W placówce
Konsultacja telefoniczna
Konsultacja wideo
null

Prześladują Cię bolesne wspomnienia? A może traumatyczne wydarzenia z przeszłości odbierają Ci radość z życia i utrudniają codzienne funkcjonowanie? Nie pozwól, aby ból psychiczny przejął kontrolę nad Twoim życiem, zgłoś się po pomoc do specjalisty. Jeśli znasz już standardową metodę poznawczo-behawioralną, sprawdź również, jakie korzyści niesie za sobą terapia metodą EMDR!

Na czym polega metoda EMDR?

Terapia EMDR (ang. Eye Movement and Reprocesing) została opracowana ponad 30 lat temu przez amerykańską psycholog i pedagog Francine Shapiro, a dziś zyskuje coraz większe grono zwolenników na całym świecie. Pomaga w leczeniu traumy, depresji, zaburzeń lękowych, ułatwia też radzenie sobie ze stresem i z trudnymi emocjami.

Jak poradzić sobie z traumą? To pytanie zadają osoby, które mają za sobą bardzo bolesne przeżycia wywołane przez różne czynniki, np. wojnę, kataklizm, śmierć bliskiej osoby czy trudne wydarzenia w dzieciństwie. Z pomocą przychodzi właśnie terapia EMDR, która – w odróżnieniu od terapii poznawczo-behawioralnej – nie skupia się aż tak bardzo na odtwarzaniu bolesnych wydarzeń. Metoda ta ma swój początek w 1987 r., gdy amerykańska psycholog i pedagog Francine Shapiro zauważyła, że powtarzające się szybkie ruchy gałek ocznych wykonywane w określonej sytuacji mogą sprawić, że niepokojące myśli i trudne emocje stają się mniej intensywne. Dwa lata później opisała swoje obserwacje na łamach pisma „Journal of Traumatic Stress” – okazało się, że u pacjentów, którzy zdecydowali się poddać tej innowacyjnej wówczas metodzie, rzeczywiście zmniejszył się poziom stresu i wewnętrznego lęku.

Metoda EMDR bazuje na przekonaniu, że ludzki mózg ma naturalną zdolność do leczenia urazów psychicznych, a cały proces przypomina gojenie się rany. Stymulowanie gałek ocznych do szybkiego poruszania się to rodzaj interwencji z zewnątrz, dzięki któremu możliwe jest ponowne uruchomienie i przyspieszenie procesów przetwarzania poznawczego i leczenia doznanych urazów psychicznych. Psychiczne rany zaczynają się goić, a ruchy gałek ocznych wykonywane w określonym kontekście łagodzą również trudne emocje i pozwalają łatwiej doprowadzić mózg do znalezienia zdrowego i adaptacyjnego rozwiązania.

Od początku lat 90. ubiegłego stulecia omawiana metoda ewoluowała i dziś jest powszechnie używaną przez psychologów formą terapii indywidualnej, która łączy empatyczną rozmowę z konkretną stymulacją fizyczną. Pomaga leczyć traumę, ale jej zastosowanie jest znacznie szersze.

Co leczy EMDR? Z jakimi dolegliwościami się zgłaszać?

Terapię EMDR można stosować w leczeniu różnego rodzaju problemów. Należą do nich m.in.:

  • zespół stresu pourazowego (PTSD);
  • depresja i inne zaburzenia nastroju;
  • zaburzenia lękowe;
  • zaburzenia odżywiania;
  • uzależnienia od substancji psychoaktywnych;
  • zaburzenia osobowości;
  • zaburzenia dysocjacyjne (częściowa lub całkowita utrata integracji między wspomnieniami a poczuciem własnej tożsamości);
  • zachowania autodestrukcyjne;
  • myśli samobójcze.

Metoda EMDR jest adresowana nie tylko do osób z poważnymi zaburzeniami. Można ją również wykorzystać jako formę radzenia sobie z trudnymi emocjami (np. ze złością, smutkiem) czy ze stresem.

