Czym są implanty zębowe?

Wysoką jakość treści zapewnia LUX MED Stomatologia.

LX Stomatologia.png
10.01.2023

Implanty zębowe to śruby zrobione z tytanu, które łączą się z kością. Umieszcza się je w kości szczęki lub żuchwy i po wygojeniu tworzą one podstawę do odbudowy protetycznej zębów. Wyższość wszczepu tytanowego nad innymi uzupełnieniami protetycznymi to możliwość odbudowy brakujących zębów bez potrzeby naruszania i szlifowania zębów sąsiednich. W przypadku braku zębów trzonowych wszczepy pozwalają uniknąć protezy uciskającej dziąsło, będącej przyczyną dyskomfortu, bólu i zaniku kości.

Czym są implanty zębowe.jpg

Dzięki implantom w okolicy zębów trzonowych można osiągnąć funkcjonalność i odczucia jak przy zębach własnych. Przy bezzębiu protezy powodują dyskomfort podczas jedzenia, często mówienia, ruszają się. Są przyczyną zaniku kości, a ich sprawność gryzienia jest o 40% mniejsza niż własnych zębów.

Dwa albo cztery wszczepy tytanowe wraz ze specjalnym połączeniem mogą zapewnić dobrą stabilizację protezy całkowitej zapewniając komfort i funkcjonalność, natomiast rekonstrukcja wszystkich zębów połączonych mostem jest możliwa przy 6-8 wszczepach. Badania wykazały, że większość implantów z powodzeniem funkcjonuje nawet po 25 latach.

Implantologia

Zabieg wszczepienia jest całkowicie bezbolesny. Śruby tytanowe przykryte dziąsłem zrastają się z kością w okresie 3-6 miesięcy. Po tym okresie do wszczepu mocuje się koronę. W warunkach określanych jako trudne np. duży zanik kości, choroba przyzębia stosuje się zabiegi i preparaty kościotwórcze pozwalające na powiększenie pola protetycznego i umożliwiające bezpieczne założenie tej metody protetycznej. Jedynym przeciwwskazaniem do zastosowania tej metody jest nałóg palenia papierosów.

Choroby takie, jak m.in. cukrzyca, astma, choroby serca itp. w wielu przypadkach nie stanowią już absolutnego przeciwwskazania. Wiele zależy od stopnia unormowania choroby i skrupulatności w leczeniu. W przypadku skomplikowanej sytuacji zdrowotnej warto decyzję o ich wszczepieniu skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Wszczep wymaga odpowiedniego podłoża kostnego. W przypadku zaniku tkanki kostnej można zastosować technikę odtwórczą. Warto jednak pamiętać o tym, że czas działa na niekorzyść. Im szybciej pacjent podejmie decyzję o implantacji, tym lepiej.

Podobne usługi:

Zobacz także

jak czyścić aparat.jpeg
Stomatologia

Jak zachować prawidłową higienę jamy ustnej podczas leczenia aparatem ortodontycznym? Wskazówki

Leczenie ortodontyczne może trwać nawet kilka lat. To okres, w którym zęby przyjmują prawidłowe położenie, ale także – szczególnie w przypadku aparatów stałych – są bardziej narażone na rozwój próchnicy przez obecność elementów aparatu stałego, które mogą utrudniać dostęp dla szczoteczki i innych środków do higieny jamy ustnej. Bakterie gromadzące się w tkankach twardych zębów mogą powodować ubytki, choroby dziąseł czy nieprzyjemny zapach z ust. Sprawdź, jak utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej w trakcie leczenia stałym aparatem ortodontycznym, aby uniknąć tych problemów!

palenie po wyrwaniu zęba.jpeg
Stomatologia

Palenie po wyrwaniu zęba – dlaczego jest szkodliwe?

Po ekstrakcji zęba Pacjent otrzymuje szereg zaleceń, które mają wspierać proces gojenia rany. Wśród nich jest m.in. zakaz palenia papierosów. Ten szkodliwy nałóg może niepotrzebnie wydłużyć czas rekonwalescencji, a dodatkowo zwiększyć ryzyko powstania tzw. suchego zębodołu oraz infekcji. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być konsekwencje palenia po usunięciu zęba i przekonaj się, że naprawdę nie warto tego robić.

wpływ palenia.jpeg
Stomatologia

Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Palenie tytoniu to powszechny nawyk. Jak wynika z raportu Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik zdrowotny, problem dotyczy aż ponad 30% mężczyzn i 27% kobiet w Polsce [5]. Tytoń nie tylko uzależnia i powoduje choroby płuc, ale także ma wpływ na zdrowie i estetykę zębów. Sprawdź, z jakimi problemami stomatologicznymi najczęściej zmagają się palacze.

Wszystkie artykuły i poradniki