W placówce
null

Chcesz się dowiedzieć, jakie zaburzenia ruchu utrudniają codzienne funkcjonowanie lub osiąganie zadowalających rezultatów w uprawianej dyscyplinie sportu? Wykonaj specjalistyczne badania funkcjonalne FMS, dzięki którym zidentyfikujesz ograniczenia i asymetrie w ciele.

Szczegóły

Czym jest badanie FMS?

Badanie funkcjonalne FMS jest narzędziem przesiewowym służącym do oceny siedmiu podstawowych wzorców ruchowych u osób bez dolegliwości bólowych lub urazów mięśniowo-szkieletowych. Badanie FMS nie jest przeznaczone do diagnozowania problemów ortopedycznych, ale raczej do pokazywania możliwości poprawy mobilności u Pacjentów.

Co to jest FMS? To prosty test służący do identyfikacji asymetrii skutkujących funkcjonalnymi deficytami ruchowymi. FMS ma na celu wykrycie braku równowagi w mobilności i stabilności podczas siedmiu podstawowych wzorców ruchu.

Te wzorce ruchowe mają na celu zapewnienie obserwowalnej wydajności podstawowych ruchów lokomotorycznych, manipulacyjnych i stabilizujących poprzez umieszczenie osoby badanej w skrajnych pozycjach, w których słabości i brak równowagi stają się zauważalne, jeśli nie jest wykorzystywana odpowiednia mobilność i kontrola motoryczna. Po zidentyfikowaniu tych braków za pomocą FMS opracowuje się program ćwiczeń korekcyjnych, których celem jest zapobieganie urazom układu mięśniowo-szkieletowego.

W centrach medycznych LUX MED badanie przeprowadzają fizjoterapeuci, którzy dbają o bezpieczeństwo badanych i poprawność testów.

Dla kogo przeznaczone jest badanie FMS?

FMS może być używane jako narzędzie diagnostyczne w procesie rehabilitacji, szczególnie po kontuzjach. Pomaga w identyfikacji obszarów, które wymagają poprawy, oraz dostarcza informacji na temat efektów terapii i postępów w powrocie do pełnej funkcjonalności.

Ocena układu ruchu jest odpowiednia dla każdego, kto trenuje lub startuje w sporcie na każdym poziomie. Wielu pacjentów korzysta z badania funkcjonalnego FMS, aby przygotować się do podjęcia nowego sportu, wspinaczki górskiej lub innych wymagających dyscyplin.

Co ocenia test FMS? Badanie FMS bywa używane do identyfikowania problemów, których nie można zdiagnozować podczas wizyty u ortopedy lub oceny fizjoterapeuty. Kwestie te obejmują elastyczność mięśni, nierównowagę siły lub kompensację z powodu wcześniejszego urazu. Są uznanymi czynnikami ryzyka przyszłych urazów.

Test FMS wykorzystuje się również do identyfikacji deficytów funkcjonalnych związanych z ograniczeniami proprioceptywnymi, ruchowymi i stabilnościowymi. Jeśli te czynniki ryzyka można zidentyfikować i zaradzić im za pomocą FMS, powinno to skutkować zmniejszeniem  przyszłych obrażeń i poprawą wyników.

Badanie powtarza się w celu sprawdzania informacji zwrotnych co 4–6 tygodni lub gdy widoczna jest poprawa we wzorcu ruchu. Ponowne badanie przesiewowe dostarcza informacji zwrotnych na temat skuteczności obecnego postępowania terapeutycznego i zapewnia wgląd w to, jak i kiedy przejść do progresji wyższego poziomu lub nowego priorytetowego wzorca ruchu.

Sprawdź też: Zespół zamknięcia – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

Jak wygląda badanie FMS?

Badanie FMS wykonuje się za pomocą specjalistycznego przyboru przypominającego półtorametrową deskę z narysowaną miarą. Po przeprowadzonej ocenie zapoznasz się ze szczegółowymi informacjami na temat zaburzeń twojego układu ruchu oraz otrzymasz sporządzony przez specjalistę raport podsumowujący badanie.

FMS składa się z siedmiu wzorców ruchowych, które wymagają mobilności i stabilności. Siedem następujących wzorców ruchowych jest oceniane w skali od 0 do 3 punktów, a ich suma daje wynik w zakresie od 0 do 21 punktów.