Jak przebiega sesja EMDR?

Terapia EMDR – podobnie jak inne metody psychoterapii – bazuje na rozmowie, podczas której pacjent może przeżyć i w pełni odreagować swoje trudne emocje czy wydarzenia z przeszłości. W czasie, gdy o nich opowiada, terapeuta stymuluje zmysł jego wzroku. W praktyce oznacza to, że gdy opowiadasz psychologowi o trudnych emocjach, on zachęca Cię do wodzenia wzrokiem za jego palcem. Takie proste działanie pomaga ponownie uruchomić procesy przetwarzania poznawczego i przyspieszyć leczenie doznanych urazów psychicznych. Praktyka ta łagodzi również inne dolegliwości ze strony układu nerwowego, tj. wycisza nieprzyjemne myśli i emocje.

Działania terapeutyczne nie wymagają wielokrotnego wracania do tych samych wydarzeń i ciągłego rozdrapywania ran, a terapeuta zazwyczaj nie zadaje ćwiczeń do wykonania w domu. Jednak aby terapia EMDR przyniosła oczekiwany efekt, nie wystarczy pojedyncza sesja – proces gojenia się ran psychicznych jest złożony i długotrwały, dlatego to pacjent w porozumieniu z psychoterapeutą decyduje o czasie jego trwania i momencie jego zakończenia. Pamiętaj, że w dochodzeniu do równowagi psychicznej pomagają również codzienne praktyki, takie jak ćwiczenia oddechowe, medytacja, joga czy odpowiednio dobrana aktywność fizyczna.

Dla kogo przeznaczona jest terapia EMDR?

Terapia EMDR to uniwersalna metoda leczenia, która może przynieść zadowalające efekty u przedstawicieli różnych grup wiekowych – może być stosowana zarówno u dzieci, dorosłych, jak i osób starszych. Jest bezpieczna dla osób, które cieszą się dobrym zdrowiem fizycznym, a także dla pacjentów onkologicznych czy seniorów dotkniętych chorobą Alzheimera. Terapia EMDR w LUX MED Harmonia jest prowadzona przez doświadczonych, empatycznych psychoterapeutów, którzy ukończyli specjalistyczne szkolenia i doskonale wiedzą, jak złożonym procesem jest leczenie traumy oraz radzenie sobie z trudnymi emocjami.

Przeczytaj również: Czym są zaburzenia psychosomatyczne – Poznaj objawy, przyczyny i sposoby leczenia.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

AdobeStock_535880042.jpeg
Terapia grupowa
diagnoza.jpg
Psycholog
AdobeStock_605408868.jpeg
Test na zaburzenia funkcji poznawczych

od 250 zł

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!
Psychologia

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!

Konflikty są nieodłącznym elementem życia ludzkiego. Występują zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, w relacjach rodzinnych, partnerskich oraz w miejscach pracy. Umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów ma istotne znaczenie dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich i efektywnego funkcjonowania w grupie. W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Jakie techniki są najskuteczniejsze?

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?
Psychologia

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?

Krótkotrwały spadek popędu seksualnego (wywołany np. zmęczeniem fizycznym, niewłaściwą higieną snu, przeziębieniem czy chwilowym stresem w pracy) jest czymś normalnym, jeżeli jednak obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy czas i rzutuje negatywnie na samopoczucie czy relację partnerską, należy poszukać źródła problemu i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki
Psychologia

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki

Każdego dnia ludzie doświadczają różnych emocji, które mają znaczenie dla podejmowanych decyzji, nastroju, zachowań oraz relacji interpersonalnych. Niestety, mimo że emocje są naturalnym elementem życia codziennego, nie zawsze udaje się nad nimi panować. W momentach stresu, frustracji czy smutku emocje mogą przejąć nad tobą kontrolę, co prowadzi do niepożądanych zachowań. Jak nauczyć się panowania nad swoimi emocjami? Dowiedz się więcej.