Dolegliwości w ciąży
Zgaga i niestrawność w ciąży
Zgaga jest wynikiem cofania się treści żołądkowej do przełyku. Występuje najczęściej w III trymestrze ciąży. Spowodowana jest rozluźnieniem wpustu żołądka pod wpływem progesteronu oraz uciskiem rosnącej macicy na żołądek.
Żylaki w ciąży
Żylaki kończyn dolnych mogą występować w pierwszym trymestrze ciąży (predyspozycje rodzinne, działanie progesteronu) i w późniejszym okresie ciąży (zastój żylny w naczyniach krwionośnych spowodowany wzrostem objętości krwi żylnej w łożysku naczyniowym i uciskiem powiększonej macicy na naczynia krwionośne). Uczucie ciężkości, pieczenie i ból kończyn dolnych to najczęstsze dolegliwości związane z występowaniem żylaków.
Kurcze łydek w ciąży
Ta nieprzyjemna dolegliwość występuje zazwyczaj nocą i najczęściej w połowie ciąży. Jej przyczyną jest zmniejszona zawartość wapnia w surowicy krwi, przy znacznym nadmiarze fosforu i niedoborze potasu, magnezu oraz witamin z grupy B. Częściej pojawia się w trakcie upałów i towarzyszy żylakom oraz niedokrwistości.
Obrzęki w ciąży
Obrzęki zazwyczaj występują w drugiej połowie ciąży. Przeważnie dotyczą nóg oraz dłoni i ustępują po wypoczynku nocnym. Spowodowane są większym zatrzymywaniem wody w organizmie oraz większą ilością krążącej krwi krążącej i utrudnionym odpływem krwi z tkanek. Ich wystąpieniu sprzyja nieprawidłowa dieta - nadmiar soli w organizmie, letnie upały i przegrzanie.
Częste oddawanie moczu w ciąży
Częste oddawanie moczu jest charakterystyczną dolegliwością dla pierwszego i trzeciego trymestru ciąży, kiedy powiększająca się macica uciska pęcherz moczowy. To dolegliwość dość uciążliwa dla kobiety ciężarnej.
Krwawienia z nosa w ciąży
Spowodowane są zwiększoną objętością krwi w organizmie ciężarnej, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych śluzówki nosa i osłabienia ich ścian. Rzadziej ich przyczyną jest zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi. Krwawieniom często towarzyszy opuchlizna, uczucie zatkanego nosa, trudności z oddychaniem, a także chrapanie.
Zaparcia w ciąży
Przyczyną tej dość często występującej dolegliwości jest utrata napięcia mięśni gładkich jelit pod wpływem progesteronu, osłabienie perystaltyki jelita grubego oraz stosowanie preparatów żelaza (leczenie niedokrwistości ciężarnych).
Duszności w ciąży
U znacznej grupy ciężarnych, do około 20 tygodnia ciąży, duszności, zmęczenie i ogólne osłabienie są normalne i zazwyczaj nie wymagają leczenia.
Omdlenia i zawroty głowy w ciąży
Omdlenia zazwyczaj występują w pierwszym trymestrze ciąży, na skutek szybkiego wstania z łóżka lub długiego stania. Spowodowane są obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi lub zbyt niskim stężeniem glukozy we krwi. Nie zagrażają prawidłowemu rozwojowi dziecka. Czasem mogą być niebezpieczne, gdy wiążą się z upadkami i możliwością urazu.
Drętwienie i mrowienie rąk w ciąży
Dowiedz się jak radzić sobie z tymi dolegliwościami.
Krwawienia z dziąseł w ciąży
To dolegliwość dość często występująca w ciąży. Jest spowodowana wyższym poziomem progesteronu powodującym rozpulchnienie i odstawanie dziąseł od zębów, przez co są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju urazy, np. podczas szczotkowania lub czyszczenia nicią dentystyczną.