Diatermia radiofalowa to innowacyjna metoda, dzięki której można skutecznie wyeliminować takie problemy, jak chrapanie czy bezdech senny. Podstawą działania tej technologii jest prąd o częstotliwości fal radiowych, dzięki któremu nawet wielopoziomową operację można wykonać w znieczuleniu miejscowym. Niewątpliwą zaletą tej metody jest zmniejszenie obrzęku pooperacyjnego oraz przyspieszenie rekonwalescencji. Sprawdź, jak wygląda kwalifikacja i przygotowanie do zabiegu.
Czym jest diatermia radiofalowa w leczeniu chrapania?
Diatermia radiofalowa to przełom w leczeniu chrapania. Ta dość powszechna i kłopotliwa przypadłość nie tylko zmniejsza komfort snu, ale także niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne w postaci niedotlenienia mózgu, obniżenia odporności czy zwiększonego ryzyka choroby wieńcowej. W zależności od głównej przyczyny chrapania wykonuje się różne rodzaje operacji chirurgicznych, wśród których można wymienić:
- uvulopalatoplastykę (UPP) – plastykę podniebienia miękkiego i języczka;
- uvulopalatofaryngoplastykę (UPPP, U3P) – plastykę podniebienia miękkiego, języczka oraz gardła;
- wycięcie migdałków podniebiennych (tonsillektomię);
- plastykę małżowin nosowych dolnych;
- plastykę łuków podniebiennych.
Obecnie chirurgia laryngologiczna ma do dyspozycji innowacyjną metodę, jaką jest diatermia radiofalowa. Przy jej użyciu można przeprowadzić zabiegi w krótszym czasie, ze zwiększoną skutecznością i mniejszymi dolegliwościami bólowymi i znacznie przyspieszyć proces regeneracji Pacjenta.
W ramach omawianej metody wykorzystuje się prąd o niskiej częstotliwość (1,7–4,0 Mhz), która odpowiada częstotliwości fal radiowych. Jego działanie powoduje ruch cząsteczek wody i zwiększenie temperatury w komórkach. Wybrane komórki i tkanki ulegają zniszczeniu, co ułatwia lekarzowi precyzyjne cięcie. Dzięki urządzeniom radiochirurgicznym możliwe jest wykonanie bardziej złożonych zabiegów w znacznie krótszym czasie. W większości przypadków zabiegi te przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a cienkie nacięcia nie pozostawiają po sobie blizn, co korzystnie wpływa również na estetyczne efekty zabiegu.
Wskazania do wykonania diatermii radiofalowej
Wskazaniem do wykonania zabiegu diatermii radiofalowej jest chrapanie, czyli zaburzenie snu, w którym dochodzi do mimowolnych drgań rozluźnionych mięśni podniebienia miękkiego i gardła, gdy przepływa przez nie powietrze. W efekcie powstaje charakterystyczny, doskonale znany, dźwięk. Najważniejszym krokiem w leczeniu chrapania jest wskazanie jego głównej przyczyny i jej wyeliminowanie. Wśród możliwych czynników znajdują się: skrzywienie przegrody nosowej, przerost i opadanie języczka, wiotkie i wydłużone podniebienie miękkie, polipy w nosie, przerost migdałków podniebiennych lub migdałka gardłowego czy obrzęk małżowin nosowych.
Powodów może być wiele, jednak diatermia radiofalowa jest przeznaczona dla osób, u których przyczyną chrapania jest bezdech senny. O wyborze tej metody leczenia decyduje laryngolog operator. To on ocenia, czy Pacjent kwalifikuje się do zabiegu. Przed wykonaniem operacji konieczna jest zatem odpowiednia kwalifikacja.
Kwalifikacja do diatermii radiofalowej
Diatermia radiofalowa to innowacyjny i skuteczny sposób na chrapanie, który nie jest jednak dostępny dla wszystkich. Kwalifikacja Pacjenta do zabiegu polega przede wszystkim na zweryfikowaniu, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania operacji. Wśród nich wymienia się m.in.:
- ropne stany zapalne;
- zmiany błony śluzowej o nieustalonej przyczynie, które znajdują się w obrębie pola zabiegowego;
- ostre stany zapalne tkanek i narządów;
- zapalenie żył i naczyń limfatycznych;
- rozrusznik serca.
Zabiegów tego rodzaju nie wykonuje się z reguły u kobiet w ciąży, dzieci, osób z egzemą, osób chorych na nowotwór. Decyzję na temat kwalifikacji do zabiegu podejmuje lekarz specjalista po przeanalizowaniu wszystkich czynników ryzyka występujących u danego Pacjenta.
Przebieg diatermii radiofalowej
Przed rozpoczęciem zabiegu podaje się znieczulenie miejscowe. Do okolicy podniebienia miękkiego wprowadzany jest cienki, upleciony z mikrowłókien, izolowany drucik, który przewodzi fale radiowe. Działaniu fal poddawane są wyłącznie komórki i tkanki przylegające bezpośrednio do tej elektrody.
Podczas zabiegu, który trwa dosłownie kilka minut, laryngolog operator wykonuje bardzo drobne, delikatne, a przy tym precyzyjne nacięcia. Dzięki temu rany goją się szybko, ryzyko powstawania blizn jest znacznie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych metod operacyjnych.
Małoinwazyjne wykorzystanie fal radiowych sprawia, że po zabiegu Pacjent odczuwa jedynie niewielkie dolegliwości bólowe lub uczucie mrowienia. Czas potrzebny na rekonwalescencję skraca się, a oprócz tego zmniejsza się również ryzyko powstawania różnych powikłań. Zabieg można powtarzać w odstępach czasu kilkakrotnie, do momentu uzyskania oczekiwanego efektu.
Jak przygotować się do diatermii radiofalowej?
Przed wykonaniem diatermii radiofalowej Pacjent musi wykonać badanie zlecone przez lekarza, a w dniu zabiegu wypełnić odpowiednie dokumenty i podpisać wymaganą zgodę. Na zabieg Pacjenci zgłaszają się na czczo, zabronione jest także palenie i żucie gumy w dniu zabiegu. O innych szczegółowych elementach przygotowania informuje lekarz kwalifikujący do zabiegu. Sam zabieg jest krótki i zwykle po jego przeprowadzeniu można opuścić szpital jeszcze tego samego dnia.
Dowiedz się, dlaczego warto odwiedzić poradnię leczenia zaburzeń snu, jeśli zmagasz się z uciążliwym problemem chrapania.
Jakie choroby leczy diatermia radiofalowa?
Diatermia radiofalowa pomaga pozbyć się chrapania, a oprócz tego zwiększa szansę na wyeliminowanie bezdechu sennego, który jest bardzo poważnym problemem zdrowotnym. Nieleczony może przyspieszyć rozwój nadciśnienia tętniczego czy choroby niedokrwiennej i innych, poważnych powikłań.
Przeczytaj także: Septoplastyka nosa – wskazania, przebieg, rekonwalescencja po zabiegu.