Krwawienia z nosa w ciąży

01.05.2023

Spowodowane są zwiększoną objętością krwi w organizmie ciężarnej, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych śluzówki nosa i osłabienia ich ścian. Rzadziej ich przyczyną jest zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi. Krwawieniom często towarzyszy opuchlizna, uczucie zatkanego nosa, trudności z oddychaniem, a także chrapanie.

GettyImages-1184282633.jpg

W czasie krwawienia pochyl się lekko do przodu, zaciskając skrzydełka nosowe przez ok. 5-10 minut. Zdarza się, że spływająca krew dostanie się do gardła. W takim wypadku nie połykaj jej, ale postaraj się ją wypluć. Po ustaniu krwawienia warto położyć się w chłodnym, zacienionym miejscu i zastosować zimne okłady. Przykładaj je na kark oraz czoło i nos - niska temperatura sprzyja zwężaniu naczyń krwionośnych, co powinno zahamować krwotok. Przy krwawieniu z nosa, unikaj jego pocierania i podrażniania. Może to prowadzić do bardziej obfitego krwotoku. Jeśli wystąpi przesuszanie się śluzówki nosa, spróbuj ją nawilżać za pomocą odpowiednich żeli lub sprayów.


Aby zapobiegać krwawieniu z nosa:

  • Zadbaj o dietę bogatą w witaminę C (uszczelnia naczynia krwionośne wzmacniając ich ścianki). 
  • Jedz dużo owoców cytrusowych, porzeczek, malin, truskawek, jagód oraz pomidorów. 
  • Pij dużo niegazowanej wody.

Zobacz także

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko
OnkologiaEndokrynologiaDiagnostykaCiąża

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko

Guz chromochłonny to rzadko występujący nowotwór. Zazwyczaj umiejscawia się w nadnerczach. Sprawdź, jakie zmiany w funkcjonowaniu organizmu wywołuje guz chromochłonny oraz jakie objawy mu towarzyszą.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.

Kobieta trzyma małe dziecko na rękach
PediatriaOpieka nad dzieckiemCiąża

Trądzik noworodkowy – jak wygląda i co go powoduje?

Trądzik noworodkowy to stosunkowo często występująca choroba wieku dziecięcego. Z reguły ma łagodny przebieg, ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny trądziku noworodkowego i w jaki sposób złagodzić towarzyszące mu objawy.