Doskwiera ci katar, kichasz i masz duszności pomimo braku infekcji? To mogą być objawy alergii wziewnej. Aby dowiedzieć się, jakie alergeny są przyczyną twoich dolegliwości i co zrobić, aby uniknąć objawów, wykonaj testy alergologiczne – panel wziewny.
Na czym polegają testy alergiczne – panel wziewny?
Podstawą profilaktyki alergii wziewnych jest unikanie alergenu. Jak jednak go unikać, nie wiedząc, co nim jest? Z pomocą przychodzą testy alergiczne – panel wziewny. Bada on reakcję organizmu na najczęstsze alergeny wziewne takie jak grzyby, pyłki roślin, kurz czy też sierść zwierząt. W pakiecie jest zazwyczaj 20–30 najpopularniejszych czynników uczulających, m.in.:
- pyłki: brzozy, cyprysu, leszczyny, dębu, oliwki, żyta, owsa, pszenicy, babki lancetowatej, bylicy;
- naskórki: kota, psa, konia;
- grzyby: Alternarnia alternata, Aspergillus fumigatus, Candida albicans.
Istnieją różne rodzaje testów na alergię. W przypadku alergii wziewnych wyróżnia się testy skórne i z krwi.
Testy alergiczne skórne polegają na naniesieniu na skórę (zazwyczaj na przedramię) zawiesiny zawierającej różne alergeny i zrobieniu w miejscu aplikacji płynu niewielkie nakłucie. Jeśli tam, gdzie zaaplikowany został płyn, pojawi się zaczerwienienie, świąd i pęcherzyk, to oznacza, że mamy do czynienia z alergią na ten konkretny czynnik.
Testy na alergię wziewną z krwi są najbardziej precyzyjne i dokładne. Próbkę krwi pacjenta bada się w laboratorium na obecność przeciwciał dla określonych alergenów. Jeśli stężenie przeciwciał jest podwyższone, to oznacza uczulenie na dany czynnik.
Badanie to wykorzystuje się do diagnozowania alergii u dzieci poniżej 4. roku życia oraz w celu kwalifikacji do odczulania. Można je także wykonywać u osób, u których istnieje ryzyko ciężkiej reakcji anafilaktycznej lub mających choroby skóry. W przeciwieństwie do testów skórnych nie musisz przed wykonaniem badania z krwi odstawić leków przeciwhistaminowych.
Kiedy należy wykonać testy alergologiczne wziewne?
Alergia wziewna jest jedną z najczęściej występujących na świecie. Szacuje się, że dotyka ona ponad 40% populacji, a liczba ta z roku na rok rośnie. NFZ podaje, że w Polsce choruje na nią przeszło 12 mln osób. Alergia jest uznawana za chorobę cywilizacyjną, ponieważ częstotliwość jej występowania ma związek z tym, co spożywamy, stylem życia i zanieczyszczeniem środowiska. Alergia to reakcja organizmu na kontakt z alergenami, czyli czynnikami, które twój organizm uznaje za zagrożenie i chce je zwalczyć, co skutkuje pojawieniem się różnych dolegliwości. W przypadku alergii wziewnej takimi czynnikami są m.in.:
- pyłki drzew i roślin;
- roztocza kurzu;
- pleśń;
- sierść zwierząt;
- naskórek.
Przedostają się one do układu oddechowego wraz z powietrzem i mogą powodować takie dolegliwości jak:
- uporczywy katar;
- kichanie;
- duszności;
- trudności z oddychaniem;
- świąd nosa, oczu i gardła;
- łzawienie oczu;
- suchy kaszel;
- zmiany skórne w postaci „pokrzywki”.
Najczęściej spotyka się wziewne alergie na kurz, pyłki roślin (zwłaszcza brzozy, olchy, leszczyny, topoli i dębu) oraz na sierść zwierząt.
Alergii nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczona może być groźna dla twojego zdrowia, a nawet życia. Jeśli zauważysz u siebie objawy alergii wziewnej, nie zwlekaj, tylko skonsultuj się z lekarzem alergologiem i wykonaj alergologiczne testy wziewne. Dzięki temu dowiesz się, na jakie czynniki masz uczulenie, co pozwoli ci ich unikać.
Jak się robi testy alergiczne wziewne?
Testy alergiczne wziewne robi się poprzez pobranie krwi z żyły łokciowej. Można je wykonać u każdego pacjenta, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Samo pobieranie jest szybkie (trwa zaledwie kilkanaście sekund) i zwykle nie sprawia trudności. U osób wrażliwych i dzieci moment iniekcji może jednak powodować niewielki dyskomfort. Pamiętaj, aby na badanie przyjść w luźnej bluzce umożliwiającej szybkie odsłonięcie żyły łokciowej. Pobrana krew trafi do laboratorium, gdzie zostanie zbadane stężenie przeciwciał dla konkretnych alergenów.
Ile się czeka na testy wziewne?
Test alergiczny panel wziewny możesz zrobić zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i w prywatnej placówce. W przypadku NFZ na badanie czeka się nawet kilka tygodni, natomiast prywatnie testy możesz wykonać zwykle zdecydowanie szybciej. Czas oczekiwania na wyniki różni się w zależności od placówki, ale zazwyczaj jest kilka dni od badania. Pamiętaj, że same wyniki nie wystarczą i za każdym razem należy je skonsultować z lekarzem alergologiem.
Dlaczego warto wykonać testy alergologiczne – panel wziewny?
Pochodzenie alergii nie jest do końca znane, objawy mogą pojawić się w różnym wieku i mieć różne natężenie. Powodują jednak dolegliwości, które nie tylko uprzykrzają życie, lecz także czasami niosą ze sobą poważne konsekwencje. Warto wykonać testy, aby wiedzieć, jakich alergenów unikać. Taka wiedza z pewnością poprawi też komfort życia Pacjenta. Testy na alergię wziewną są także pierwszym krokiem do odczulania. Immunoterapia nie daje gwarancji całkowitego wyleczenia, jednak w wielu przypadkach pozwala na znaczne złagodzenie dolegliwości.