Dlaczego powinienem leczyć się ortodontycznie?

Wysoką jakość treści zapewnia LUX MED Stomatologia.

LX Stomatologia.png
22.02.2023

Ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się zapobieganiem występowaniu i leczeniem wad zgryzu. Według statystyk, z powodu wad zgryzu o różnym nasileniu cierpi nawet około 60% społeczeństwa.

Dlaczego powinienem leczyć się ortodontycznie.jpg

Podstawą motywacji dla pacjentów rozpoczynających leczenie u ortodonty są bardzo często względy estetyczne. Celem leczenia ortodontycznego jest poprawienie zgryzu, osiągnięcie estetycznego wyglądu zębów, ładnego uśmiechu i harmonijnych rysów twarzy. Zgryz to każdy układ zębów dolnych w stosunku do zębów górnych obserwowany podczas takich czynności jak mówienie, odgryzanie kęsów pokarmu czy żucie.

Prawidłowe ustawienie zębów ułatwia higienę, zmniejsza narażenie zębów na próchnicę, a nawet funkcjonalność zgryzu, przez co zmniejsza napięcie mięśni i poprawia czynność stawów. Prawidłowe warunki zgryzowe mogą także poprawić wymowę. Również Pacjenci oddychający przez usta mają szansę na odzyskanie prawidłowego toru oddychania przez nos. Możemy powiedzieć, że dzięki ortodoncji możemy mieć zdrowy i piękny uśmiech!

Zobacz także

jak czyścić aparat.jpeg
Stomatologia

Jak zachować prawidłową higienę jamy ustnej podczas leczenia aparatem ortodontycznym? Wskazówki

Leczenie ortodontyczne może trwać nawet kilka lat. To okres, w którym zęby przyjmują prawidłowe położenie, ale także – szczególnie w przypadku aparatów stałych – są bardziej narażone na rozwój próchnicy przez obecność elementów aparatu stałego, które mogą utrudniać dostęp dla szczoteczki i innych środków do higieny jamy ustnej. Bakterie gromadzące się w tkankach twardych zębów mogą powodować ubytki, choroby dziąseł czy nieprzyjemny zapach z ust. Sprawdź, jak utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej w trakcie leczenia stałym aparatem ortodontycznym, aby uniknąć tych problemów!

palenie po wyrwaniu zęba.jpeg
Stomatologia

Palenie po wyrwaniu zęba – dlaczego jest szkodliwe?

Po ekstrakcji zęba Pacjent otrzymuje szereg zaleceń, które mają wspierać proces gojenia rany. Wśród nich jest m.in. zakaz palenia papierosów. Ten szkodliwy nałóg może niepotrzebnie wydłużyć czas rekonwalescencji, a dodatkowo zwiększyć ryzyko powstania tzw. suchego zębodołu oraz infekcji. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być konsekwencje palenia po usunięciu zęba i przekonaj się, że naprawdę nie warto tego robić.

wpływ palenia.jpeg
Stomatologia

Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Palenie tytoniu to powszechny nawyk. Jak wynika z raportu Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik zdrowotny, problem dotyczy aż ponad 30% mężczyzn i 27% kobiet w Polsce [5]. Tytoń nie tylko uzależnia i powoduje choroby płuc, ale także ma wpływ na zdrowie i estetykę zębów. Sprawdź, z jakimi problemami stomatologicznymi najczęściej zmagają się palacze.

Wszystkie artykuły i poradniki