Zgaga i niestrawność w ciąży

01.05.2023

Zgaga jest wynikiem cofania się treści żołądkowej do przełyku. Występuje najczęściej w III trymestrze ciąży. Spowodowana jest rozluźnieniem wpustu żołądka pod wpływem progesteronu oraz uciskiem rosnącej macicy na żołądek.

GettyImages-609939560.jpg

Aby zapobiegać zgadze:

  • Stosuj lekkostrawną dietę.
  • Unikaj tłustych i pikantnych potraw oraz gazowanych napojów.
  • Zrezygnuj z używek (kawa, alkohol, papierosy) oraz słodyczy (czekolady).
  • Posiłki spożywaj częściej, ale w mniejszych ilościach i w spokojnej atmosferze, zwracając uwagę na dokładne przeżuwanie pokarmu.
  • Nie kładź się do łóżka z pełnym żołądkiem lub zaraz po posiłku – bezpieczna jest pozycja półsiedząca.
  • Unikaj sytuacji stresowych.
     

Naturalnym sposobem na zgagę są migdały, które zawierają magnez i wapń (pomagają w trawieniu ciężkostrawnych posiłków, wzmacniają nabłonek żołądka i przełyku) oraz imbir, który można stosować jako dodatek do herbaty, sałatek czy sosów. Preparaty ziołowe – napój z siemienia lnianego, len w tabletkach, herbatka z melisy i kopru włoskiego doskonale łagodzą podrażnienia, działają uspokajająco i kojąco na układ trawienny. W leczeniu farmakologicznym można wykorzystać leki zobojętniające kwas solny, zawierające wodorotlenek glinu lub magnezu, węglan wapnia, np.: Alugastrin, Rennie (stosowane w II i III trymestrze ciąży uznane są za bezpieczne).

Zobacz także

Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie
CiążaPsychologia

Depresja poporodowa – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia

Urodziłaś dziecko, ale nie potrafisz się z tego cieszyć? Czujesz, że nie dorastasz do roli matki i na każdym możliwym kroku widzisz swoje wady? Takie uczucia towarzyszą tysiącom młodych mam. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka 10-22% kobiet, ale tylko co druga zgłasza się z nią do specjalisty. Problem jest często mylony z hormonalną huśtawką nastrojów, jednak nie warto go bagatelizować. Sprawdź, jakie są kryteria diagnostyczne depresji poporodowej, jak się objawia i w jaki sposób można ją leczyć. Czy młodzi ojcowie również są narażeni na to zaburzenie?

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko
OnkologiaEndokrynologiaDiagnostykaCiąża

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko

Guz chromochłonny to rzadko występujący nowotwór. Zazwyczaj umiejscawia się w nadnerczach. Sprawdź, jakie zmiany w funkcjonowaniu organizmu wywołuje guz chromochłonny oraz jakie objawy mu towarzyszą.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.

Wszystkie artykuły i poradniki