W placówce
Konsultacja telefoniczna
Konsultacja wideo
null

Niezależnie od problemów, z jakimi się borykasz, w naszej poradni psychologicznej znajdziesz specjalistów, którzy pomogą Ci je rozwiązać. Sprawdź, kiedy warto zgłosić się po wsparcie u psychologa i jak przebiega porada psychologiczna.

Wizyta u psychologa – dla kogo?

Wizyta u psychologa jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli czujesz, że nie jesteś w stanie sam sobie poradzić z  sytuacją lub doświadczanymi emocjami. Konsultacje psychologiczne są skierowane do osób, które potrzebują porady w kwestiach zawodowych, małżeńskich, rodzinnych czy wychowawczych. Psycholog wspiera m.in. w:

  • przejściu przez sytuacje kryzysowe (np. rozpad związku, utrata pracy, śmierć kogoś bliskiego);
  • przypadku mobbingu, czyli prześladowania, nękania, przemocy psychicznej doświadczanej w środowisku pracy;
  • napięciu emocjonalnym związanym z obciążającym, nagłym wydarzeniem (np. ślub, urodzenie dziecka, zmiana pracy, wyprowadzka);
  • przebiegu chorób psychosomatycznych, zaburzeń nerwicowych czy depresji;
  • zmaganiu z chorobą własną lub bliskiej osoby;
  • realizacji postawionego sobie celu, kiedy na drodze pojawiają się jakieś trudności;
  • sytuacjach typowych dla konkretnych okresów życia (np. przejście na emeryturę, syndrom opuszczonego gniazda).

Konsultacje psychologa dla dorosłych są rozwiązaniem dla każdego, kto doświadcza trudności życiowych lub zmaga się z problemami natury psychologicznej.

Zakres porad psychologicznych

Psycholog to specjalista, który dzięki odpowiedniemu wykształceniu i kwalifikacjom może postawić diagnozę psychologiczną. W diagnozowaniu problemów opiera się przede wszystkim na pogłębionej diagnostyce osobowości, ocenie dyspozycji psychicznych i procesów poznawczych. Głównym narzędziem diagnostycznym jest wywiad. Poza rozmową korzysta ze specjalnych testów psychologicznych. Oferuje nie tylko diagnozę psychologiczną, lecz także wsparcie psychospołeczne i pomoc psychologiczną.

Niektórzy psychologowie zdobywają też uprawnienia do badań psychotechnicznych, które zazwyczaj są konieczne z uwagi na wymagania zawodowe kierowców, osób obsługujących maszyny czy posługujących się bronią.

Psycholog nie prowadzi psychoterapii ani leczenia farmakologicznego. Psychoterapia indywidualna i grupowa może być realizowana przez psychoterapeutę, czyli psychologa po ukończeniu studiów podyplomowych w tym zakresie. Psycholog opracowuje z Pacjentem plan terapeutyczny i zaleca konsultację u innego specjalisty (najczęściej psychiatry lub psychoterapeuty), który poprowadzi profesjonalne leczenie. Wizyta u psychologa jest wówczas wstępem do leczenia psychoterapeutycznego lub psychiatrycznego. Ponieważ psycholog nie jest lekarzem, nie może wypisać recepty na leki ani zwolnienia lekarskiego.

Przebieg porady psychologicznej

Pacjent zgłaszający się do psychologa wymaga zazwyczaj kilku konsultacji. Podczas pierwszego spotkania opowiada o powodzie wizyty,  problemach i objawach, z którymi się zmaga. Jeśli ma trudności z ubraniem w słowa sytuacji, w jakiej się znajduje, specjalista zadaje mu pytania w celu nakierowania na problem. O co pyta psycholog? Może dopytywać się o kwestie zawodowe, rodzinne, partnerskie, funkcjonowanie codzienne i w  nietypowych sytuacjach. Szczegółowy wywiad ma na celu ustalenie oczekiwań Pacjenta. Jeśli zachodzi taka potrzeba, psycholog prosi go wykonanie określonych testów. Dopiero wówczas może zaproponować plan działania.

Jego realizacja może wymagać kilku wizyt u psychologa. Wszystko zależy od trudności, z jakimi zmaga się Pacjent, jego samego i otoczenia, w którym funkcjonuje. Zadaniem psychologa jest wysłuchanie pacjenta, okazanie wsparcia oraz zaproponowanie najlepszej metody skutecznego rozwiązania problemów. W czasie spotkania psycholog kieruje rozmową tak, aby pomóc Pacjentowi odzyskać umiejętność korzystania z własnych możliwości i zasobów. Złożone kwestie mogą wymagać częstszych wizyt u psychologa, a niekiedy także psychoterapii lub konsultacji psychiatrycznej.

W placówkach Poradnii Harmonia porady psychologiczne realizowane mogą być stacjonarnie lub zdalnie. Konsultacja online z psychologiem bywa pomocna, gdy np. Pacjent mieszka w innym mieście bądź za granicą, potrzebuje pilnego wsparcia psychologicznego, nie może wychodzić z domu (np. kwarantanna, niepełnosprawność, lęki społeczne).

Umów się na konsultację: Psycholog Warszawa, Psycholog Kraków, Psycholog Wrocław

Co może zdiagnozować psycholog?

Psycholog pomaga w trudnościach takich jak m.in.:

  • wypalenie zawodowe;
  • depresja;
  • zaburzenia lękowe;
  • problemy w relacjach interpersonalnych;
  • zaburzenia snu;
  • ataki paniki;
  • nerwice;
  • zaburzenia psychosomatyczne – objawy lub choroby, które pojawiają się pod wpływem uwarunkowań psychicznych;
  • przeżywanie silnego stresu;
  • problemy z kontrolowaniem emocji;
  • problemy adaptacyjne;
  • zachowania agresywne, brak samodzielności;
  • brak równowagi między pracą a życiem osobistym;
  • kłopoty rodzinne;
  • trudności w określeniu problemu.


W Poradni zdrowia psychicznego Harmonia oferujemy także wizyty domowe psychologa - dowiedz się więcej

Podczas konsultacji specjalista ma możliwość wystawienia zaświadczenia/opinii o stanie zdrowia, dokumenty wystawiane na życzenie pacjenta są dodatkowo płatne. Szczegóły: Zaświadczenia oraz opinie

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Informacje przydatne przed wizytą

Informacje przydatne przed wizytą

Podobne usługi:

Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!
Psychologia

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!

Konflikty są nieodłącznym elementem życia ludzkiego. Występują zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, w relacjach rodzinnych, partnerskich oraz w miejscach pracy. Umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów ma istotne znaczenie dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich i efektywnego funkcjonowania w grupie. W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Jakie techniki są najskuteczniejsze?

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?
Psychologia

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?

Krótkotrwały spadek popędu seksualnego (wywołany np. zmęczeniem fizycznym, niewłaściwą higieną snu, przeziębieniem czy chwilowym stresem w pracy) jest czymś normalnym, jeżeli jednak obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy czas i rzutuje negatywnie na samopoczucie czy relację partnerską, należy poszukać źródła problemu i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki
Psychologia

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki

Każdego dnia ludzie doświadczają różnych emocji, które mają znaczenie dla podejmowanych decyzji, nastroju, zachowań oraz relacji interpersonalnych. Niestety, mimo że emocje są naturalnym elementem życia codziennego, nie zawsze udaje się nad nimi panować. W momentach stresu, frustracji czy smutku emocje mogą przejąć nad tobą kontrolę, co prowadzi do niepożądanych zachowań. Jak nauczyć się panowania nad swoimi emocjami? Dowiedz się więcej.