Plastyka powłok brzusznych – zbiór informacji o zabiegu abdominoplastyki

19.10.2022

Plastyka powłok brzusznych to operacyjne usunięcie nadmiaru zwiotczałej skóry, czyli tzw. fałdu skórno-tłuszczowego, który zlokalizowany jest w środkowej i dolnej części brzucha. Z zabiegu korzystają przede wszystkim osoby ze zwiotczeniem skóry po ciąży lub w wyniku znacznej utraty masy ciała.

Plastyka powłok brzusznych.jpg

Spis treści

Plastyka powłok brzusznych – co to za zabieg?
Jakie są efekty plastyki powłok brzucha?
Wskazania do plastyki powłok brzusznych
Przeciwwskazania do operacji powłok brzusznych
Operacja powłok brzusznych – przygotowanie i przebieg
Możliwe powikłania po plastyce powłok brzusznych

Okolica brzucha jest jedną z najczęściej uwzględnianych w chirurgii plastycznej części ciała. Plastyka powłok brzusznych to zabieg nie tylko przynoszący efekt estetyczny, ale też mający korzystny wpływ na kondycję psychofizyczną pacjentów. Sprawdź, na czym polega operacja powłok brzucha i czy może być wykonana u wszystkich osób.

Plastyka powłok brzusznych – co to za zabieg?

Plastyka powłok brzusznych inaczej nazywana jest abdominoplastyką. To zabieg operacyjny, polegający na usunięciu nadmiaru obwisłej skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej z okolicy podbrzusza i śródbrzusza. U osób poddających się zabiegowi zazwyczaj poszerzona jest kresa biała (rozcięgno położone między mięśniami prostymi brzucha), w konsekwencji czego powłoki brzuszne mają balonowaty kształt. Dlatego w czasie operacji powłok brzusznych dokonuje się również plastyki mięśni prostych brzucha. Zszywa się brzegi tych mięśni i przywraca powłokom bardziej płaski kształt.

Jakie są efekty plastyki powłok brzucha?

Celem zabiegu jest poprawa wyglądu brzucha, który dzięki niemu staje się płaski, a skóra na nim napięta. Efektem operacji jest również wzmocnienie mięśni. Zabieg prowadzi do poprawy ogólnej estetyki tej partii ciała. Rezultaty widoczne są od razu po zabiegu, lecz efekt w pełni możliwy będzie do oceny dopiero po upływie kilku tygodni. W wielu przypadkach wpływa to na samopoczucie psychiczne pacjenta i wzrost zadowolenia ze swojego wyglądu. Co więcej, plastyka powłok brzusznych w przypadku osób z obwisłym brzuchem może zapobiec przeciążeniom, które sprzyjają powstawaniu bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym czy zwyrodnieniom stawów.

Wskazania do plastyki powłok brzusznych

Wskazaniem do operacji powłok brzusznych jest nieestetyczny wygląd okolic brzucha u osób, które w stosunkowo krótkim czasie straciły znacznie na masie ciała. Na zabieg niekiedy decydują się kobiety po ciąży, zmagające się z obwisłą skórą brzucha. Problem obwisłego fałdu brzusznego może wystąpić u osób starszych w wyniku naturalnego procesu starzenia się powłok ciała, wskutek wcześniejszych interwencji chirurgicznych czy być cechą osobniczą, dziedziczną. W placówkach LUX MED plastyka powłok brzusznych może być połączona m.in. z usunięciem nadmiaru tkanki tłuszczowej, wymodelowaniem sylwetki ciała, uwidocznieniem talii, operacją przepukliny pępkowej.

Przeciwwskazania do operacji powłok brzusznych

Abdominoplastyki nie należy wykonywać u kobiet planujących w przyszłości ciążę. Przeciwwskazaniem do zabiegu są m.in.: choroby układu krążenia, choroby nerek, niewyrównane nadciśnienie tętnicze, choroby układowe tkanki łącznej, zły ogólny stan zdrowia, przeciwwskazania do znieczulenia, nieleczona nadczynność tarczycy, zmiany skórne na brzuchu (ropnie itd.), oczekiwanie przez pacjenta efektów niemożliwych do osiągnięcia, liczne blizny pooperacyjne na brzuchu. Należy pamiętać, że plastyka powłok brzusznych nie jest zabiegiem stosowanym w celu schudnięcia. Osoby otyłe, z wysokim wskaźnikiem BMI (ang. Body Mass Index), chcące uzyskać efekt odchudzenia powinny najpierw zrzucić dodatkowe kilogramy za pomocą diety i aktywności fizycznej, a następnie, zgodnie z zaleceniami lekarza, wykonać operację, aby usunąć nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej.

Osoby zainteresowane abdominoplastyką powinny się zgłosić na konsultację do chirurga plastycznego.

Operacja powłok brzusznych – przygotowanie i przebieg

Operacja powłok brzusznych jak każdy zabieg wymaga odpowiedniego przygotowania. Wszelkie informacje i konieczność odpowiedniego przygotowania pacjenta określane są przez lekarza indywidualnie. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie odpowiednich badań (m.in. grupy krwi, morfologii krwi, układu krzepnięcia, jonogramu, badań wirusologicznych takich jak przeciwciała HCV, antygen HBs) oraz odbycie konsultacji z anestezjologiem, który zakwalifikuje pacjenta do znieczulenia.

