W placówce
Fizjoterapeuta

Elektrostymulacja to zabieg wykonywany przez fizjoterapeutów, polegający na oddziaływaniu prądem elektrycznym na układ mięśniowy i nerwowy w celu wywołania w nich kontrolowanej reakcji takiej jak relaksacja lub pobudzenie. Elektrostymulacja zapobiega zanikom mięśni u pacjentów unieruchomionych, przyspiesza procesy regeneracyjne, łagodzi ból oraz stany zapalne. Dzięki tym korzyściom jest szeroko wykorzystywana w rehabilitacji i zapewnia odbudowę siły, elastyczności i zdolności do skurczu mięśni, które zostały uszkodzone w przebiegu różnorodnych chorób i urazów np. złamań, zwichnięć. Elektrostymulacja jest też zalecana w porażeniach lub niedowładach kończyn. Wskazania i przeciwwskazania (m.in. rozrusznik serca, ciąża) do tego zabiegu ocenia lekarz na podstawie wywiadu i badań pacjenta. Dokładny obszar przyłożenia elektrod i przebieg zabiegu planuje fizjoterapeuta przeprowadzający elektrostymulację.

Szczegóły

Elektrostymulacja jest bezpiecznym i nieinwazyjnym zabiegiem. Stymulacja nerwów i mięśni zazwyczaj nie jest bolesna, może jednak powodować niewielki dyskomfort w postaci mrowienia i skurczów. Istotą zabiegu jest oddziaływanie określonej dawki prądu przez elektrody odpowiedniej wielkości przyłożone w konkretny sposób do ciała. Wyróżnia się dwa rodzaje zabiegu, w tym elektrostymulację elektrodą czynną. Polega ona na stymulacji nerwu lub mięśnia w miejscu zwanym punktem motorycznym. W przypadku nerwów stanowią one miejsca na skórze, gdzie gałąź nerwu znajduje się najbliżej powierzchni, z kolei w przypadku mięśni to obszar, gdzie nerw wnika do mięśnia. Zabieg tego typu wymaga od fizjoterapeuty znajomości mapy takich punktów na ciele. W przebiegu elektrostymulacji dwubiegunowej, czyli drugiego rodzaju zabiegu, układa się dwie elektrody tej samej wielkości w pobliżu przyczepów mięśnia. Są to miejsca, w których mięsień przechodzi w ścięgno i przyczepia się do kości.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Kinesiotaping_small.jpg
Kinesiotaping
kinezyterapia.jpg
Kinezyterapia

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Krwiomocz – czym jest? Kiedy zgłosić się do lekarza?
DiagnostykaUrologia

Krwiomocz – czym jest? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Krew w moczu – krwiomocz lub hematuria – to objaw, który może sygnalizować różnorodne schorzenia: od niegroźnych do poważnych. Dlatego każdy przypadek, niezależnie od nasilenia, wymaga konsultacji lekarskiej, aby ustalić źródło problemu i wdrożyć właściwe leczenie. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny obecności krwi w moczu i dowiedz się, jak przebiega diagnostyka.

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.
Zdrowie na co dzieńOnkologiaDiagnostyka

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.

Październik oznacza nie tylko kalendarzową jesień, lecz także miesiąc świadomości dotyczącej raka piersi – stąd często spotykana nazwa „Różowy Październik” lub „Pink October”. To czas licznych inicjatyw mających na celu zwiększenie wiedzy na temat profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia nowotworów piersi. Symbolem kampanii jest różowa wstążka, czyli wyraz solidarności z kobietami dotkniętymi tą chorobą. Sprawdź, jakie badania warto wykonać z tej okazji!

Czym jest zespół policystycznych jajników? Objawy, leczenie
GinekologiaEndokrynologia

Czym jest zespół policystycznych jajników? Objawy, leczenie

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to zaburzenie endokrynologiczne, które dotyka kobiet w wieku rozrodczym. Chociaż nazwa sugeruje problem z jajnikami, PCOS jest złożonym problemem, który może mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania  całego organizmu. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy tego schorzenia i w jaki sposób należy je leczyć.