Ćwiczenia, które wykonuje się podczas badania FMS, to:

  • głęboki przysiad;
  • krok przeszkody;
  • wypad w linii;
  • aktywne podnoszenie prostych nóg;
  • unoszenia stabilizujące tułów;
  • skręty badające stabilność obrotową;
  • test na mobilność ramion.

Przeczytaj również: Rehabilitacja po udarze – ile trwa i jakie działania obejmuje?

Jak przygotować się do badania FMS?

Zapoznaj się z podstawowymi zasadami badania FMS, aby wiedzieć, czego się spodziewać. Możesz zapoznać się z literaturą, obejrzeć filmy instruktażowe lub skonsultować się z trenerem bądź fizjoterapeutą – to specjaliści wykwalifikowani w przeprowadzeniu tego badania.

Wybierz strój, który umożliwi swobodny ruch. Unikaj ciężkich lub obcisłych ubrań, które mogą ograniczać ruchy. Ważne jest, abyś czuł się wygodnie i swobodnie podczas wykonywania testów.

Przed rozpoczęciem badania FMS wykonaj krótką rozgrzewkę. Skup się na dynamicznych ćwiczeniach rozciągających i wzmacniających, które przygotują ciało do ruchu. Możesz skorzystać z prostych ćwiczeń takich jak skakanie, bieganie w miejscu, krążenie ramion oraz bioder, przysiady itp.

Jeśli masz jakieś kontuzje, urazy lub ból kręgosłupa, powiadom osoby przeprowadzające badanie przed rozpoczęciem. Ważne, aby nie forsować się ani nie wykonywać ruchów, które mogą pogorszyć stan twojego ciała. Skup się na bezpiecznym i kontrolowanym wykonywaniu testów.

Po zakończeniu badania FMS zadbaj o regenerację ciała. Jeśli pojawią się jakieś nieprzyjemne objawy, takie jak ból mięśni, skonsultuj się z profesjonalistą od rehabilitacji lub fizjoterapii. Pomoże ci on zinterpretować wyniki badania i zaproponuje odpowiednie kroki naprawcze.

W jakim celu wykonuje się badanie FMS?

Functional Movement System (FMS) polega na ocenie wykonania siedmiu podstawowych zadań ruchowych, takich jak pompka czy przysiad. Zadania te umożliwiają zaobserwowanie ujawniających się słabości i zaburzeń ruchu.

Co daje test FMS? Badanie FMS pomaga w identyfikacji tych obszarów ciała, które są podatne na kontuzje lub dysfunkcje. Jest wykorzystywane jako narzędzie do oceny ryzyka kontuzji przed rozpoczęciem treningu lub wzięciem udziału w określonej dyscyplinie sportowej.

Badanie to ocenia funkcjonalne wzorce ruchowe, takie jak równowaga, stabilność i symetria ciała. Osoby wykonujące test FMS otrzymują informacje zwrotne dotyczące ewentualnych ograniczeń ruchowych lub asymetrii, które mogą wpływać na ich wydajność w codziennych ruchach lub wyczynach sportowych.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat rehabilitacji i fizjoterapii

Krioterapia – co to jest? Poznaj wskazania i efekty zimnolecznictwa
Zdrowie na co dzieńRehabilitacja

Krioterapia – co to jest? Poznaj wskazania i efekty zimnolecznictwa

Krioterapia ma liczne zastosowania. Jest wykorzystywana w odnowie biologicznej, chorobach układu ruchu czy układu nerwowego. Zabieg krioterapii może hamować procesy zapalne, zmniejszać ból i napięcie mięśniowe.

Rehabilitacja-endoproteza.jpg
Zdrowie na co dzieńRehabilitacja

Rehabilitacja po endoprotezie biodra – na czym polega?

Rehabilitacja po wstawieniu endoprotezy biodra odgrywa bardzo ważną rolę w powrocie chorego do zdrowia. Ma za zadanie wzmocnić mięśnie, zwiększyć ruchomość stawu, poprawić koordynację ruchową i utrzymanie równowagi. Sprawdź, jak wygląda postępowanie rehabilitacyjne po zabiegu wymiany stawu biodrowego.

choroby-kregoslupa.jpg
RehabilitacjaZdrowie na co dzieńOrtopedia

Jakie choroby kręgosłupa występują najczęściej?

Choroby kręgosłupa to jedne z bardziej powszechnych przypadłości, które mogą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Najczęściej towarzyszącym im objawem jest ból kręgosłupa. Dowiedz się więcej na temat częstych tego typu schorzeń.