W placówce
null

Pantomogram, czyli panoramiczne zdjęcie całego uzębienia, jest jednym z podstawowych badań radiologicznych w stomatologii oraz chirurgii szczękowej. To całkowicie bezbolesne badanie.

Przejdź do:

Badanie: pantomogram – co to jest?
Po co robi się pantomogram?
Pantomogram – przeciwwskazania
Pantomogram – jak przebiega badanie?
Jak przygotować się do wykonania pantomogramu?
Jakich informacji dostarcza zdjęcie pantomograficzne szczęki?
Jak często trzeba robić pantomogram?

Badanie: pantomogram – co to jest?

Pantomogram jest panoramicznym zdjęciem rentgenowskim, które umożliwia jednoczesne zobrazowanie zębów, szczęki, żuchwy, części zatoki szczękowej i stawów skroniowo-żuchwowych. Badanie to wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo pantomogramu, to dawka promieniowania używana podczas tego badania jest niewiele większa od tej stosowanej podczas zwykłego RTG punktowego i wynosi zaledwie od 7 do 12 µSv. Dla porównania, dawka promieniowania, którą codziennie otrzymujemy w Polsce ze źródeł naturalnych, wynosi około 6,8 µSv.

Po co robi się pantomogram?

Stomatolog może zalecić wykonanie pantomogramu w różnych sytuacjach. Najczęstszymi wskazaniami do tego badania są: wstępna ocena stanu zębów, w tym sprawdzenie obecności próchnicy, jakości wypełnień i wykonanych zabiegów leczenia kanałowego. Zdjęcie pantomograficzne może być również zlecone w przypadku planowanego leczenia protetycznego, implantologicznego lub ortodontycznego. Przydaje się też przed zabiegiem usunięcia zębów oraz do oceny zaawansowania chorób przyzębia.

Czasami na zdjęciu pantomograficznym można zauważyć zmiany, które nie dają żadnych objawów, takie jak torbiele, zmiany okołowierzchołkowe lub zmiany w kościach szczęki czy żuchwy. Dlatego to badanie jest ważne nie tylko do diagnozowania konkretnych problemów, ale także do wykrywania potencjalnych zmian patologicznych.

Pantomogram – przeciwwskazania

Pantomogram jamy ustnej jest badaniem przeprowadzanym w pracowni radiologicznej przy użyciu promieni Roentgena, w związku z tym nie mogą go wykonywać kobiety w ciąży.

Pantomogram – jak przebiega badanie?

Przed rozpoczęciem badania konieczne jest zdjęcie metalowych elementów z okolicy głowy i szyi (np. ozdoby, biżuteria, piercing, ruchome uzupełnienia protetyczne, nakładki).  Pacjent jest ubierany w specjalną kamizelkę, która chroni go przed promieniami Roentgena. Podchodzi do aparatu, staje nieruchomo i przytrzymuje zębami uchwyt we wskazanym miejscu. Stosuje się do poleceń technika rtg. Później głowica pantomografu wykonuje obrót wokół głowy badanej osoby – w tym czasie robione jest zdjęcie. W trakcie całego badania badany powinien pozostać nieruchomy.

Już w ciągu kilku minut od zakończenia badania Pacjent otrzyma wynik na płycie CD. Opisany przebieg wykonania pantomogramu może ulec pewnym zmianom w zależności od indywidualnych przypadków.

Jak przygotować się do wykonania pantomogramu?

Poza usunięciem metalowych elementów z okolicy głowy i szyi, badanie nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Może być wykonane w dowolnym momencie. Jest całkowicie bezbolesne.

W LUX MED zrobisz także RTG punktowe zdjęcie zęba. Dowiedz się więcej.

Jakich informacji dostarcza zdjęcie pantomograficzne szczęki?

Zdjęcie pantomograficzne, nazywane również zdjęciem panoramicznym, jest zdjęciem warstwowym, na którym widoczne są zęby oraz inne struktury szczęk, zwłaszcza kości i stawy żuchwowo-skroniowe. Dzięki temu badaniu możliwa jest ocena stanu tych obszarów twarzoczaszki oraz wykrycie ewentualnych zmian, takich jak choroby kości czy stawów. Ponadto, zdjęcie pantomograficzne umożliwia identyfikację nieprawidłowości w budowie zębów i szczęki, co jest istotne przy planowaniu leczenia stomatologicznego oraz protetycznego.

Jak często trzeba robić pantomogram?

Częstotliwość wykonywania badania panoramicznego zależy od stanu zdrowia jamy ustnej danego Pacjenta. Zawsze  powinno być zlecone przez specjalistę, takiego jak stomatolog lub chirurg szczękowy. Jeśli Pacjent ma poważne problemy z próchnicą lub wcześniej występowały u niego infekcje i komplikacje, dentysta może zdecydować o częstszym zleceniu zdjęć rentgenowskich. Badanie może być wykonywane u dzieci tylko na wyraźne zlecenie lekarza.

W przypadku nowych Pacjentów stomatolog zleca pantomogram w celu oceny ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej.

Ostateczna częstotliwość przeprowadzania badania  zależy od wieku Pacjenta, ryzyka zachorowania oraz obecności objawów choroby jamy ustnej.


Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

fizjoterapeuta-fizjoterapia.jpg
Elektrostymulacja
Kinesiotaping_small.jpg
Kinesiotaping
kinezyterapia.jpg
Kinezyterapia

Artykuły i poradniki na temat stomatologii

jak czyścić aparat.jpeg
Stomatologia

Jak zachować prawidłową higienę jamy ustnej podczas leczenia aparatem ortodontycznym? Wskazówki

Leczenie ortodontyczne może trwać nawet kilka lat. To okres, w którym zęby przyjmują prawidłowe położenie, ale także – szczególnie w przypadku aparatów stałych – są bardziej narażone na rozwój próchnicy przez obecność elementów aparatu stałego, które mogą utrudniać dostęp dla szczoteczki i innych środków do higieny jamy ustnej. Bakterie gromadzące się w tkankach twardych zębów mogą powodować ubytki, choroby dziąseł czy nieprzyjemny zapach z ust. Sprawdź, jak utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej w trakcie leczenia stałym aparatem ortodontycznym, aby uniknąć tych problemów!

palenie po wyrwaniu zęba.jpeg
Stomatologia

Palenie po wyrwaniu zęba – dlaczego jest szkodliwe?

Po ekstrakcji zęba Pacjent otrzymuje szereg zaleceń, które mają wspierać proces gojenia rany. Wśród nich jest m.in. zakaz palenia papierosów. Ten szkodliwy nałóg może niepotrzebnie wydłużyć czas rekonwalescencji, a dodatkowo zwiększyć ryzyko powstania tzw. suchego zębodołu oraz infekcji. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być konsekwencje palenia po usunięciu zęba i przekonaj się, że naprawdę nie warto tego robić.

wpływ palenia.jpeg
Stomatologia

Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Palenie tytoniu to powszechny nawyk. Jak wynika z raportu Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik zdrowotny, problem dotyczy aż ponad 30% mężczyzn i 27% kobiet w Polsce [5]. Tytoń nie tylko uzależnia i powoduje choroby płuc, ale także ma wpływ na zdrowie i estetykę zębów. Sprawdź, z jakimi problemami stomatologicznymi najczęściej zmagają się palacze.