Pulmonologia
Jakie są przyczyny duszącego kaszlu w nocy? Jakie badania wykonać?
Kaszel to jeden z podstawowych mechanizmów obronnych układu oddechowego. Jest bezwarunkowym odruchem, który oczyszcza drogi oddechowe z ciał obcych lub nadmiaru wydzieliny. Kaszel to także mało specyficzny objaw chorobowy. Sprawdź, jakie mogą przyczyny duszącego kaszlu w nocy.
Czym jest sarkoidoza? Diagnostyka, objawy i leczenie
Sarkoidoza jest chorobą wielonarządową. Charakteryzuje się obecnością ziarniniaków w różnych tkankach i narządach, takich jak węzły chłonne, płuca, skóra, serce, gałki oczne, a nawet nerwy. Poznaj objawy i sposoby leczenia sarkoidozy
Zapalenie płuc – objawy, przyczyny, leczenie, rodzaje
Zapalenie płuc jest chorobą dolnej części układu oddechowego, najczęściej wywoływaną przez bakterie, ale też wirusy. Bywa groźne, szczególnie dla małych dzieci, poniżej drugiego roku życia i osób starszych. W obu przypadkach najczęściej niezbędna jest pilna konsultacja lekarska. Do XX wieku zapalenie płuc było chorobą prowadzącą najczęściej do śmierci chorych. Odkrycie przez Ludwika Pasteura bakterii powodujących zapalenie płuc, a następnie antybiotyków przez Aleksandra Fleminga, spowodowało przełom w leczeniu choroby. Czym jest zapalenie płuc i jak je leczyć?
Zespół Sjögrena – czym jest zespół suchości? Objawy i leczenie
Zespół Sjögrena to rzadka choroba autoimmunologiczna, która charakteryzuje się przewlekłym zapaleniem gruczołów łzowych i ślinowych, prowadzącym do suchości błon śluzowych. Nazwa choroby pochodzi od szwedzkiego okulisty Henryka Sjögrena, który jako pierwszy opisał przypadki pacjentów z objawami suchości. Poznaj przyczyny i objawy zespołu Sjögrena.
Wirus RSV – jak ochronić noworodki i niemowlęta?
Wirus RSV to skrót dla syncytialnego wirusa oddechowego. Patogen ten odpowiada za liczne przypadki ostrej choroby układu oddechowego u osób w każdym wieku. Grupą szczególnie narażoną na zakażenie wirusem RSV są dzieci. Sprawdź, jak ograniczyć ryzyko zakażenia wśród najmłodszych.
Co to jest kaszel psychogenny? Przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Kaszel to zarówno mechanizm obronny organizmu (np. w przypadku zakrztuszenia się), jak i objaw chorobowy. Najczęściej kojarzony jest z chorobami układu oddechowego, w tym zwłaszcza z zapaleniem górnych dróg oddechowych. Szczególnym rodzajem jest kaszel psychogenny. Dowiedz się więcej na jego temat.
Gruźlica – co to za choroba? Przyczyny, objawy, sposoby leczenia
Gruźlica najczęściej dotyczy płuc, lecz chorobotwórcze bakterie mogą zaatakować również układ nerwowy, układ krążenia czy skórę. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową m.in. przez kontakt z wydzieliną podczas kaszlu lub kichania. Przez długi czas gruźlica może nie dawać objawów. Polska należy do krajów o średniej zapadalności na gruźlicę.
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) - poznaj jej objawy i sposoby leczenia
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) – to jedna z najczęstszych chorób płuc na świecie. W Polsce na POChP choruje ponad 10% osób powyżej 40 roku życia, które palą papierosy. Objawia się przewlekłym kaszlem, odksztuszaniem wydzieliny i narastającymi problemami z oddychaniem. Dowiedz się, w jaki sposób jej zapobiegać i jak ją leczyć, czytając poniższy artykuł.
Na czym polega spirometria? Jakie parametry analizuje?
Spirometria to badanie czynnościowe układu oddechowego, które dla uzyskania rzetelnych wyników wymaga współpracy pacjenta – wykonywania poleceń osoby badanej. Spirometria wykorzystywana jest w diagnostyce astmy oskrzelowej lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP) oraz do oceny pacjentów po przeszczepieniu płuc.