Nudności i wymioty w ciąży

01.05.2023

Jak złagodzić dolegliwości I trymestru ciąży

GettyImages-1392122841.jpg

Nudności, wymioty i poranne złe samopoczucie to charakterystyczne dolegliwości w I trymestrze ciąży. Zazwyczaj ustępują po 12 – 16 tygodniu ciąży. Objawy te można złagodzić. Wskazana jest dieta lekkostrawna i urozmaicona, bogata w węglowodany, pokarmy wysokobiałkowe i owoce. Trzeba też pić dużo płynów – co najmniej 2 litry, niezależnie od posiłków. Gotowane warzywa i owoce są lepiej tolerowane niż świeże, surowe produkty. Spożywanie częstych posiłków (co ok. 2 godziny) w małych ilościach zapobiega obniżeniu poziomu cukru.

Aby ograniczyć te dolegliwości, zrezygnuj z kawy, papierosów i alkoholu oraz unikaj słodyczy, potraw silnie przyprawionych, bardzo tłustych i kwaśnych. Po przebudzeniu możesz wypić małymi porcjami szklankę gorącej herbaty i zjeść np.: bułkę, porcję płatków, wafel ryżowy lub sucharek. Ponieważ nagła zmiana pozycji ciała pobudza odruch wymiotny, możesz zostać w łóżku na chwilę po zjedzeniu śniadania, powoli wstawać, i ubierać się na siedząco. Pamiętaj o wolniejszym tempie życia i częstych przerwach na odpoczynek i spacerach na świeżym powietrzu.

W łagodzeniu dolegliwości związanych z nudnościami i wymiotami możesz spróbować wykorzystać imbir (napar lub tabletki), cukierki miętowe, napar z majeranku, a także żucie migdałów lub orzeszków ziemnych. Jeśli nudności i wymioty utrzymują się przez dłuższy czas oraz utrudniają normalne funkcjonowanie, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym. Może doradzić użycie leków przeciwhistaminowych, pochodnych fenotiazyny lub Metoklopramidu.

Zobacz także

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko
OnkologiaEndokrynologiaDiagnostykaCiąża

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko

Guz chromochłonny to rzadko występujący nowotwór. Zazwyczaj umiejscawia się w nadnerczach. Sprawdź, jakie zmiany w funkcjonowaniu organizmu wywołuje guz chromochłonny oraz jakie objawy mu towarzyszą.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.

Kobieta w ciąży leży na łóżku i trzyma się za brzuch
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Patau? Przyczyny, objawy, rozpoznanie

Zespół Patau to jedna z trzech najczęściej występujących aberracji chromosomowych, obok zespołu Downa i zespołu Edwardsa. Przyczyną tego schorzenia jest obecność dodatkowego chromosomu 13 (trisomia chromosomu 13). Dowiedz się więcej o tym zespole wad wrodzonych.