Ból brzucha – przyczyny powstawania, rozpoznanie i sposoby leczenia

Ból brzucha to powszechnie występujący objaw towarzyszący różnym chorobom narządów położonych w obrębie jamy brzusznej lub poza nią. Dlatego też może się okazać trudne określenie jego przyczyny. Możliwe czynniki odpowiedzialne za ból brzucha to m.in.: ostre zapalenie żołądka i jelit (zatrucie pokarmowe), wirusowe zapalenie żołądkowo-jelitowe, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego lub wyrostka robaczkowego, ale także choroby nerek, serca i przewlekły lub silny stres.

bol-brzucha.jpg

Spis treści

Jakie są przyczyny bólu brzucha?
Objawy alarmowe – „ostry brzuch”
Do jakiego lekarza się zgłosić?
Diagnostyka bólu brzucha
Jak leczy się ból brzucha?
Profilaktyka bólu brzucha

Bóle brzucha są jedną z najczęstszych dolegliwości bólowych. Ból brzucha może mieć podłoże gastrologiczne, neurologiczne, ginekologiczne, kardiologiczne, a nawet psychogenne. Ból może mieć nie tylko różne przyczyny powstawania, lecz także umiejscowienie, nasilenie czy charakter (np. kłujący, tępy, rozlany, skurczowy). Sprawdź, co może powodować ból brzucha i w jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie.

Jakie są przyczyny bólu brzucha?

Ból brzucha związany z układem pokarmowym

Ból brzucha to powszechna dolegliwość. Może być skutkiem zarówno niegroźnych przypadłości, jak i poważnych problemów ze zdrowiem. W większości przypadków stanowi przejaw chorób układu pokarmowego, takich jak choroby zapalne, w tym m.in. ostre zapalenie żołądka i jelit (tzw. zatrucie pokarmowe), zapalenie uchyłków jelita grubego, pęcherzyka żółciowego czy wyrostka robaczkowego, charakteryzujący się początkowo bólem w górnej części brzucha, który przemieszcza się w dół brzucha, po prawej stronie, na wysokości biodra. Ból brzucha pojawia się w chorobach z owrzodzeniem błony śluzowej, takich jak np. choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy czy nadżerki wywołane chorobą refluksową.

Za ból brzucha odpowiadać mogą też inne choroby układu pokarmowego takie jak niedrożność jelit, nieswoiste zapalne choroby jelit (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna), choroba nowotworowa oraz kamica żółciowa. Ból brzucha związany może być również z chorobami pasożytniczymi, występującymi częściej u dzieci, wywołany m.in. przez owsiki, rzadziej przez tasiemca, glistę ludzką, węgorka jelitowego czy włosogłówkę.

Ból brzucha przy niestrawności

Częstą przyczyną bólu brzucha jest niestrawność, czyli tzw. dyspepsja, w przypadku której ból lokalizuje się w górnej części brzucha. Towarzyszą mu: poposiłkowe uczucie pełności w nadbrzuszu, nudności, wymioty, odbijanie, uczucie wczesnej sytości, zgaga i brak łaknienia. Dolegliwości nasilają się w wyniku m.in. palenia papierosów, spożywania tłustych, ostrych potraw, dużej ilości alkoholu i kofeiny, przejadania się, podejmowania aktywności ruchowej bezpośrednio po posiłku, a także jedzenia w pośpiechu i stresie.

Ból brzucha wynikający z przyczyn spoza układu pokarmowego

Dolegliwość ta może też towarzyszyć zaburzeniom ze strony innych układów niż pokarmowy. W przypadku kobiet bóle w dole brzucha (w tzw. podbrzuszu) mogą wiązać się z narządami układu rozrodczego (jajnikami, macicą, jajowodami), m.in. w przypadku zapalenia jajnika, skrętu jajowodów, endometriozy, ciąży pozamacicznej. Wiele kobiet zmaga się z bólem brzucha w czasie menstruacji, a u niektórych ta dolegliwość pojawia się w czasie lub po stosunku (np. z powodu suchości pochwy, zbyt intensywnej penetracji). Powodować ją mogą też choroby neurologiczne. W takiej sytuacji odpowiada za nią np. padaczka brzuszna lub migrena brzuszna.

