Nadmiar tkanki tłuszczowej to problem, który dotyczy nie tylko osób z nadwagą i otyłością. Depozyty tłuszczowe często występują przy prawidłowej masie ciała. Lokują się w okolicy podbródka, kolan czy wzgórka łonowego. Można się ich pozbyć metodą liposukcji. Sprawdź, na czym polega liposukcja podbródka i innych małych obszarów.
Czemu służy liposukcja?
Liposukcja, czyli odsysanie nadmiaru tkanki tłuszczowej, niekiedy błędnie uznawana jest za metodę odchudzania. W praktyce stanowi sposób na modelowanie sylwetki. To rozwiązanie dla pacjentów ze stabilną, prawidłową masą ciała, których problemem są depozyty tłuszczu z trudem poddające się redukcji poprzez obniżenie wartości kalorycznej diety czy aktywność fizyczną.
Liposukcja brzucha oraz ud to najpopularniejsze zabiegi chirurgii plastycznej, dlatego właśnie z tymi obszarami ciała kojarzony jest zabieg odsysania tłuszczu. Metodami liposukcji można jednak poprawić także owal twarzy albo kształt wzgórka łonowego. Tam tkanka tłuszczowa odkłada się punktowo na skutek uwarunkowań genetycznych, zmian w sylwetce po ciąży, przebytych zabiegów operacyjnych albo osłabienia napięcia skóry.
Kiedy wykonuje się liposukcję podbródka i innych małych obszarów ciała?
Głównym wskazaniem do liposukcji jest miejscowe nagromadzenie tkanki tłuszczowej, które nie poddaje się innym formom redukcji. Na zabieg możesz zdecydować się, jeśli dotyczą cię takie problemy estetyczne jak:
- chomiki (opadające policzki);
- pelikany (obwisłe ramiona);
- bawoli kark (nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy szyi i karku);
- pseudoginekomastia (przerost tkanki tłuszczowej w okolicy piersi u mężczyzn);
- fałd tłuszczowy pomiędzy pachą a biustem;
- poduszki tłuszczowe nad kolanami;
- nadmiernie wydatny wzgórek łonowy.
Liposukcji podbródka czy kolan nie wykonuje się ze wskazań medycznych. Możesz skorzystać z zabiegu, jeśli po prostu chcesz poczuć się lepiej we własnej skórze.
Czy istnieją przeciwwskazania do liposukcji?
Choć otyłość lub zaawansowany wiek nie stanowią bezwzględnego przeciwwskazania do liposukcji, najlepszymi kandydatami do zabiegu są osoby młode (przed 50. rokiem życia), z prawidłową, stabilną masą ciała. Przy znacznej otyłości lub wahaniach wagi zabieg może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Jeśli chodzi o granicę wieku, z biegiem lat nieuchronnie skóra traci jędrność i elastyczność, a jej zdolność równego obkurczania się ma duży wpływ na efekt liposukcji podbródka czy tzw. pelikanów. Zasadność zabiegu u starszych Pacjentów rozważa się indywidualnie, biorąc pod uwagę wyżej opisane uwarunkowania.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do liposukcji jest zły stan zdrowia kandydata do zabiegu, w szczególności takie problemy jak:
- infekcje i stany zapalne w okolicy zabiegowej;
- nieuregulowane choroby przewlekłe, np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze;
- choroby autoimmunologiczne;
- choroby nowotworowe;
- choroby serca, wątroby, nerek;
- niewydolność krążenia;
- zaburzenia krzepnięcia krwi.
Liposukcji nie wykonuje się też u osób niepełnoletnich, kobiet ciężarnych i karmiących piersią, pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, a także tych, którzy mają nierealistyczne oczekiwania wobec zabiegu.
Jak przygotować się do zabiegu liposukcji?
