Ból pod prawym żebrem – co może oznaczać? Jakie badania wykonać?

12.05.2024

Ból pod prawym żebrem jest nieprzyjemnym objawem, który może wskazywać na różne schorzenia i problemy zdrowotne. Dowiedz się z naszego artykułu, jakie mogą być przyczyny bólu pod prawym żebrem oraz jakie badania można wykonać w celu postawienia diagnozy.

Ból pod prawym żebrem.jpeg

Spis treści

Narządy znajdujące się pod prawym żebrem
Jak umówić wizytę
Przyczyny bólu pod prawym żebrem
Badania w przypadku bólu pod prawym żebrem

Narządy znajdujące się pod prawym żebrem

Jama brzuszna zawiera wiele narządów, które mogą powodować ból pod prawym żebrem. Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Znajduje się po prawej stronie pod żebrem i pełni wiele istotnych funkcji. Jest odpowiedzialna m.in. za produkcję żółci, magazynowanie składników odżywczych oraz filtrację toksyn.

Pęcherzyk żółciowy, który znajduje się tuż pod wątrobą, gromadzi żółć produkowaną przez wątrobę. Żółć jest potrzebna do trawienia tłuszczów.

Trzustka jest narządem odpowiedzialnym za produkcję enzymów trawiennych oraz hormonów takich jak insulina. Jej głowa również znajduje się po prawej stronie pod żebrem.

W okolicy podżebrza znajdują się pętle jelita grubego i cienkiego. Ich zadaniem jest trawienie pokarmów oraz obrona immunologiczna organizmu.

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 880 90 80 

Przyczyny bólu pod prawym żebrem

Ból pod prawym żebrem może mieć wiele różnych przyczyn. Wśród nich można wymienić:

  • kamienie żółciowe,
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego, które może być spowodowane infekcją bakteryjną lub kamieniami żółciowymi,
  • zapalenie trzustki, które może być wynikiem nadużywania alkoholu, kamieni żółciowych lub infekcji,
  • zapalenie jelita,
  • guz Klatskina (jego główne objawy to znaczne zmniejszenie masy ciała w krótkim czasie, ściemnienie moczu, rozjaśnienie kału, swędzenie skóry, wysypki skórne oraz ból brzucha),
  • choroby wątroby, takie jak zapalenie lub marskość wątroby,
  • choroby dróg żółciowych, takie jak zwężenie lub zablokowanie przewodu żółciowego.

Badania w przypadku bólu pod prawym żebrem

Jeśli doświadczasz bólu pod prawym żebrem, ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą. Lekarz może zalecić wykonanie różnych badań w celu postawienia diagnozy. Diagnostyka rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego i badania przedmiotowego. Ponadto lekarz może zlecić:

  • Badanie krwi – pomaga w ocenie funkcji wątroby, trzustki oraz innych narządów w okolicy podżebrza. Może również wykazać obecność ewentualnej infekcji.
  • Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej – może pomóc w identyfikacji ewentualnych zmian strukturalnych w narządach znajdujących się pod prawym żebrem, takich jak kamienie żółciowe czy powiększenie wątroby.
  • RTG klatki piersiowej – uwidacznia drogi oddechowe, fragmenty kręgosłupa, kości klatki piersiowej i serce.
  • Tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny jamy brzusznej – bardziej szczegółowe metody obrazowania, które mogą pomóc w identyfikacji różnych schorzeń narządów w okolicy podżebrza. W celu jeszcze dokładniejszej oceny analizowanej okolicy lekarz zalecić może rezonans lub tomografię komputerową z kontrastem.
  • Rezonans magnetyczny cholangiografia – badanie pozwalające na nieinwazyjne obrazowanie dróg żółciowych i przewodu trzustkowego. Ma wysoką skuteczność w ocenie przeszkód w odpływie żółci, nieprawidłowości w rozwoju bańki trzustkowo-dwunastniczej czy zmian torbielowatych dróg żółciowych.
  • Endoskopia – procedura diagnostyczna, która może pomóc w identyfikacji ewentualnych zmian w przewodach żółciowych lub jelitach.
  • Badanie kału – może pomóc w wykryciu ewentualnej infekcji lub krwawienia w jelitach.

Podobne usługi:

Źródła
  1. M. M. Palka, Choroby wątroby i dróg żółciowych w gabinecie lekarza POZ, „Lekarz POZ” 2017, nr 1, s. 13–16.
  2. A. Szczekilk, P. Gajewski, Interna Szczekilka, Medycyna Praktyczna, Kraków 2022.

Zobacz także

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem

Przysadka mózgowa, nazywana również gruczołem nadrzędnym, odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu podstawowych funkcji organizmu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów – ma zaledwie 1 cm średnicy – jest odpowiedzialna za produkcję hormonów, które wpływają na wzrost, rozwój, metabolizm, rozrodczość oraz reakcje organizmu na stres. Zaburzenia w funkcjonowaniu tego organu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dowiedz się, jak zbudowana jest przysadka mózgowa, jakie hormony wytwarza oraz jakie choroby mogą jej dotyczyć.

Badania w sedacji – przygotowanie i wskazania
Diagnostyka

Badania w sedacji – przygotowanie i wskazania

Badania w sedacji polegają na przeprowadzaniu procedur diagnostycznych lub terapeutycznych u Pacjenta, który jest w stanie obniżonej świadomości, ale nadal przytomny i zdolny do odpowiedzi na proste pytania i polecenia. Sedacja ma na celu złagodzenie lęku, zmniejszenie dyskomfortu i bólu oraz ułatwienie przeprowadzenia badania.

Jak działa środek kontrastowy? Kiedy jest podawany?
Diagnostyka

Jak działa środek kontrastowy? Kiedy jest podawany?

Środek kontrastowy to substancja wykorzystywana w diagnostyce obrazowej w celu poprawy widoczności struktur i procesów zachodzących wewnątrz ciała. Działa poprzez zwiększenie kontrastu między różnymi tkankami, co ułatwia lekarzom ocenę i diagnozowanie różnych schorzeń. Przeczytaj, na czym polega działanie kontrastu, czy każdemu można go podać i w jaki sposób organizm go eliminuje. Te i znacznie więcej informacji znajdziesz w poniższym artykule.