Ból brzucha towarzyszyć może chorobom metabolicznym, jak i toksycznym (np. zatrucie ołowiem). Miewa również podłoże naczyniopochodne i pojawia się przy zapaleniu aorty lub tętniaku aorty brzusznej, z także w przebiegu zawału serca, kiedy ból w nadbrzuszu może być nietypowym i jedynym objawem zawału serca (tzw. maska brzuszna zawału serca). Ból brzucha może mieć charakter psychogenny i być spowodowany przez przewlekły lub silny stres lub wynikać z zaburzeń układu moczowego, takich jak np. zapalenie pęcherza moczowego, kamicy nerkowej.

Objawy alarmowe – „ostry brzuch”

Może się zdarzyć, że dolegliwości bólowe brzucha narastają szybko, są bardzo silne i towarzyszą im dodatkowe objawy, takie jak zatrzymanie gazów i stolca, silne nudności i wymioty, w tym wymioty o treści przypominającej „fusy po kawie”, smoliste lub krwiste stolce. Taki stan jest nazywany „ostrym brzuchem” i wymaga pilnej diagnostyki oraz leczenia chirurgicznego.

Do przyczyny ostrego brzucha należą ostre chirurgiczne choroby jamy brzusznej takie jak:

  • niedrożność przewodu pokarmowego,
  • krwawienie do przewodu pokarmowego,
  • zapalenie otrzewnej,
  • perforacja (przedziurawienie ściany) przewodu pokarmowego,
  • ostre zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • ostre zapalenie trzustki,
  • ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego,
  • przyczyny ginekologiczne np. pęknięcie jajowodu w ciąży pozamacicznej, pęknięcie torbieli jajnika, ostre zapalenie przydatków.

Do jakiego lekarza się zgłosić?

Konsultacja internisty

Pacjent doświadczający bólu brzucha powinien się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, internisty lub lekarza rodzinnego. Ten po wstępnym rozpoznaniu może skierować pacjenta do gastrologa – lekarza zajmującego się schorzeniami przewodu pokarmowego – przełyku, jelit, żołądka, wątroby i trzustki, lub do innego właściwego specjalisty. Kobiety odczuwające ból w dole brzucha powinny zgłosić się do ginekologa. W przypadku wystąpienia tzw. ostrego brzucha konieczne jest wezwanie pomocy medycznej, dzwoniąc pod nr 999 lub 112.

Diagnostyka bólu brzucha

Wykonaj badanie ultrasonograficzne (USG)

W diagnostyce bólu brzucha podstawowe znaczenie ma badanie podmiotowe, czyli wywiad, podczas którego lekarz zbiera informacje m.in. o charakterze dolegliwości, zażywanych lekach i historii zdrowia oraz badanie fizykalne (przedmiotowe). Lekarz może zlecić badania laboratoryjne – najważniejsze z nich to analiza krwi i moczu, niekiedy wykonuje się też badanie stolca. Pierwszym w kolejności badaniem obrazowym, jakie wykonuje się w celu ustalenia przyczyny bólu brzucha, jest badanie USG jamy brzusznej. Ultrasonografia uwidacznia narządy i ewentualne nieprawidłowości w ich budowie.

W przypadku niepewności diagnostycznej zlecić można tomografię komputerową (TK) lub rezonans magnetyczny (MR). Do oceny poszczególnych odcinków przewodu pokarmowego wykorzystuje się badania endoskopowe, które polegają na wprowadzeniu endoskopu, czyli rurki zakończonej kamerą. W zależności od tego, jaką patologię lekarz podejrzewa, wykonana może być gastroskopia, prezentującą górny odcinek układu pokarmowego (przełyk, żołądek lub dwunastnicę) albo kolonoskopia pozwalająca ocenić dolny odcinek układu pokarmowego (jelito grube). W razie potrzeby lekarz korzysta też z innych badań, szczególnie gdy ból brzucha nie wynika z problemów w jamie brzusznej.

Jak leczy się ból brzucha?

Leczenie bólu brzucha jest różne w zależności od jego przyczyny i nasilenia dolegliwości. W wielu przypadkach pomocna okazuje się zmiana sposobu odżywiania i farmakoterapia w postaci leków o działaniu przeciwbólowym (np. paracetamol), przeciwzapalnym (np. ibuprofen, ketoprofen) i rozkurczowym (leki takie jak drotaweryna lub skopolamina).

Ból brzucha wynikający z niestrawności złagodzić mogą ziołowe napary, które wzmagają wydzielanie soków trawiennych i rozkurczają mięśnie układu pokarmowego. Polecamy herbatę z mięty pieprzowej lub rumianku.