Jeśli chcesz wymodelować wybrany obszar ciała z pomocą liposukcji, zgłoś się do specjalisty chirurgii plastycznej, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania, pozna Twoje oczekiwania i omówi spodziewane rezultaty. Zleci także wykonanie kilku badań (m.in. morfologii krwi i poziomu wskaźników krzepliwości) oraz poinformuje cię, jak przygotować się do zabiegu, by uniknąć powikłań. Może to oznaczać odstawienie na pewien czas leków, które zażywasz, wyeliminowanie z diety określonych produktów oraz zaprzestanie palenia papierosów.
Na czym polega liposukcja podbródka?
Zabiegowi liposukcji poddaje się różne obszary ciała, ale procedura jest zawsze podobna. Przy jej opisie można więc posłużyć się przykładem liposukcji drugiego podbródka, w której przebiegu tkankę tłuszczową usuwa się pod brodą i z górnej części szyi. Pacjenci często decydują się na jednoczesną liposukcję podbródka i tzw. chomików – wówczas nadmiar tłuszczu odsysa się także z dolnej części policzków. W zależności od rodzaju znieczulenia po zabiegu pacjent może od razu wrócić do domu lub musi zostać przez dobę w szpitalu.
Podczas zabiegu chirurg wykonuje w kilku miejscach na skórze kilkumilimetrowe nacięcia, po których nie pozostaje widoczny ślad. Przez nacięcia wprowadza pod skórę kaniulę, która emituje ultradźwięki (wówczas mówi się o liposukcji ultradźwiękowej) lub światło lasera (laserowa liposukcja podbródka). Za pomocą jednej z tych metod rozbija się i upłynnia miejscowe złogi tkanki tłuszczowej, a następnie odsysa je przez kaniulę. W miejscu nacięć lekarz zakłada szwy. Dodatkowo przez pewien czas po liposukcji podbródka stosuje się opaskę uciskową, która oprócz tego, że pełni rolę opatrunku, ułatwia odpowiednie wymodelowanie owalu twarzy.
Przy modelowaniu małych obszarów ciała stosuje się także inne, podobne metody. Jedną z nich jest liposukcja strzykawkowa, w której tkankę tłuszczową usuwa się specjalną „strzykawką”. Co istotne, komórki tłuszczowe nie ulegają przy tym zniszczeniu, więc można wykorzystać je jako naturalny wypełniacz, np. do powiększenia biustu. Inną metodą jest lipoliza iniekcyjna, w której w zastrzykach podaje się substancję powodującą enzymatyczny rozkład komórek tłuszczowych (zostają one uwolnione do krwiobiegu i zmetabolizowane).
Jakie są efekty zabiegu liposukcji podbródka?
Po zabiegu liposukcji podbródka możesz niemal od razu powrócić do normalnych aktywności (ale unikaj forsownego wysiłku!), jednak w okolicy zabiegowej przez nawet 2 tygodnie będą utrzymywać się siniaki i obrzęki. Ta część twarzy może też być obolała i tkliwa. Szybko jednak zaczniesz dostrzegać oczekiwane rezultaty liposukcji – redukcję tkanki tłuszczowej, lepszy zarys linii żuchwy, młodszy wygląd. Ostateczny efekt widoczny będzie po kilku miesiącach.
Pacjenci często zastanawiają się, co dzieje się po liposukcji ze skórą w obszarze objętym zabiegiem. Jeśli jest w dobrej kondycji, to – z pomocą opatrunku uciskowego – obkurcza się samoczynnie. Jeżeli jednak po liposukcji zostanie jej nadmiar, możliwe jest wykonanie dodatkowego zabiegu liftingującego.
Efekty liposukcji podbródka i innych małych obszarów ciała są trwałe – tkanka tłuszczowa nie odtwarza się samoczynnie. Jeśli jednak chcesz długo cieszyć się rezultatami zabiegu, przestrzegaj zaleceń lekarza, dbaj o utrzymanie prawidłowej wagi i prowadź zdrowy styl życia.