Echokardiografia, znana również jako echo serca lub USG serca, to jedna z podstawowych procedur diagnostycznych, wykorzystywanych w profilaktyce chorób układu krążenia. Jest bezpieczna, stosunkowo szybka, a w dodatku bezbolesna. Nie wywołuje skutków ubocznych i może być przeprowadzana nawet u małych dzieci. Sprawdź, jakich informacji dostarcza i na czym dokładnie polega.
Co to jest echokardiografia?
Echokardiografia serca to badanie obrazowe, które pozwala ocenić kondycję mięśnia sercowego. Uwidocznienie wspomnianych struktur jest możliwie dzięki zastosowaniu specjalnego sprzętu, zwanego ultrasonografem. Jak działa wspomniane urządzenie? Wykorzystuje zjawisko odwrotnego efektu piezoelektrycznego. Generuje fale akustyczne, które przenikają przez skórę, a gdy natrafią na „przeszkodę” (na przykład w postaci pęcherzyków powietrza), odbijają się od niej i wracają do źródła. W ten sposób tworzą obraz struktur anatomicznych organizmu, który następnie jest analizowany przez lekarza.
Wskazania do wykonania echa serca
Echo serca warto i należy wykonać w przypadku wystąpienia niepokojących objawów ze strony układu sercowo-naczyniowego. Przykładami takich symptomów są:
- zadyszka przy wykonywaniu różnych czynności dnia codziennego, na przykład podczas wchodzenia po schodach,
- uczucie ucisku w klatce piersiowej,
- zawroty głowy i duszności pojawiające się w stanie spoczynku,
- opuchnięte i „ciężkie” nogi.
Wskazaniem do przeprowadzenia USG serca są również różnego rodzaju choroby, które zwiększają ryzyko wystąpienia problemów kardiologicznych. Należą do nich np.: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu drugiego, miażdżyca, zaburzenia rytmu serca czy niewydolność serca.
Jak przebiega echokardiografia?
Przebieg echokardiografii zależy w dużej mierze od tego, jaką formę przybiera dane badanie. Można wyróżnić dwa główne sposoby przeprowadzania wspomnianej procedury – przez klatkę piersiową oraz przez przełyk. W pierwszym przypadku lekarz przesuwa głowicę aparatu ultrasonograficznego w różnych kierunkach po skórze klatki piersiowej lub brzucha. Warto zwrócić uwagę na fakt, że echokardiografia przezklatkowa to jeden z najczęściej wykonywanych typów USG serca.
Echo przezprzełykowe przeprowadza się znacznie rzadziej, głównie u osób z dużą otyłością, która utrudnia lub niekiedy wręcz uniemożliwia zrealizowanie badania według standardowych procedur. Na czym polega badanie? Lekarz wsuwa głowicę ultrasonografu do przełyku. Dzięki temu uzyskuje bardziej precyzyjny obraz serca. Kości klatki piersiowej i płuca nie zaburzają bowiem wytworzonych przez aparat fal akustycznych. Pacjent otrzymuje środki uspokajające, które zmniejszają dyskomfort odczuwany przez niego podczas badania.
Jak przygotować się do USG serca?
Na wizytę należy zabrać wyniki wcześniejszych badań USG serca, EKG oraz dokumentację medyczną związaną z chorobami układu krążenia. Echo serca przezklatkowe nie wymaga od Pacjenta żadnego specjalnego przygotowania. Natomiast, jeśli badanie odbywa się przez przełyk, dana osoba musi być na czczo. Innymi słowy, nie powinna niczego spożywać przed badaniem (optymalna przerwa od ostatniego posiłku wynosi od 12 do 14 godzin).
Jakie choroby wykrywa echo serca?
Echokardiografia jest wykorzystywana w profilaktyce i diagnostyce wielu schorzeń. Pozwala na wykrycie wad anatomicznych w budowie serca, rozmaitych nieprawidłowości w funkcjonowaniu wspomnianego narządu, a także uszkodzeń powstałych w wyniku przebytego zawału serca. Dzięki USG lekarz może ocenić wielkość mięśnia sercowego oraz objętość worka osierdziowego.
U osób z rozpoznaną chorobą serca lub będących w grupie ryzyka bardzo ważne jest regularne wykonywanie echa serca (przynajmniej raz w roku). Wczesne wykrycie niepokojących zmian w budowie lub pracy mięśnia sercowego daje bowiem większą szansę na wyleczenie i powrót do pełni zdrowia. Im szybciej Pacjent zgłosi się do gabinetu specjalisty, tym lepiej. Bagatelizowanie objawów może mieć bardzo poważne konsekwencje i znacznie utrudnić proces terapeutyczny. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że badanie USG serca jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Fale ultradźwiękowe nie wywierają szkodliwego wpływu na organizm. Echokardiografia nie niesie więc za sobą żadnych skutków ubocznych. Może być wykonywana zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Miejsca, w których zrealizujesz usługę
Dokumenty do pobrania
Zarezerwuj wizytę