Ostry ból o znacznym nasileniu może być wywołany np. przez zapalenie wyrostka robaczkowego lub kamicę żółciową. W takich przypadkach, ulgę może przynieść dopiero leczenie zabiegowe.

Ból brzucha może mieć również podłoże w psychice - np. ból psychogenny lub związany ze stresem. Aby uśmierzyć taki ból, może być potrzebna pomoc psychologiczna.

ApteGO - rezerwacja recept w aptece.svg

Leki na ból brzucha

Sprawdź dostępność w dowolnej aptece, zarezerwuj do odbioru w aptece stacjonarnej lub kup online.

Profilaktyka bólu brzucha

Nie istnieje jednoznacznie określona profilaktyka bólu brzucha. Każdej przypadłości, która może odpowiadać za jego powstanie, zapobiega się w nieco inny sposób. Warto więc przestrzegać zaleceń zdrowej diety, posilać się w spokoju, nawadniać organizm, unikać używek (alkoholu i papierosów) oraz zapewniać sobie odpowiednią dawkę ruchu. Należy pamiętać, że u osób w wieku 55–64 lata zalecana jest bezpłatna, przesiewowa kolonoskopia w celu wykluczenia raka jelita grubego, który również może powodować ból brzucha.

Podobne usługi:

Gastroenterolog – konsultacja
Gastroenterolog
Wodorowo-metanowe20testy20oddechowe.png
Gastroskopia
world-breast-cancer-day-concept-health-care-woman-wore-white-t-shirt-with-pink-ribbon-awareness-symbolic-bow-color-raising-people-living-with-women-s-breast-tumor-illness.png
Test ROMA
Kolonoskopia.jpg
Kolonoskopia
ginekolog.png
Ginekolog
Badania urodynamiczne
Proktolog
Źródła
  1. J. Górnicka, Choroby układu pokarmowego, AWM, Raszyn 2019.
  2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2021, Medycyna Praktyczna, Kraków 2021.
  3. A. Komorowski, Ostry brzuch (ostre chirurgiczne choroby jamy brzusznej), Medycyna praktyczna dla pacjentów 2017, online: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/165307,ostry-brzuch-ostre-chirurgiczne-choroby-jamy-brzusznej [dostęp: 30.12.2021].

Zobacz także

pielęgnacja cery trądzikowej.jpg
Zdrowie na co dzieńDermatologia

Pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku

Trądzik, czyli jeden z najczęściej występujących problemów skórnych, może być powodem kompleksów i obniżonej samooceny. Podstawą do zminimalizowania zmian skórnych i poprawy kondycji cery jest diagnoza podłoża trądziku, zbalansowana dieta oraz odpowiedni dobór codziennej pielęgnacji do potrzeb problematycznej skóry. Jaką kolejność schematu pielęgnacji stosować? Jakie składniki kosmetyków są szczególnie polecane, a których lepiej unikać? Co z makijażem cery trądzikowej? Odpowiadamy.

otyłość brzuszna.jpg
Zdrowie na co dzieńDietetyka

Otyłość brzuszna (trzewna) – jak z nią walczyć?

Od 1990 roku odnotowano ponad dwukrotny wzrost występowania otyłości u dorosłych, a w 2022 roku 890 mln ludzi na całym świecie chorowało na otyłość. Te liczby przerażają? Nic dziwnego. Otyłość to nie tylko kwestia wyglądu, który rzecz jasna jest kwestią względną – to przede wszystkim choroba, która niesie za sobą mnóstwo zagrożeń zdrowotnych.

Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna. Dlaczego i jak z nią walczyć? Wyjaśniamy.

wskaźnik WHR i WHtR.jpg
Zdrowie na co dzieńDietetyka

Wskaźnik WHR i WHtR – co to jest, jak się mierzy, interpretacja wyników

Otyłość niesie za sobą wiele powikłań i obecnie jest uważana za chorobę cywilizacyjną stanowiącą globalny problem zdrowotny. Mówimy o niej, gdy BMI przekracza 30 kg/mkw, ale to nie jedyny wskaźnik zdrowia związany z masą ciała. Używa się jeszcze wskaźnika WHR, który przez wielu uznawany jest za cenniejszy, ponieważ dostarcza informacji o rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej, co ma związek ryzykiem wystąpienia różnego rodzaju chorób. Czym właściwie jest WHR i WHtR? Jak je obliczyć? I wreszcie: czy naprawdę są lepsze niż BMI?

Wszystkie artykuły i poradniki