Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

17.06.2024

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

Retainer.jpeg

Spis treści

Czym jest retainer ortodontyczny?
Rodzaje retainerów
Jak długo trzeba nosić retainer ortodontyczny?
Czym czyścić retainer?
Czy noszenie retainera jest bolesne?

Czym jest retainer ortodontyczny?

Retainer, czyli aparat retencyjny, zakłada się po zakończeniu leczenia ortodontycznego w celu podtrzymania i ustabilizowania osiągniętego efektu. Zabezpiecza on zęby przed powrotem do poprzedniego położenia. Retainery mogą być stałe oraz ruchome, a o tym, który zostanie założony, decyduje ortodonta. Każdy z nich wygląda inaczej i różni się sposobem noszenia.

Rodzaje retainerów

Retainer stały od ruchomego różni się przede wszystkim sposobem noszenia / założenia. Każdy z nich ma jednak na celu jak najdłuższe utrzymanie efektów leczenia ortodontycznego.

Retainer ruchomy

Zakłada i zdejmuje go Pacjent. W większości przypadków należy go nosić przez całą noc. Skuteczność i trwałość efektów zależy od regularności zakładania. Występuje w kilku formach, np. płytki termoformowalnej, płytki Hawleya, płytki Schwarza lub w postaci pozycjonera.

Retainer stały

Ma formę cienkiego drucika, przymocowanego do językowej lub podniebiennej części zębów. Cechuje go wysoka skuteczność, ponieważ działa cały czas i nie wymaga zakładania przez pacjenta.

Zobacz także: Leczenie nakładkowe a tradycyjny aparat               

Jak długo trzeba nosić retainer ortodontyczny?

Czas noszenia retainera zależy od jego rodzaju i potrzeb Pacjenta. W niektórych przypadkach retainer stały zakłada się na całe życie, ponieważ jego zdjęcie powoduje powrót zębów do poprzedniego ustawienia. W przypadku retainera ruchomego okres noszenia zależy od kilku czynników, takich jak wiek pacjenta czy rodzaj wady zgryzu. Początkowo, po zdjęciu aparatu ortodontycznego, retainer ruchomy powinien być noszony przez większą część doby, nawet 20–22 godziny. Należy go zdejmować jedynie do jedzenia oraz mycia zębów. Po dwóch tygodniach można skrócić ten czas.

Retainer na noc należy zakładać tak długo, jak zaleci lekarz. Przyjmuje się, że powinien być noszony połowę czasu leczenia ortodontycznego zębów. Dużo również zależy od wady zgryzu. Jeśli konieczne było usunięcie kilku zębów, możliwe, że czas ten zostanie wydłużony.

Czym czyścić retainer?

Ortodonta

Ruchomy retainer należy myć codziennie – wystarczy ciepła woda i miękka szczoteczka. Po każdym zdjęciu retainera należy go opłukać w ciepłej wodzie, a następnie umyć szczoteczką. Nie należy zbyt mocno naciskać, ponieważ można go złamać lub uszkodzić. W czasie, kiedy nie jest noszony, warto trzymać go w specjalnym pudełku.

Retainer stały wymaga dokładnego czyszczenia podczas higieny jamy ustnej. Z uwagi na to, że jest on przyklejony do zębów, w przestrzeniach pomiędzy nimi mogą gromadzić się resztki jedzenia, a ich niedokładne oczyszczenie często prowadzi do rozwoju próchnicy. Okolice retainera trzeba czyścić nie tylko szczoteczką do zębów, ale również nicią dentystyczną, płynem do płukania jamy ustnej, a także czyścikami przeznaczonymi do przestrzeni międzyzębowych (szczoteczkami międzyzębowymi).

Zobacz także: Ortodoncja

Czy noszenie retainera jest bolesne?

Noszenie retainera stałego nie jest bolesne. Przez kilka dni po jego założeniu bądź wymianie może utrzymywać się dyskomfort. Pamiętaj, że odklejony retainer należy jak najszybciej naprawić u ortodonty. Nie wolno tego robić na własną rękę, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na efekty leczenia ortodontycznego.

Retainer ruchomy co kilka tygodni można modyfikować, aby jeszcze lepiej dopasować go do nowego zgryzu. Po każdej takiej zmianie może pojawić się dyskomfort podobny do tego, który był obecny podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Zazwyczaj mija on po upływie kilku dni.


Źródła
  1. Anand R., Tikku T., Khanna R, Maurya, R.P., Verma S., Shrivastava K., Retainer in orthodontics, „IP Indian Journal of Orthodontics and Dentofacial”, May 2019, 5, 11, s. 11–15.
  2. Czochrowska E., Sandler J., Daly K., Three methods of fixed mandibular retainer fabrication and delivery, „Forum Ortodontyczne”, 13, 2017, s. 291–300.

Zobacz także

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.

baza zdjec LX (393).JPG
Stomatologia

Czym jest stan zapalny miazgi zęba? Objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Stan zapalny miazgi zęba może mieć różne przyczyny. Najczęściej jednak jest konsekwencją próchnicy. Zazwyczaj towarzyszy mu wiele nieprzyjemnych objawów. Niepodjęcie leczenia może doprowadzić do konieczności usunięcia chorego zęba. Jeśli więc podejrzewasz stan zapalny miazgi zęba, nie zwlekaj i udaj się do stomatologa. Dowiedz się, jakie są objawy stanu zapalnego i jak sobie z nim poradzić.