Zabieg plastyki powłok brzusznych jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Trwa standardowo od 3 do 5 godzin. Operacja polega na wykonaniu nacięcia poniżej linii bielizny, między kolcami biodrowymi i wokół pępka. Skórę z tkanką tłuszczową odwarstwia się od mięśni i napina. Jej nadmiar zostaje wycięty. Modelowane są mięśnie proste brzucha. Do miejsc operowanych wprowadzony jest dren, przez który odpływa krew i treść surowicza do opatrunku.

Po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu przez kilka dni. Szwy usuwane są po 7–14 dniach od operacji. Rekonwalescencja w zależności od rozległości zabiegu zajmuje kilka tygodni, a czasem kilka miesięcy. Przez kilka miesięcy od operacji powłok brzusznych zalecane jest zakładanie odpowiedniego pasa uciskowego. Jego zadaniem jest przyspieszenie powrotu do normalnej aktywności fizycznej, gojenia się rany i utrwalenia efektu estetycznego. Po zabiegu przez kilka tygodniu pacjent powinien unikać napinania brzucha, zwiększonej aktywności fizycznej, dźwigania oraz podnoszenia ciężkich rzeczy. Nie zaleca się jednak ciągłego leżenia w łóżku, ponieważ długotrwały brak ruchu może spowodować zakrzepicę w żyłach. Zaleca się chodzenie przynajmniej 3 razy dziennie po minimum 15 minut. Przez 3 miesiące niewskazane jest opalanie się i korzystanie z solarium oraz sauny. Pacjent powinien powstrzymywać się od palenia papierosów przez kilka tygodni.

Możliwe powikłania po plastyce powłok brzusznych

Po operacji powłok brzusznych, jak po każdym zabiegu operacyjnym, pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej. Może występować opuchlizna, zasinienie i obrzęk tkanek w okolicy poddanej zabiegowi. Mogą one utrzymywać się nawet do kilku tygodniu. Aby złagodzić ból, można stosować odpowiednie środki przeciwbólowe. Blizny na początku są czerwone, ale z czasem stają się bledsze i mniej widoczne. Powikłania po plastyce powłok brzusznych zdarzają się rzadko, mogą to być m.in.: przebarwienia skóry, nieestetyczne blizny przerostowe lub keloidy, nierówności, zagłębienia, sfałdowania skóry. Efekt kosmetyczny zależy także od indywidualnej tendencji do gojenia się ran u pacjenta.

Podobne usługi:

lekarka tłumaczy kobiecie szczegóły zabiegu w gabinecie lekarskim
Chirurg plastyk
operacja-nosa.jpg
Zabieg korekty nosa
operacja-powieki.jpg
Operacja powiek
lekarka tłumaczy kobiecie szczegóły zabiegu w gabinecie lekarskim
Operacja zmniejszania piersi
gynecology.jpg
Chirurgia ginekologiczna
Chirurg
Chirurg
lekarka tłumaczy kobiecie szczegóły zabiegu w gabinecie lekarskim
Chirurg plastyk
operacja-nosa.jpg
Zabieg korekty nosa
Źródła
  1. A. Iljin, B. Antoszewski, T. Zieliński i wsp., Jednoetapowa alloplastyka przepukliny pooperacyjnej z abdominoplastyką u chorych po operacji usunięcia żołądka – ocena wyników, „Polski Przegląd Chirurgiczny” 2018, t. 90, nr 6, s. 32–36.
  2. A. Przylipiak, Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, PZWL, Warszawa 2017.

Zobacz także

Kwalifikacja do zabiegu operacyjnego.jpeg
Szpital MavitChirurgiaOkulistyka

Kwalifikacja do zabiegu operacyjnego – jak wygląda?

Operacja chirurgiczna to poważne i często nieuniknione wydarzenie w życiu pacjenta. Jednak przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest kwalifikacja, podczas której lekarz ocenia stan zdrowia chorego i potencjalne ryzyko związane z przeprowadzeniem zabiegu, a także dobiera odpowiednie metody. Sprawdź, jak przebiega ten proces oraz jak wygląda kwalifikacja anestezjologiczna.

Lifting brwi.jpg
ChirurgiaUroda i sport

Lifting brwi – co to jest? Efekty zabiegu podniesienia brwi

Lifting brwi to zabieg trwałego podniesienia brwi. Przywraca twarzy pogodny wygląd, niweluje wrażenie zmęczonych oczu, sprawia, że stają się one bardziej „otwarte”. Lifting brwi może być przeprowadzony jako osobna procedura lub w połączeniu z innymi zabiegami w celu uzyskania jeszcze lepszych efektów.

tłuszczaki
DermatologiaZdrowie na co dzieńChirurgia

Co to są tłuszczaki? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia tłuszczaków

Tłuszczaki zbudowane są z komórek tłuszczowych, otoczonych torebką zbudowaną z tkanki łącznej (łączącej inne tkanki). Rosną zazwyczaj bezobjawowo i bezboleśnie. Rzadkie są przypadki ich zezłośliwienia. Duże zmiany, które mogą utrudniać ruch, są usuwane. Najczęstszą metodą jest zabieg chirurgiczny.