W placówce
Fizjoterapeuta

Elektrostymulacja to zabieg wykonywany przez fizjoterapeutów, polegający na oddziaływaniu prądem elektrycznym na układ mięśniowy i nerwowy w celu wywołania w nich kontrolowanej reakcji takiej jak relaksacja lub pobudzenie. Elektrostymulacja zapobiega zanikom mięśni u pacjentów unieruchomionych, przyspiesza procesy regeneracyjne, łagodzi ból oraz stany zapalne. Dzięki tym korzyściom jest szeroko wykorzystywana w rehabilitacji i zapewnia odbudowę siły, elastyczności i zdolności do skurczu mięśni, które zostały uszkodzone w przebiegu różnorodnych chorób i urazów np. złamań, zwichnięć. Elektrostymulacja jest też zalecana w porażeniach lub niedowładach kończyn. Wskazania i przeciwwskazania (m.in. rozrusznik serca, ciąża) do tego zabiegu ocenia lekarz na podstawie wywiadu i badań pacjenta. Dokładny obszar przyłożenia elektrod i przebieg zabiegu planuje fizjoterapeuta przeprowadzający elektrostymulację.

Elektrostymulacja jest bezpiecznym i nieinwazyjnym zabiegiem. Stymulacja nerwów i mięśni zazwyczaj nie jest bolesna, może jednak powodować niewielki dyskomfort w postaci mrowienia i skurczów. Istotą zabiegu jest oddziaływanie określonej dawki prądu przez elektrody odpowiedniej wielkości przyłożone w konkretny sposób do ciała. Wyróżnia się dwa rodzaje zabiegu, w tym elektrostymulację elektrodą czynną. Polega ona na stymulacji nerwu lub mięśnia w miejscu zwanym punktem motorycznym. W przypadku nerwów stanowią one miejsca na skórze, gdzie gałąź nerwu znajduje się najbliżej powierzchni, z kolei w przypadku mięśni to obszar, gdzie nerw wnika do mięśnia. Zabieg tego typu wymaga od fizjoterapeuty znajomości mapy takich punktów na ciele. W przebiegu elektrostymulacji dwubiegunowej, czyli drugiego rodzaju zabiegu, układa się dwie elektrody tej samej wielkości w pobliżu przyczepów mięśnia. Są to miejsca, w których mięsień przechodzi w ścięgno i przyczepia się do kości.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Kinesiotaping_small.jpg
Kinesiotaping
kinezyterapia.jpg
Kinezyterapia
rehabilitacja_small.jpg
Fizjoterapeuta

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie
CiążaPsychologia

Depresja poporodowa – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia

Urodziłaś dziecko, ale nie potrafisz się z tego cieszyć? Czujesz, że nie dorastasz do roli matki i na każdym możliwym kroku widzisz swoje wady? Takie uczucia towarzyszą tysiącom młodych mam. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka 10-22% kobiet, ale tylko co druga zgłasza się z nią do specjalisty. Problem jest często mylony z hormonalną huśtawką nastrojów, jednak nie warto go bagatelizować. Sprawdź, jakie są kryteria diagnostyczne depresji poporodowej, jak się objawia i w jaki sposób można ją leczyć. Czy młodzi ojcowie również są narażeni na to zaburzenie?

BMI.jpg
DietetykaUroda i sportZdrowie na co dzień

Czym jest wskaźnik BMI? Jak interpretować wyniki?

W ciągu ostatnich lat w polskim społeczeństwie – i nie tylko – wzrósł problem nadwagi i otyłości. Szacuje się, że w naszym kraju na otyłość cierpi ok. 9 mln osób. Statystyki na ten temat bazują na międzynarodowej skali BMI (ang. Body Mass Index), która pozwala oszacować, czy aktualna waga jest prawidłowa, zbyt wysoka lub za niska. Sprawdź, czym jest ten wskaźnik, jak dokonywać obliczeń i interpretować wyniki.

otylosc.jpg
DietetykaZdrowie na co dzieńChirurgia

Jakie są przyczyny otyłości? Poznaj jej powikłania i możliwości leczenia

Otyłość nazywana jest epidemią XXI wieku. Nic w tym dziwnego – według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2015 roku w Europie chorowało na nią 21,5% mężczyzn i 24,5% kobiet. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach otyłości, a także jakie są jej powikłania i możliwości leczenia.