Uprawiasz sport rekreacyjnie lub zawodowo? Jesteś osobą aktywną fizycznie? Masz za sobą kontuzję? To tylko niektóre z powodów, dla których warto udać się do lekarza medycyny sportowej. Sprawdź, czym dokładnie zajmuje się ten specjalista oraz kiedy warto udać się na wizytę.
Czym zajmuje się lekarz medycyny sportowej?
Lekarz medycyny sportowej – jaka sama nazwa wskazuje – jest specjalistą zajmującym się osobami aktywnymi fizycznie. Chodzi zarówno o profilaktykę, jak i leczenie obecnych już kontuzji lub urazów. Do zadań lekarza medycyny sportowej należy także badanie w zakresie orzecznictwa sportowego czy wydawanie opinii o braku przeciwwskazań Pacjenta do uprawiania konkretnego sportu, zwłaszcza wyczynowego.
Bardzo często lekarze medycyny sportowej są też doradcami w zakresie odpowiedniej diety (współpracują ze specjalistami dietetyki) oraz biorą udział w ustalaniu i doborze prawidłowych ćwiczeń, żeby zapobiegać wszelkiego rodzaju urazom i kontuzjom (współpracują z trenerami konkretnych sportowców).
Wskazania do wizyty u lekarza medycyny sportowej
Lekarz medycyny sportowej to specjalista, do którego może pójść każdy, kto jest aktywny fizycznie, bez względu na to, czy jest to aktywność zawodowa i wyczynowa, czy wyłącznie rekreacyjna. Dlatego za podstawowe wskazania do odwiedzenia lekarza medycyny sportowej uważa się:
- stałą aktywność fizyczną (wyczynową lub rekreacyjną),
- chęć rozpoczęcia kariery sportowej,
- kontuzję lub uraz (na skutek aktywności fizycznej).
Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny sportowej?
Wizyta u lekarza medycyny sportowej trwa zwykle ok. 15 minut. Na początek specjalista przeprowadza wywiad oraz zleca wykonanie kilku niezbędnych badań. Pacjent musi się poddać ważeniu, mierzeniu oraz testom wydolnościowym. Na podstawie wyników tych badań lekarz medycyny sportowej jest w stanie wystawić pozytywną lub negatywną opinię dotyczącą zdolności do uprawiania danej dyscypliny sportowej (jeśli pacjent zamierza uprawiać sport wyczynowo). Nieco inny charakter ma wizyta, która jest następstwem urazów oraz kontuzji u Pacjenta. Lekarz medycyny sportowej zaleca wtedy wykonanie badań konkretnie pod kątem danej niesprawności fizycznej.
Jeśli wybierasz się na kolejną wizytę, to jest to okazja do oceny okresowej lub terapii i rehabilitacji, jeśli taka była prowadzona w międzyczasie. Częstotliwość wizyt i badań kontrolnych oraz wystawianie na ich podstawie opinii zależą od konkretnej dyscypliny sportowej.
Warto pamiętać, że orzekanie o zdolności do uprawiania danej dyscypliny sportowej w przypadku dzieci oraz młodzieży do lat 21 lub zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia jest ściśle określone w ministerialnym rozporządzeniu z 23 marca 2009 roku.
Jakie badania może zlecić lekarz medycyny sportowej?
Wybierając się do lekarza medycyny sportowej, można najpierw skorzystać z pakietu fizjoterapeuta sport. W ramach pakietu specjalista wykona badanie Functional Movement Screen (FMS), dzięki któremu dowiesz się, jakie zaburzenia ruchu utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie lub osiąganie zadowalających rezultatów w uprawianych przez Ciebie sportach.
Lekarz medycyny podczas wizyty może zalecić wykonanie badań sprawdzających:
- układ ruchu,
- układ sercowo-naczyniowy,
- układ oddechowy.
Bardzo często zalecane są również podstawowe badania mające na celu szczegółowe sprawdzenie stanu zdrowia Pacjenta. W tym przypadku lekarz medycyny sportowej może zlecić wykonanie takich badań, jak:
- próba wysiłkowa na bieżni lub rowerze stacjonarnym,
- EKG,
- echo serca,
- badanie ogólne moczu,
- poziom glukozy we krwi,
- OB,
- morfologia,
- ciśnienie krwi,
- badanie laryngologiczne,
- badanie okulistyczne,
- spirometria,
- pomiary antropometryczne,
- badanie ortopedyczne.
W zależności od uprawianej dyscypliny sportowej lub przebytej kontuzji i urazu mogą być także zlecone badania wzroku, ortopedyczne lub uzębienia. Na podstawie wyników wszystkich tych badań lekarz medycyny sportowej jest w stanie wystawić pozytywną lub negatywną opinię do uprawiania danej dyscypliny sportu.
W przypadku prawidłowych wyników może wystawić pozytywną opinię do uprawiania danej dyscypliny sportowej. Wtedy konieczne są jednak badania kontrolne – zwykle przeprowadzane co roku. Jeśli wyniki badań są niepokojące, lekarz wysyła Pacjenta do specjalistów zajmujących się daną dziedziną zdrowia.
Czy do lekarza medycyny sportowej potrzebne jest skierowanie?
Podobnie jak do wielu innych specjalistów, tak i do lekarza medycyny sportowej jest potrzebne skierowanie, jeśli wizyta ma się odbyć w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Skierowanie może wystawić lekarz rodzinny.