Biopsja gruboigłowa piersi to badanie pozwalające na odpowiedź, jaki charakter ma zmiana wykryta we wcześniej przeprowadzonych badaniach obrazowych i palpacyjnych. Dowiedz się, na czym polega biopsja gruboigłowa. Poznaj wskazania do wykonania tego badania i sprawdź, jak należy się do niego odpowiednio przygotować.
Czym jest biopsja gruboigłowa piersi pod kontrolą USG?
Biopsja gruboigłowa piersi to badanie wykorzystywane w diagnostyce zmian nowotworowych. Pozwala na ocenę pobranego materiału tkankowego w badaniu histopatologicznym pod mikroskopem, w odróżnieniu od biopsji cienkoigłowej, która dostarcza materiału komórkowego (cytologicznego). W związku z tym specjaliści uznają biopsję gruboigłowa za metodę bardziej wiarygodną, a tym samym zmniejszającą ryzyko błędu diagnostycznego.
Z uwagi na to, że biopsja gruboigłowa pozwala na pobranie większego wycinka tkanki, konieczne jest użycie igły o szerszym świetle. Trzeba też zaznaczyć, że badanie to przeprowadza się pod kontrolą ultrasonograficzną dla zapewnienia możliwie największej precyzji wkłucia.
Dowiedz się, w jaki sposób i jak często przeprowadzać samobadanie piersi.
Wskazania do wykonania biopsji gruboigłowej piersi pod kontrolą USG
Głównym wskazaniem do biopsji gruboigłowej piersi jest obecność guzków widocznych w badaniach obrazowych. Na biopsję są kierowane kobiety po uzyskaniu niepomyślnych wyników podczas badania USG piersi i mammografii. To podstawowe metody obrazowania wykorzystywane do badania gruczołu piersiowego. Ginekolodzy zwracają uwagę na to, że regularne ich wykonywanie pozwala wykryć zmiany na początkowym etapie zaawansowania, co wpływa korzystnie na przebieg leczenia. Pamiętaj, że możesz skorzystać z tych badań w ramach programu profilaktyki raka piersi.
Biopsja gruboigłowa nie tylko ma znaczenie diagnostyczne (ustalenie charakteru zmiany), lecz także pozwala na precyzyjne zaplanowanie zabiegu operacyjnego lub chemioterapii stosowanej przed leczeniem chirurgicznym.
Przebieg badania
Biopsja gruboigłowa pod kontrolą USG polega na pobraniu niewielkiego fragmentu tkanki poprzez nakłucie specjalną igłą. Po odkażeniu skóry lekarz podaje środek znieczulający miejscowo. Jednak pacjentka może odczuwać w czasie badania pewien dyskomfort. Następnie wykonuje minimalne nacięcie na skórze nad guzem. Poprzez nacięcie badający wprowadza grubą igłę biopsyjną, aż do napotkania oporu, jaki stawia guz. Następnie zsuwa osłonę igły (charakterystyczny „strzał”), wycinając fragment tkanki. Procedura ta odbywa się pod kontrolą USG. Z reguły podczas badania pobiera się 3–6 wycinków. Uzyskany materiał tkankowy zostaje utrwalony w formalinie. Zabieg nie wymaga najczęściej zakładania szwów. Na nacięcie zakłada się jałowy opatrunek. Lekarz zaleca uciskanie go przez kilka minut, aby ograniczyć ryzyko krwiaka. Zabieg jest przeprowadzany w pozycji leżącej na boku lub na plecach, w zależności od miejsca poddawanego biopsji. Biopsja gruboigłowa pod kontrolą USG trwa około 20–30 minut. Pamiętaj, aby z wynikami biopsji gruboigłowej piersi udać się na wizytę do lekarza.
Na piersi po biopsji gruboigłowej pojawić się mogą niewielki obrzęk, zasinienie, krwiak. Zupełnie normalne jest też odczuwanie bólu o różnym natężeniu. Aby złagodzić te dolegliwości, miejscowo na skórę można aplikować środki wskazane przez lekarza, zażywać ogólnodostępne bez recept środki przeciwbólowe. Gojenie się piersi po biopsji gruboigłowej pod kontrolą USG jest krótkie. Miejscowy dyskomfort ustępuje zazwyczaj po 24–48 godzinach. Do 3–5 dni po zabiegu lekarz zaleca ograniczenie nadmiernej aktywności fizycznej. Badanie nie pozostawia zwykle blizn. W przypadku podwyższonej temperatury i utrzymujących się objawów należy zgłosić się do lekarza.
Jak przygotować się do biopsji gruboigłowej piersi pod kontrolą USG?
Biopsja gruboigłowa piersi nie wymaga specjalnego przygotowania. Jednak lekarz kierujący na badanie przekaże informacje na temat konieczności odstawienia leków stosowanych przy zaburzeniach krzepliwości krwi. Leki przeciwzakrzepowe należy odstawić w odstępie czasu określonym przez lekarza prowadzącego.
W dniu badania na pierś nie powinno się aplikować żadnych leków – maści, żeli, sprayów itp. – oraz kosmetyków. Na badanie należy zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną. Szczególnie trzeba pamiętać o wynikach badań obrazowych.
Przygotowanie do biopsji gruboigłowej piersi obejmuje też wykonanie badań laboratoryjnych- skierowania wystawi lekarz kierujący na biopsję. Pamiętaj, że przeciwwskazaniem do biopsji gruboigłowej mogą być niektóre zaburzenia krzepnięcia. Poinformuj o nich lekarza.
Warto zaopatrzyć się w opatrunki żelowe, które po zabiegu łagodzą związane z nim dolegliwości.
Jakie choroby wykrywa biopsja gruboigłowa piersi pod kontrolą USG?
Biopsja piersi jest to jedyne badanie umożliwiające precyzyjną diagnostykę zmian w piersi. Jego głównym celem jest różnicowanie zmian łagodnych od złośliwych – raka piersi. To jeden z częstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Zazwyczaj wywodzi się z tkanki nabłonkowej gruczołu piersiowego. W mniej więcej połowie przypadków zmiana pierwotna umiejscawia się w górnym, bocznym kwadrancie piersi – ćwiartka piersi znajdująca się najbliżej dołu pachowego.
Część przypadków raka piersi uwarunkowana jest genetycznie. Kobiety z obciążonym wywiadem rodzinnym są w większym stopniu narażone na raka piersi. Najbardziej powszechnymi mutacjami genetycznymi związanymi z tą chorobą są BRCA1 i BRCA2. Do czynników ryzyka raka piersią należą też m.in.: palenie tytoniu, wiek po menopauzie, brak potomstwa lub urodzenie dziecka po 35. roku życia, wczesna miesiączka lub późna menopauza, narażenie na promieniowanie jonizujące, niekarmienie piersią.
Zapoznaj się z poradnikiem przygotowanym przez naszych ekspertów na temat przyczyn raka piersi.