Czym są implanty zębowe?

10.01.2023

Implanty zębowe to śruby zrobione z tytanu, które łączą się z kością. Umieszcza się je w kości szczęki lub żuchwy i po wygojeniu tworzą one podstawę do odbudowy protetycznej zębów. Wyższość wszczepu tytanowego nad innymi uzupełnieniami protetycznymi to możliwość odbudowy brakujących zębów bez potrzeby naruszania i szlifowania zębów sąsiednich. W przypadku braku zębów trzonowych wszczepy pozwalają uniknąć protezy uciskającej dziąsło, będącej przyczyną dyskomfortu, bólu i zaniku kości.

Czym są implanty zębowe.jpg

Dzięki implantom w okolicy zębów trzonowych można osiągnąć funkcjonalność i odczucia jak przy zębach własnych. Przy bezzębiu protezy powodują dyskomfort podczas jedzenia, często mówienia, ruszają się. Są przyczyną zaniku kości, a ich sprawność gryzienia jest o 40% mniejsza niż własnych zębów.

Dwa albo cztery wszczepy tytanowe wraz ze specjalnym połączeniem mogą zapewnić dobrą stabilizację protezy całkowitej zapewniając komfort i funkcjonalność, natomiast rekonstrukcja wszystkich zębów połączonych mostem jest możliwa przy 6-8 wszczepach. Badania wykazały, że większość implantów z powodzeniem funkcjonuje nawet po 25 latach.

Implantologia

Zabieg wszczepienia jest całkowicie bezbolesny. Śruby tytanowe przykryte dziąsłem zrastają się z kością w okresie 3-6 miesięcy. Po tym okresie do wszczepu mocuje się koronę. W warunkach określanych jako trudne np. duży zanik kości, choroba przyzębia stosuje się zabiegi i preparaty kościotwórcze pozwalające na powiększenie pola protetycznego i umożliwiające bezpieczne założenie tej metody protetycznej. Jedynym przeciwwskazaniem do zastosowania tej metody jest nałóg palenia papierosów.

Choroby takie, jak m.in. cukrzyca, astma, choroby serca itp. w wielu przypadkach nie stanowią już absolutnego przeciwwskazania. Wiele zależy od stopnia unormowania choroby i skrupulatności w leczeniu. W przypadku skomplikowanej sytuacji zdrowotnej warto decyzję o ich wszczepieniu skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Wszczep wymaga odpowiedniego podłoża kostnego. W przypadku zaniku tkanki kostnej można zastosować technikę odtwórczą. Warto jednak pamiętać o tym, że czas działa na niekorzyść. Im szybciej pacjent podejmie decyzję o implantacji, tym lepiej.

Podobne usługi:

leczenie_chorob_przyzebia.jpg
Periodontologia
diagnostyka-obrazowa-stomatologia.jpg
Cefalometria
implantologia.jpg
Implantoprotetyka
pakiet-protetyczny.png
Protetyka
implantologia.jpg
Implantologia

Zobacz także

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.

baza zdjec LX (393).JPG
Stomatologia

Czym jest stan zapalny miazgi zęba? Objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Stan zapalny miazgi zęba może mieć różne przyczyny. Najczęściej jednak jest konsekwencją próchnicy. Zazwyczaj towarzyszy mu wiele nieprzyjemnych objawów. Niepodjęcie leczenia może doprowadzić do konieczności usunięcia chorego zęba. Jeśli więc podejrzewasz stan zapalny miazgi zęba, nie zwlekaj i udaj się do stomatologa. Dowiedz się, jakie są objawy stanu zapalnego i jak sobie z nim poradzić.