Poradnik stomatologiczny na czas epidemii

14.12.2022

Pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej chcemy pozostać z kontakcie z Państwem i służyć zarówno poradą lekarską jak również w razie pilnej potrzeby udzielać doraźnej pomocy stomatologicznej w placówce dyżurnej. W poniższym artykule zebraliśmy szereg profesjonalnych porad, które mogą okazać się niezwykle pomocne w tym trudnym dla wszystkich czasie.

poradnik-stomatologiczny.jpg

Spis treści

Nadwrażliwość zębów (nadwrażliwość zębiny)
Zaplanowane leczenie specjalistyczne, np. zabieg chirurgiczny (np. usunięcie „ósemki”), leczenie protetyczne itp.
Uszkodzony aparat ortodontyczny, proteza
Utrata wypełnienia, odłamany fragment zęba
Ząb z opatrunkiem tymczasowym/rozpoczęte leczenie
Krwawiące dziąsła
Wyrzynająca się „ósemka”
Przedłużenie SANACJI
Uszkodzenie błony śluzowej, zranienie, afty
Odcementowana korona, most
Dolegliwości przy wyrzynaniu zębów (dzieci)
Zapalenie kątów ust (tzw. zajady)
Skierowania na badania RTG (pantomogram, rtg/rvg zębowe, cefalometria, rtg tele-boczne głowy, CBCT)

Nadwrażliwość zębów (nadwrażliwość zębiny)

Nasza porada: Unikaj kwaśnych oraz słodkich pokarmów i napojów (szczególnie gazowanych). Unikaj napojów i pokarmów bardzo zimnych i bardzo gorących. Stosuj pastę oraz płukankę do zębów nadwrażliwych. Możesz zastosować preparat MI Paste Plus lub Tooth Mousse (firmy GC).

Zaplanowane leczenie specjalistyczne, np. zabieg chirurgiczny (np. usunięcie „ósemki”), leczenie protetyczne itp.

Stomatolog

Nasza porada: Planowe zabiegi ze względu na stan epidemii zostały zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego przesunięte do czasu ustabilizowania się sytuacji epidemiologicznej. Jeżeli ząb nie daje żadnych dolegliwości i objawów klinicznych zaczekaj aż będzie możliwe wykonanie zabiegu w placówce. Jeżeli potrzebujesz szczegółowych informacji co do dalszego postępowania – zgłoś się na poradę telemedyczną przez Portal Pacjenta lub skontaktuj się z infolinią. Jeżeli ząb daje dolegliwości bólowe lub pojawiają się takie objawy jak np. obrzęk lub trudności w otwieraniu ust; także w każdej sytuacji, która wymaga porady lekarza – skontaktuj się z infolinią lub umów się na poradę telemedyczną stomatologiczną na Portalu Pacjenta. Po rozmowie z lekarzem możesz otrzymać e-receptę i/lub zostaniesz umówiony na wizytę w placówce w ramach pomocy doraźnej.

Uszkodzony aparat ortodontyczny, proteza

Nasza porada: Jeżeli uszkodzenie nie wpływa w sposób zasadniczy na możliwość stosowania aparatu czy protezy zaczekaj, aż będzie możliwa wizyta w placówce. Nie dokonuj napraw na własną rękę (np. sklejenie klejem uniwersalnym)! Jeżeli aparat kaleczy śluzówkę należy nałożyć wosk ochronny (ortodontyczny) na powierzchnię aparatu w celu zapobiegania dalszym uszkodzeniom; można zastosować GLIMBAX do płukania jamy ustnej; jeżeli w/w zabiegi będą nieskuteczne – skontaktuj się z infolinią lub umów się na poradę telemedyczną stomatologiczną na Portalu Pacjenta. Jeżeli uszkodzenie dotyczy aparatu stałego lub retencji – skontaktuj się z infolinią lub umów się na poradę telemedyczną stomatologiczną na Portalu PacjentaNie dokonuj żadnych napraw uszkodzonego elementu aparatu samodzielnie.

Utrata wypełnienia, odłamany fragment zęba

Nasza porada: Jeżeli ząb nie daje żadnych dolegliwości – skontaktuj się z infolinią lub umów się na poradę telemedyczną stomatologiczną na Portalu Pacjenta Lekarz dyżurny udzieli Ci porady i ustali dalsze postępowanie. Jeżeli ząb daje dolegliwości bólowe (np. reaguje na zimno czy ciepło) – skontaktuj się z infolinią lub umów się na poradę telemedyczną stomatologiczną na Portalu Pacjenta w celu umówienia wizyty w placówce.

