortodontycznego w celu oceny struktury kości, rozmieszczenia zębów, a także obecności i położenia zębów mądrości. Badanie wykonuje się także w przygotowaniu do zabiegów chirurgicznych, takich jak ekstrakcje zębów czy wszczepianie implantów dentystycznych;

W każdym przypadku decyzja o wykonaniu radiowizjografii stomatologicznej powinna być podejmowana indywidualnie przez lekarza dentystę. Specjalista bierze wtedy pod uwagę historię medyczną pacjenta, objawy kliniczne i inne dostępne informacje diagnostyczne.

Zobacz także: Periodontologia – co to jest? Choroby

Jak przebiega badanie radiowizjograficzne?

Dla ochrony przed promieniowaniem pacjent zakłada specjalny fartuch. Technik elektroradiolog lub lekarz stomatolog umieszcza niewielki czujnik w kształcie płytki w ustach badanego. Wykonanie zdjęcia trwa kilka sekund. W trakcie radiowizjografii należy pozostać nieruchomo, aby zapis był jak najbardziej czytelny.

Jak się przygotować do radiowizjografii?

Radiowizjografia nie wymaga żadnego przygotowania. Dawka promieniowania rentgenowskiego jest mniejsza niż w przypadku tradycyjnego badania, jednak należy zachować podobne środki ostrożności. Nie istnieją bezwzględne przeciwwskazania do radiowizjografii, należy zachować jednak szczególną ostrożność podczas wykonywania badania u kobiet w ciąży.

Jakie schorzenia diagnozuje radiowizjografia?

Radiowizjografia stomatologiczna pozwala na diagnozowanie różnych schorzeń zębów, dziąseł i struktur otaczających. Za pomocą tego badania stomatolog może wykryć również inne niepokojące zmiany w jamie ustnej lub zatokach szczękowych.

Dolegliwości i choroby, których diagnozę ułatwi radiowizjografia to m.in.:

  • próchnica;
  • zapalenie miazgi;
  • infekcje i stany zapalne kości;
  • zatrzymanie zębów;
  • złe ustawienie zębów stałych u dzieci lub zębów mądrości;
  • zapalenie przyzębia;

Radiografia cyfrowa jest niezwykle przydatna w diagnostyce, ponieważ umożliwia uzyskanie obrazów struktur, które nie są widoczne w standardowym badaniu stomatologicznym. Dzięki temu dentysta może skuteczniej ocenić stan zdrowia jamy ustnej pacjenta i opracować odpowiedni plan leczenia.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

diagnostyka-obrazowa-stomatologia.jpg
Cefalometria
pakiet-protetyczny.png
Protetyka

Artykuły i poradniki na temat stomatologii

jak czyścić aparat.jpeg
Stomatologia

Jak zachować prawidłową higienę jamy ustnej podczas leczenia aparatem ortodontycznym? Wskazówki

Leczenie ortodontyczne może trwać nawet kilka lat. To okres, w którym zęby przyjmują prawidłowe położenie, ale także – szczególnie w przypadku aparatów stałych – są bardziej narażone na rozwój próchnicy przez obecność elementów aparatu stałego, które mogą utrudniać dostęp dla szczoteczki i innych środków do higieny jamy ustnej. Bakterie gromadzące się w tkankach twardych zębów mogą powodować ubytki, choroby dziąseł czy nieprzyjemny zapach z ust. Sprawdź, jak utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej w trakcie leczenia stałym aparatem ortodontycznym, aby uniknąć tych problemów!

palenie po wyrwaniu zęba.jpeg
Stomatologia

Palenie po wyrwaniu zęba – dlaczego jest szkodliwe?

Po ekstrakcji zęba Pacjent otrzymuje szereg zaleceń, które mają wspierać proces gojenia rany. Wśród nich jest m.in. zakaz palenia papierosów. Ten szkodliwy nałóg może niepotrzebnie wydłużyć czas rekonwalescencji, a dodatkowo zwiększyć ryzyko powstania tzw. suchego zębodołu oraz infekcji. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być konsekwencje palenia po usunięciu zęba i przekonaj się, że naprawdę nie warto tego robić.

wpływ palenia.jpeg
Stomatologia

Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Palenie tytoniu to powszechny nawyk. Jak wynika z raportu Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik zdrowotny, problem dotyczy aż ponad 30% mężczyzn i 27% kobiet w Polsce [5]. Tytoń nie tylko uzależnia i powoduje choroby płuc, ale także ma wpływ na zdrowie i estetykę zębów. Sprawdź, z jakimi problemami stomatologicznymi najczęściej zmagają się palacze.