Wysoką jakość treści zapewnia LUX MED Stomatologia.

LX Stomatologia.png
02.01.2023
Przebieg leczenia implantologicznego.jpg

Spis treści

Pierwsza wizyta poświęcona jest szczegółowej diagnostyce, na którą składa się:
Kto może mieć wszczepiane implanty?
Czy wszczepianie implantów jest bolesne?
Czy implanty mogą zastąpić naturalne uzębienie?
Jakie komplikacje mogą wystąpić po zabiegu?
Jaka jest trwałość implantów?
Higiena jamy ustnej

Pierwsza wizyta poświęcona jest szczegółowej diagnostyce, na którą składa się:

Implantologia

  • Wywiad, który pozwala na uzyskanie informacji na temat potrzeb i oczekiwań pacjenta, daje obraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta ze szczególnym uwzględnieniem chorób przewlekłych modyfikujących proces wgajania się implantów. Istotne są również dane o nawykach higienicznych pacjenta. Higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie w powodzeniu leczenia.
  • Badanie kliniczne  obejmuje potencjalne miejsce umieszczenia implantu – lekarz ocenia wówczas: stan błony śluzowej (grubość, kolor, ruchomość), uzębienie, przyzębie, stan zgryzu, poziom higieny jamy ustnej.
  • Badanie dodatkowe – zdjęcie RTG. Pantomogram – pozwalający ocenić ilość i stan kości mającej stanowić podłoże do wszczepienia implantu, stan zębów sąsiadujących z luką, rozmiar i położenia struktur anatomicznych mogących utrudniać przeprowadzenie zabiegu (dno zatoki szczękowej, jamy nosowej, kanały nerwów. Tomografia komputerowa wykonywana jest wtedy kiedy musi być bardzo precyzyjnie określona ilość kości.

Po uzyskaniu i przeanalizowaniu niezbędnych danych, lekarz przedstawia pacjentowi plan leczenia. Jest to też moment rozwiania wszystkich wątpliwości pacjenta, zapoznanie się z planem leczenia i podjęcie decyzji o leczeniu.

W dalszym etapie rozpoczyna się właściwe leczenie chirurgiczne i protetyczne.

Kto może mieć wszczepiane implanty?

Metodę tą można stosować u wszystkich osób dorosłych ogólnie zdrowych, posiadających odpowiednią ilość kości w miejscu planowanego zabiegu.

Czy wszczepianie implantów jest bolesne?

Zabieg wszczepiania jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Jest całkowicie bezbolesny. Dzięki precyzji techniki operacyjnej jest porównywalny do zabiegu ekstrakcji zęba.

Czy implanty mogą zastąpić naturalne uzębienie?

Uzupełnienie oparte na wszczepach tytanowych pozwalają na uzyskanie bardzo dobrego efektu estetycznego i skutecznego odtworzenia czynności żucia. Uzupełnienie uzębienia tą metodą jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ tylko ono zapewnia pacjentowi trwały wynik leczenia, komfort użytkowania i jest w stanie całkowicie zastąpić naturalne uzębienie.

Jakie komplikacje mogą wystąpić po zabiegu?

Prawidłowo przeprowadzony zabieg wszczepienia implantów, przy korzystnych warunkach, ogólnych oraz panujących w jamie ustnej pacjenta nie niesie zwykle żadnego ryzyka. Po zabiegu mogą wystąpić niewielkie dolegliwości bólowe oraz obrzęk tkanek miękkich. Wszczepy wykonywane z tytanu bywają odrzucane ze względu na upośledzone gojenie kości, a nie materiał, z którego zostały wykonane.

Jaka jest trwałość implantów?

Profilaktyka stomatologiczna i higienizacja

Sam wszczep jest niezniszczalny. Ponieważ jednak jest to ciało obce umieszczane w żywym organizmie, część reakcji zależy od stanu zdrowia ogólnego pacjenta. Jeżeli w trakcie użytkowania implantu pojawia się u pacjenta jakieś czynniki ogólne np. choroby lub nałogi, mogą mieć negatywny wpływ na efekt terapii. Inaczej wygląda część protetyczna, na którą zwykle jest gwarancja. Jako element materialny może ulec zużyciu, co wiąże się z okresową wymianą np. części porcelany.

Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna w powodzeniu całego procesu leczenia. Zaleca się utrzymywanie wzorowej higieny jamy ustnej. Bardzo ważne jest unikanie palenia tytoniu. Regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym oraz profesjonalne zabiegi higienizacyjne są nieodłącznym elementem terapii.

Podobne usługi:

Zobacz także

jak czyścić aparat.jpeg
Stomatologia

Jak zachować prawidłową higienę jamy ustnej podczas leczenia aparatem ortodontycznym? Wskazówki

Leczenie ortodontyczne może trwać nawet kilka lat. To okres, w którym zęby przyjmują prawidłowe położenie, ale także – szczególnie w przypadku aparatów stałych – są bardziej narażone na rozwój próchnicy przez obecność elementów aparatu stałego, które mogą utrudniać dostęp dla szczoteczki i innych środków do higieny jamy ustnej. Bakterie gromadzące się w tkankach twardych zębów mogą powodować ubytki, choroby dziąseł czy nieprzyjemny zapach z ust. Sprawdź, jak utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej w trakcie leczenia stałym aparatem ortodontycznym, aby uniknąć tych problemów!

palenie po wyrwaniu zęba.jpeg
Stomatologia

Palenie po wyrwaniu zęba – dlaczego jest szkodliwe?

Po ekstrakcji zęba Pacjent otrzymuje szereg zaleceń, które mają wspierać proces gojenia rany. Wśród nich jest m.in. zakaz palenia papierosów. Ten szkodliwy nałóg może niepotrzebnie wydłużyć czas rekonwalescencji, a dodatkowo zwiększyć ryzyko powstania tzw. suchego zębodołu oraz infekcji. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być konsekwencje palenia po usunięciu zęba i przekonaj się, że naprawdę nie warto tego robić.

wpływ palenia.jpeg
Stomatologia

Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Palenie tytoniu to powszechny nawyk. Jak wynika z raportu Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik zdrowotny, problem dotyczy aż ponad 30% mężczyzn i 27% kobiet w Polsce [5]. Tytoń nie tylko uzależnia i powoduje choroby płuc, ale także ma wpływ na zdrowie i estetykę zębów. Sprawdź, z jakimi problemami stomatologicznymi najczęściej zmagają się palacze.

Wszystkie artykuły i poradniki