W placówce
Lekarz bada kobietę w gabinecie lekarskim

FibroScan to badania służące do oceny stopnia zwłóknienia wątroby. Jego zaletą jest szybkość, nieinwazyjność i bezpieczeństwo. Badanie pomaga również w wykrywaniu uszkodzeń wątroby, które nie dają żadnych objawów. Sprawdź, na czym ono polega i jak się do niego przygotować.

Na czym polega badanie wątroby FibroScan?

FibroScan to urządzenie, które jest przeznaczone do badania wątroby. W badaniu wykorzystywane są drgania mechaniczne, które rozchodzą się w wątrobie z konkretną prędkością. Jest ona uzależniona od stopnia zwłóknienia wątroby. Badanie mierzy sprężystość wątroby, wynik podawany jest w kilopaskalach, a następnie przeliczany na skalę METAVIR, która jest stosowana podczas wykonywania biopsji.

FibroScan jest nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny, ponadto całe badanie jest bezbolesne. Uzyskane w ten sposób wyniki są dokładne i pozwalają na postawienie diagnozy. Badanie trwa krótko, ok. 10–15 minut, a Pacjent może odczuwać tylko niewielkie wibracje w miejscu przyłożenia głowicy. Można je wykonać w dowolnych odstępach czasowych, dlatego sprawdza się w monitorowaniu choroby.

Wskazania do wykonania badania metodą FibroScan

Badanie Fibroscan jest pomocne w diagnostyce chorób wątroby, w szczególności zwłóknienia. Może być ono przeprowadzane także u osób, u których nie zdiagnozowano wcześniej żadnej choroby związanej z pracą wątroby. Niektóre z chorób w początkowym stadium przebiegają bezobjawowo, dlatego wczesna diagnostyka jest bardzo ważna dla szybkiego włączenia leczenia. Zastosowanie Fibroscan pozwala ocenić stopień nasilenia włóknienia wątroby, a także kontrolować chorobę, ponieważ badanie może być przeprowadzane wielokrotnie u tego samego Pacjenta.

Stłuszczenie wątroby jest problemem, który dotyka coraz większą część społeczeństwa. Powstaje w wyniku nagromadzenia tłuszczów w tym narządzie. Ryzyko zwiększa się u osób, u których zdiagnozowano otyłość, nadwagę, cukrzycę typu II, nadciśnienie tętnicze czy wysoki poziom cholesterolu. Niewielkie, wcześnie wykryte zmiany mogą być odwracalne, jeśli Pacjent zmieni styl życia, a w szczególności dietę. Brak podjęcia leczenia może doprowadzić do stłuszczeniowego zapalenia wątroby, a następnie do marskości. Finalnie może rozwinąć się rak wątrobowokomórkowy. Wczesne wykrycie nieprawidłowości, kiedy jeszcze nie dają żadnych objawów, może być kluczowe dla leczenia.

Sprawdź też: Co to jest biopsja i jakie są jej rodzaje? Kiedy pacjent kierowany jest na biopsję?

Przebieg badania wątroby metodą FibroScan

Jak wygląda badanie FibroScan? Nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia, dlatego można je wykonać prawie u każdego Pacjenta, w szczególności u tych, u których zdiagnozowano stłuszczenie wątroby. U osób z dużą otyłością brzuszną lub wodobrzuszem wyniki mogą być nieco ograniczone ze względu na warunki anatomiczne. Nie zawsze badanie może być wykonane u kobiet w ciąży.

Metoda FibroScan opiera się na przyłożeniu odpowiedniej głowicy do brzucha, gdzie wygenerowany impuls mechaniczny dociera w głąb wątroby, przekazując informacje o poziomie jej włóknienia. Wyniki trafiają do komputera, gdzie są odpowiednio przetwarzane. Dzięki temu, że pomiar jest wykonywany 10 razy, obliczana jest średnia, co pozwala na dokładniejszą ocenę.

W przypadku trudności z przeprowadzeniem badania można zastosować konkretną głowicę: mniejszą, wykonując badanie u dzieci, bądź większą u dorosłych z otyłością brzuszną. Dodatkową zaletą badania jest fakt, że jego wyniki są otrzymywane od razu.

FibroScan – przygotowanie do badania

Badanie jest wykonywane na czczo, po przynajmniej 6-godzinnej przerwie od spożycia jakiegokolwiek posiłku. Na badanie należy zabrać dokumentację medyczną dotyczącą choroby wątroby i innych, jeśli współistnieją. Istotne są wyniki badań, w szczególności aktywność ALAT. Przed badaniem nie należy spożywać alkoholu ani innych używek, które mogą wpłynąć na jego wynik.

Całe badanie jest bezbolesne, mogą być odczuwane delikatne wibracje w miejscu przykładania głowicy. Jest krótkotrwałe, a po jego zakończeniu od razu można wrócić do swoich codziennych obowiązków. Wyniki mogą być bardzo pomocne w dalszej diagnostyce, jeśli będzie ona potrzebna do włączenia odpowiedniego leczenia.

Wynik badania powinien być zawsze interpretowany przez lekarza, który specjalizuje się w chorobach wątroby. Nie należy tego robić samodzielnie. Specjalista do postawienia diagnozy bierze pod uwagę nie tylko wynik przeprowadzonego badania, ale również innych, dotyczących chorób współtowarzyszących.

Przeczytaj również: Powiększona wątroba – o czym świadczy?

Jakie choroby wykrywa FibroScan?

Badanie może wykryć choroby, jak:

  • Stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH),
  • Alkoholowe uszkodzenie wątroby,

Ponadto badanie jest bardzo przydatne w celu monitorowania stłuszczenia wątroby w innych jednostkach chorobowych, np. u pacjentów po przeszczepie wątroby lub z rozpoznanym autoimmunologicznym zapaleniem wątroby.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

Artykuły i poradniki na temat hepatologii

0320-marskosc-watroby.jpeg
DiagnostykaHepatologia

Jakie są przyczyny marskości wątroby? Jak przebiegają diagnostyka i leczenie?

Marskość wątroby jest poważną chorobą, która prowadzi do trwałego uszkodzenia tego narządu. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia marskości wątroby. Przeczytaj dalej, aby zdobyć kompleksową wiedzę na ten temat.

0315-guz-nadnerczy.jpeg
DiagnostykaHepatologiaOnkologiaEndokrynologia

Jak wykryć guz nadnerczy? Objawy i leczenie

Guz nadnerczy jest zwykle wykrywany przypadkowo podczas badań obrazowych, takich jak ultrasonografia, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Zazwyczaj guzy nadnerczy są wykrywane u osób powyżej 60. roku życia, częściej u kobiet. Dowiedz się więcej o tym schorzeniu.

0426-guz-klatskina.jpeg
DiagnostykaHepatologiaOnkologia

Guz Klatskina – nowotwór zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych

Guz Klatskina to nowotwór zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych. Schorzenie to zawdzięcza swoją nazwę lekarzowi Geraldowi Klatskinowi, który dokonał jego pierwszego opisu. Guz Klatskina rozwija się najczęściej wśród osób starszych. Rozpoznawany jest z reguły w zaawansowanym stadium.