Czym jest sarkoidoza? Diagnostyka, objawy i leczenie

25.06.2024

Sarkoidoza jest chorobą wielonarządową. Charakteryzuje się obecnością ziarniniaków w różnych tkankach i narządach, takich jak węzły chłonne, płuca, skóra, serce, gałki oczne, a nawet nerwy. Poznaj objawy i sposoby leczenia sarkoidozy

Czym jest sarkoidoza? Diagnostyka, objawy i leczenie

Spis treści

Sarkoidoza – definicja i przyczyny
Jakie są objawy sarkoidozy? Jakie części ciała atakuje choroba?
Diagnostyka sarkoidozy
Jak umówić wizytę
Metody leczenia sarkoidozy

Sarkoidoza – definicja i przyczyny


Mimo wieloletnich badań nieznane są dokładne przyczyny sarkoidozy. Eksperci wskazują jednak, że reakcję komórek w ciele i rozpoczęcie procesu zapalnego może spowodować jedna lub więcej ekspozycji na pewne czynniki (u osób o konkretnym profilu genetycznym). Niektóre badania sugerują z kolei, że to określone bakterie, wirusy lub środki chemiczne mogą wywołać chorobę.

Jakie są objawy sarkoidozy? Jakie części ciała atakuje choroba?


Sarkoidoza może przebiegać bez widocznych czy odczuwalnych objawów. U niektórych pacjentów występuje natomiast podwyższona temperatura ciała, ogólne uczucie zmęczenia, osłabienie, nocne poty czy spadek apetytu i zmniejszenie masy ciała 

W około 90% przypadków choroba przebiega z zajęciem płuc. W tym przypadku objawy sarkoidozy mogą obejmować duszność, kaszel oraz ból i ucisk w okolicach mostka.

Niekontrolowane przewlekłe zapalenie może prowadzić nawet do zwłóknienia narządu Schorzenie może atakować także węzły chłonne we wnękach płuc, czyli centralnej części klatki piersiowej. Limfocyty i makrofagi gromadzą się w charakterystycznych miejscach w organizmie, a następnie przekształcane są w komórki nabłonkowate, co prowadzi do tworzenia się ziarniniaków.

Sarkoidoza jest chorobą wielonarządową, która wciąż nie jest do końca zbadana. Charakterystyczne dla sarkoidozy jest powstawanie małych guzków w różnych partiach ciała, które nazywane są ziarniniakami. Tworzą się one z limfocytów Th1 i makrofagów, czyli komórek układu odpornościowego.

Zmiany skórne są najczęściej występującą pozapłucną postacią sarkoidozy i często stanowią pierwszy objaw choroby. Sarkoidoza skórna często jest powiązana z pojawieniem się rumienia guzowatego, który jest słabo odgraniczonym, ciemnym i bolesnym guzem w tkance podskórnej.

W przebiegu sarkoidozy może dojść do zajęcia narządu wzroku. Objawy obejmują ból i zaczerwienienie oka czy zaburzenia widzenia. Sarkoidoza może również zaatakować układ nerwowy. Tworzy to ryzyko porażenia nerwu twarzowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, jak też wystąpienia zmian w rdzeniu kręgowym.

Diagnostyka sarkoidozy


Rozpoznanie sarkoidozy jest ustalane na podstawie objawów, historii medycznej pacjenta, badania fizykalnego i badań diagnostycznych. Mogą obejmować one m.in. morfologię krwi oraz pomiar stężenia wapnia. Bardzo ważnym badaniem jest RTG klatki piersiowej, ponieważ podczas niego poszukuje się charakterystycznych dla sarkoidozy zmian w płucach. Badanie histologiczne wycinka pobranego drogą biopsji (zwykle z węzłów chłonnych lub płuc) potwierdza obecność ziarniniaków sarkoidalnych.

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Zobacz także: Czym jest filarioza? Przyczyny, objawy, diagnostyka

Metody leczenia sarkoidozy


Leczenie tej jednostki chorobowej zależy od konkretnych symptomów, narządów dotkniętych chorobą i stopnia nasilenia objawów. W niektórych przypadkach choroba ustępuje sama. W innych może nie postępować klinicznie, ale osoby nadal będą cierpieć z powodu pewnych objawów, które obniżają jakość życia. Leczenie sarkoidozy opiera się na stosowaniu leków immunosupresyjnych. Zazwyczaj jest długotrwałe i wymaga regularnych kontroli u lekarza.

Wielu pacjentów z sarkoidozą jest nieświadomych swojej choroby, co sprawia, że pozostaje ona trudna do zdiagnozowania. Wczesne rozpoznanie i leczenie mogą pomóc kontrolować przebieg choroby i zapobiegać powikłaniom takim jak niewydolność oddechowa, niewydolność serca czy nadciśnienie płucne.

Źródła

Sarkoidoza - Choroby układu oddechowego, Medycyna Praktyczna. Lekarz Polski. 2022; 28(2): 120-125.

Choroby wewnętrzne. Przyczyny, rozpoznawanie i leczenie. Tom II, pod red. Andrzeja Szczeklika, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2021.

Zobacz także

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi