W szpitalu
null

Wady wrodzone oraz deformacje rąk najczęściej ujawniają się jeszcze w życiu płodowym. Szczególne znaczenie ma szybkie rozpoczęcie diagnostyki i leczenia, a także zadbanie o zastosowanie skutecznych metod. W LUX MED jest dostępnych wielu doświadczonych specjalistów. W naszej placówce zrealizujesz zabiegi z zakresu leczenia wad rozwojowych i deformacji rąk.

Szczegóły

Czym są wady rozwojowe?

Wady wrodzone definiowane są jako różnego rodzaju patologie, zaburzenia i schorzenia pojawiające się w życiu płodowym. Taki problem dotyczy od 2% do 5% noworodków, jednak częstość występowania chorób oraz ich specyfika zależy w dużej mierze od cech dziedziczonych od rodziców i środowiska, w którym wzrastało dziecko w życiu płodowym. Chodzi tutaj o stosowanie przez przyszłą mamę różnych substancji psychoaktywnych, działanie czynników fizycznych i chemicznych, a także promieniowania jonizującego oraz infekcji wewnątrzmacicznych.

Wiele wad wrodzonych można wykryć dzięki przeprowadzeniu badań prenatalnych. Niektóre z tych problemów da się nawet leczyć wewnątrzmacicznie, co oznacza szybkie i skuteczne pozbycie się pewnych patologii w trakcie życia płodowego. Warto pamiętać o tym, że najczęściej występujące wady wrodzone mogą nie być widoczne na samym początku ciąży, ale da się je zaobserwować w czasie tzw. badania połówkowego wykonywanego ok. 20–22. tygodnia ciąży. Dodatkowo między 11. a 14. tygodniem ciąży da się oszacować wystąpienie wielu wad genetycznych, dlatego warto przeprowadzać dodatkowe badania.

Deformacje rąk – jakie wady wrodzone mogą występować?

Deformacje rąk mogą być wadami wrodzonymi lub też nabytymi, także w trakcie porażeń poporodowych. Najczęściej jednak powodowane są przez mutacje genetyczne lub działanie czynników środowiskowych w okresie prenatalnym. Do najczęściej występujących deformacji rąk można zakwalifikować polidaktylię i syndaktylię.

Co to jest polidaktylia?

Polidaktylia to wada wrodzona, cechująca się występowaniem u dziecka zbyt dużej ilości palców. Problem ten dotyczy 1 noworodka na 500. Co ważne, wadę tę można wykryć w badaniu USG, więc możliwe jest przygotowanie się na ten problem u dziecka.

Czy polidaktylia jest dziedziczna? Zwykle uznaje się, że deformacja ta jest spowodowana aberracją chromosomową,, chociaż może występować także ze względu na różne czynniki środowiskowe. Polidaktylia przyjmuje różne formy, co oznacza, że mogą pojawić się dodatkowe dwa kciuki lub trzy dodatkowe palce wskazujące itp. Wada ta dotyczy zarówno dłoni, jak i stóp.

Co to jest syndaktylia?

Syndaktylia, inaczej nazywana palcozrostem, to wada wrodzona spotykana częściej u mężczyzn niż kobiet. Deformacja ta jest spowodowana mutacjami genetycznymi i ujawnia się w okolicach 16. tygodnia ciąży. Czy syndaktylia jest dziedziczna? Okazuje się, że tak, jednak tylko w 10–40%.

Do jakiego lekarza udać się, aby leczyć wady rozwojowe i deformacje rąk?

Lekarze, którzy zajmują się leczeniem tego typu wad to:

  • chirurg plastyk – specjalista zajmujący się korektą wad wrodzonych i nabytych poprawia nie tylko stan zdrowia, lecz także estetykę;
  • ortopeda – diagnozuje choroby układu ruchu oraz wszelkie urazy obrażenia układu kostno-stawowego, może pomagać po zabiegach;
  • reumatolog – specjalizuje się w leczeniu schorzeń w zakresie układu kostno-stawowego;
  • chirurg – zajmuje się korektą różnego rodzaju wad. 


Często potrzebne są różne badania takie jak RTG.

Metody leczenia deformacji rąk

Sposób leczenia wady zależy od jej rodzaju, nasilenia oraz innych cech charakterystycznych. W przypadku polidaktylii mogą wystąpić dwa główne scenariusze. W pierwszym przypadku, jeśli dodatkowe palce nie mają kości, można je usunąć kilka miesięcy po urodzeniu. W drugiej sytuacji, gdy palce mają kości, operacji dokonuje się dopiero po 4. roku życia dziecka, aby lekarz był w stanie dokładnie ustalić, gdzie leżą elementy kostne. Zdarza się również, że w ogóle nie usuwa się dodatkowych palców, jednak dotyczy to przypadków, gdy ich usunięcie spowodowałoby problem z funkcjami dłoni lub stopy. Po tego typu operacjach mogą wystąpić różne skutki uboczne, np. blizny, deformacje, bóle, sztywność w obrębie operowanej kończyny. Niektórzy pacjenci zgłaszają się na operację dopiero jako dorośli, w innych przypadkach to rodzice decydują o konieczności usunięciu dodatkowych palców.


W przypadku syndaktylii palce rozdzielane są do 6. miesiąca życia (palce brzeżne) lub do 24. miesiąca życia dziecka (pozostałe przypadki). Interwencja chirurgiczna jest zwykle przeprowadzana u maluchów, które chodzą do żłobka, a znacznie rzadziej w późniejszym okresie życia. W czasie operacji zwykle konieczny jest przeszczep skóry z pachwiny lub przedramienia. Przeprowadzenie tego zabiegu w odpowiednim czasie zwykle sprawia, że nie ma późniejszych komplikacji, a dziecko zachowuje ruchomość i funkcje wszystkich palców. Rokowania w tym przypadku są więc dobre, chociaż może dojść do pewnych komplikacji, takich jak martwica tkanek lub problemy estetyczne. Specjaliści zalecają masowanie blizny, a także terapię manualną i rehabilitację.


Warto pamiętać, że metody leczenia deformacji dłoni wciąż są ograniczone, jednak medycyna rozwija się również w tym zakresie. Jeśli lekarze będą podejrzewali u dziecka jedną z wyżej opisywanych deformacji dłoni lub inną wadę wrodzoną, zalecą odpowiednie leczenie i przygotują przyszłych rodziców na wszystkie problemy z tym związane. Sprawdź dostępne usługi LUX MED i zapisz się na konsultacje, a także dowiedz się więcej na temat zabiegów w naszej placówce.

Lekarze wykonujący usługę

Lekarze wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?
Diagnostyka

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?

Profilaktyka raka płuc koncentruje się głównie na eliminacji lub redukcji ekspozycji na czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, oraz prowadzenie zdrowego stylu życia. Regularne badania przesiewowe dla osób z grup wysokiego ryzyka oraz szeroka edukacja publiczna również odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu liczby zachorowań na ten nowotwór. Dowiedz się więcej na temat zapobiegania i wczesnego wykrywania raka płuc.

Jakie są objawy złamanego palca u stopy? Badania i leczenie
Diagnostyka

Jakie są objawy złamanego palca u stopy? Badania i leczenie

Złamany palec u stopy to dość powszechna kontuzja, która może wystąpić na skutek urazu, najczęściej silnego uderzenia lub upadku ciężkiego przedmiotu na palec. Dowiedz się, po czym rozpoznać, że palec u stopy jest złamany. Poznaj metody diagnostyki i leczenia.

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania
DiagnostykaOrtopedia

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania

Ból barku może towarzyszyć wielu stanom klinicznym, w tym m.in. naderwaniu ścięgna, przeciążeniu mięśni, zespołowi zimnego barku czy schorzeniom reumatologicznym. Do postawienia odpowiedniej diagnozy konieczne jest wykonanie szeregu badań. Sprawdź jakich!