Omdlenia i zawroty głowy w ciąży

01.05.2023

Omdlenia zazwyczaj występują w pierwszym trymestrze ciąży, na skutek szybkiego wstania z łóżka lub długiego stania. Spowodowane są obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi lub zbyt niskim stężeniem glukozy we krwi. Nie zagrażają prawidłowemu rozwojowi dziecka. Czasem mogą być niebezpieczne, gdy wiążą się z upadkami i możliwością urazu.

GettyImages-1310550382.jpg

Aby zapobiegać omdleniom:

  • Spożywaj regularne posiłki - najlepiej jedz mniej a częściej.
  • Unikaj długiego stania w dusznych i gorących pomieszczeniach takich jak autobus i kościół.
  • Nie zmieniaj zbyt gwałtownie pozycji, szczególnie z leżącej na stojącą (np. przy porannym wstawaniu z łóżka lub wychodzeniu z wanny).
  • Unikaj gorących pryszniców i kąpieli, noś luźne i wygodne ubrania.

Zwracaj uwagę na pierwsze objawy omdlenia: duszność, zawroty głowy, szum w uszach i mroczki przed oczami. Gdy się pojawią, usiądź i pochyl nisko głowę do przodu (głowa między kolanami) lub połóż się z nogami ułożonymi wyżej. Możesz rozluźnić ubranie, zapewnić dostęp świeżego powietrza, oddychać głęboko i spokojnie, napić się wody lub soku, zjeść coś (cukierek, owoc, batonik). O każdym incydencie omdlenia poinformuj lekarza i położną prowadzącą ciążę, szczególnie gdy wystąpią dodatkowe objawy takie jak: zaburzenia widzenia, bóle głowy i zaburzenia rytmu pracy serca.

Zobacz także

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko
OnkologiaEndokrynologiaDiagnostykaCiąża

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko

Guz chromochłonny to rzadko występujący nowotwór. Zazwyczaj umiejscawia się w nadnerczach. Sprawdź, jakie zmiany w funkcjonowaniu organizmu wywołuje guz chromochłonny oraz jakie objawy mu towarzyszą.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.

Kobieta w ciąży leży na łóżku i trzyma się za brzuch
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Patau? Przyczyny, objawy, rozpoznanie

Zespół Patau to jedna z trzech najczęściej występujących aberracji chromosomowych, obok zespołu Downa i zespołu Edwardsa. Przyczyną tego schorzenia jest obecność dodatkowego chromosomu 13 (trisomia chromosomu 13). Dowiedz się więcej o tym zespole wad wrodzonych.