Cementowanie kręgosłupa, czyli wertebroplastyka, to małoinwazyjna metoda leczenia kompresyjnych złamań kręgów. Przeznaczona dla Pacjentów z osteoporozą i chorobami nowotworowymi. Taka terapia pozwala złagodzić ból towarzyszący urazom. W szpitalach LUX MED tego rodzaju zabiegi wykonują wyspecjalizowane zespoły lekarskie.
Co to jest wertebroplastyka?
Wertebroplastyka to zabieg polegający na wstrzyknięciu cementu do pękniętej lub złamanej kości kręgosłupa w celu złagodzenia bólu. Taka procedura zapewnia mechaniczne wzmocnienie trzonu kręgu wypełnionego cementem, co zapobiega dalszej jego degradacji i utracie balansu strzałkowego kręgosłupa. Kości kręgosłupa nazywane są kręgami. Wertebroplastykę stosuje się najczęściej w leczeniu złamań kompresyjnych. Najczęściej zdarzają się one, gdy osteoporoza lub nowotwór osłabiają kości kręgosłupa.
U Pacjentów cierpiących na te choroby kręgi mogą pękać i rozpadać się na części podczas wykonywania zwykłych czynności. Nawet podczas kaszlu czy zmian pozycji podczas snu. Osoby, które miały jedno złamanie kompresyjne, są obarczone większym ryzykiem kolejnych złamań w przyszłości. Dlatego ważne jest, aby zdiagnozować i leczyć przyczynę osłabienia kości.
Badania udowadniają, że cementowanie kręgosłupa to sposób na złagodzenie bólu, który utrudnia Pacjentom normalne funkcjonowanie. Zabiegami tego rodzaju zajmuje się chirurgia ortopedyczna.
Kiedy wykonać wertebroplastykę?
Wskazania do wykonania zabiegu cementowania kręgosłupa, czyli wertebroplastyki, mogą obejmować różne schorzenia kręgosłupa, które powodują ból lub destabilizację kręgów.
Cementowanie kręgów kręgosłupa wykonuje się u Pacjentów:
- z kompresyjnym złamaniem kręgów,
- którzy odczuwają chroniczny ból kręgosłupa,
- z przerzutami nowotworowymi do kręgosłupa,
- chorych na osteoporozę.
Wertebroplastyka jest często wykonywana u Pacjentów z osteoporozą lub przerzutami nowotworowymi, którzy doznali złamań kręgów. Zabieg ten może pomóc wzmocnić złamany kręgosłup poprzez wstrzyknięcie cementu do uszkodzonego kręgu, co może zmniejszyć ból i przywrócić stabilność kręgosłupa.
Osoby cierpiące na przewlekły ból kręgosłupa, który nie ustępuje po zastosowaniu innych metod leczenia, mogą być kandydatami do cementowania kręgosłupa. Zabieg ten może pomóc zmniejszyć ból poprzez stabilizację uszkodzonych kręgów. Natomiast Pacjenci cierpiący na przerzuty nowotworowe do kręgosłupa, które powodują ból i destabilizację kręgów, mogą być kandydatami do wertebroplastyki w celu zmniejszenia bólu i wzmocnienia kręgosłupa.
Osoby z osteoporozą, które są narażone na ryzyko złamań kręgów z powodu osłabionej struktury kości, mogą być kandydatami do wertebroplastyki w celu zapobiegania i leczenia złamań kręgów.
Decyzję o zastosowaniu tej metody leczenia zawsze podejmuje ortopeda. Po wywiadzie i badaniu fizykalnym zleca badania obrazowe. W przypadku Pacjentów z osteoporozą i nowotworami będzie to rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa kręgosłupa. Są to badania obrazowe, które umożliwiają ocenę zmian przy dużym stopniu degradacji kości. Zachęcamy do konsultacji specjalistycznych w centrach medycznych LUX MED. Poradnia bólu pleców to najlepsze miejsce, by wykonać diagnostykę i uzyskać kompleksową pomoc.
Zobacz również: Ból kości – możliwe przyczyny i leczenie
Cementowanie kręgosłupa – przeciwwskazania
Wertebroplastyka jest zabiegiem przeprowadzanym po patologicznych złamaniach kręgów. Nie może być przeprowadzana, gdy Pacjent:
- ma aktywną infekcję lub jego ogólny stan zdrowia jest zły,
- jest uczulony na preparaty wykorzystywane podczas zabiegu,
- cierpi na poważne choroby współistniejące, zwiększające ryzyko wystąpienia powikłań.
Warto również wiedzieć, że nie każde złamanie kompresyjne kręgów kwalifikuje Pacjenta do zabiegu. Nie wykonuje się go w przypadku złamań, które nie powodują bólu lub nie stanowią źródła destabilizacji kręgosłupa.
Jak wygląda wertebroplastyka?
Zabieg może być przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, ale na ogół Pacjenci są przytomni podczas iniekcji. Pacjent układany jest w wygodnej pozycji leżącej – na brzuchu. Ile trwa zabieg cementowania kręgosłupa? W większości przypadków wertebroplastyka trwa około godziny. Może trwać dłużej, gdy cementowania wymaga więcej niż jedna kość.
Po podaniu znieczulenia miejscowego Pacjent monitorowany jest za pomocą aparatu RTG lub tomografu komputerowego. Dzięki tym metodom obrazowania chirurg ortopeda może wykonać precyzyjne wkłucie. Cement schnie około 20 minut, a Pacjent w tym czasie pozostaje w pozycji leżącej.
Jeżeli złamanie było spowodowane nowotworem, do badania można pobrać niewielką próbkę tkanki kostnej. Radioterapia raka tej kości może również nastąpić przed lub po zabiegu.
Wertebroplastyka to zabieg, który wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych lub w ramach chirurgii jednego dnia. Czas spędzony w szpitalu zależy od stanu Pacjenta, jednak w większości przypadków nie potrzeba więcej niż 24 godziny.
Jak długo utrzymuje się ból po stabilizacji kręgosłupa? Miejsce po wkłuciu może boleć przez kilka dni. Trzeba je dezynfekować i dbać, by opatrunek był czysty. Naprawione podczas zabiegu złamanie również może boleć, ale jest to stan przejściowy. Po okresie rekonwalescencji dolegliwości bólowe powinny ustąpić.
Rekonwalescencja po wertebroplastyce trwa co najmniej 6 tygodni. W tym czasie Pacjent nie może podnosić ciężkich przedmiotów i powinien się oszczędzać.
Jak przygotować się do zabiegu cementowania kręgosłupa?
Jeśli zabieg będzie wykonywany w znieczuleniu ogólnym, to ostatni posiłek możesz spożyć na 12 godzin przed jego rozpoczęciem. Do znieczulenia miejscowego post nie jest wymagany. Jeśli zażywasz leki na stałe, skonsultuj z lekarzem ich przyjmowanie. Osoby, które przyjmują leki przeciwkrzepliwe, powinny omówić ich czasowe odstawienie przed zabiegiem ze specjalistą.
Do zabiegu załóż wygodne ubranie, biżuterię pozostaw w domu. Jeśli lekarz poinformował Cię o tym, że wyjdziesz do domu tego samego dnia, poproś kogoś, by przyjechał po Ciebie do szpitala. Po zabiegu nie powinieneś prowadzić samochodu.