Ząb z opatrunkiem tymczasowym/rozpoczęte leczenie

Chirurgia stomatologiczna

Nasza porada: Jeżeli ząb nie daje żadnych dolegliwości – skontaktuj się z infolinią lub umów się na poradę telemedyczną stomatologiczną na Portalu Pacjenta. Lekarz dyżurny udzieli Ci porady i ustali dalsze postępowanie. Lekarz dyżurny ma dostęp do dokumentacji medycznej z przebiegu leczenia oraz zdjęć RTG i na ich podstawie udzieli wskazówek co do dalszego postępowania. Jeżeli ząb daje dolegliwości skontaktuj się z infolinią lub umów się na poradę telemedyczną stomatologiczną na Portalu Pacjenta w celu umówienia wizyty w placówce.

Krwawiące dziąsła

Nasza porada: Należy zakupić w aptece pastę do zębów dedykowaną tego typu problemom np. Lacalut Active lub Parodontax, oraz płukankę (np. płyn Eludril) i stosować zgodnie z zaleceniem producenta. Jeżeli w/w preparaty nie okażą się skuteczne, skontaktuj się z infolinią lub umów się na poradę telemedyczną stomatologiczną na Portalu Pacjenta. Podczas rozmowy z lekarzem otrzymasz poradę lekarską lub zostaniesz umówiony na wizytę w placówce w ramach pomocy doraźnej.

Wyrzynająca się „ósemka”

Nasza porada: Zastosuj płukanie Eludrilem ok. 4 x dziennie przez 5-7 dni lub preparat Glimbax, miejscowo na dziąsło lub miejscowo żel Elugel 2 x dziennie na zmienione zapalnie miejsce. Jeżeli w/w preparaty okażą się nieskuteczne, pojawią się objawy kliniczne takie jak np. obrzmienie, treść ropna, podwyższona temperatura, skontaktuj się z infolinią lub umów się na poradę telemedyczną stomatologiczną na Portalu Pacjenta. Po rozmowie z lekarzem możesz otrzymać e-receptę i/lub zostaniesz umówiony na wizytę w placówce w ramach pomocy doraźnej.

Przedłużenie SANACJI

Nasza porada: Jeżeli termin zakończenia obowiązywania sanacji przypada za 2-3 miesiące należy poczekać na wizytę w placówce. Jeżeli termin zakończenia obowiązywania sanacji upływa za kilka dni, skontaktuj się z infolinią.

Uszkodzenie błony śluzowej, zranienie, afty

Profilaktyka stomatologiczna i higienizacja

Nasza porada: Zastosuj płukanie: płukanka z soli lub sody oczyszczonej (½ łyżeczki soli lub sody na szklankę ciepłej wody; stosuj 4 x dziennie) lub wypróbuj takie preparaty (do kupienia w aptece bez recepty) jak Corsodyl, Curasept; miejscowo możesz zastosować Anaftin, Dezaftan – nasączyć patyczek kosmetyczny i przyłożyć na zmianę na błonie śluzowej. Jeżeli w/w preparaty nie przyniosą poprawy, skontaktuj się z infolinią lub umów się na poradę telemedyczną stomatologiczną na Portalu Pacjenta.

Odcementowana korona, most

Nasza porada: Skontaktuj się z infolinią lub umów się na poradę telemedyczną stomatologiczną na Portalu Pacjenta.

Dolegliwości przy wyrzynaniu zębów (dzieci)

Nasza porada: Płukanie: płukanka z soli lub sody oczyszczonej (½ łyżeczki soli lub sody na szklankę ciepłej wody 4 x dziennie); Dentinox żel, Bobodent żel miejscowo na okolicę dziąsła przy wyrzynającym się zębie. Jeżeli w/w metody nie przyniosą poprawy i dolegliwości nie ustępują lub gdy pojawia się zasinienie nad wyrzynającym się zębem – skontaktuj się z infolinią lub umów się na poradę telemedyczną stomatologiczną na Portalu Pacjenta.

Zapalenie kątów ust (tzw. zajady)

Nasza porada: Zastosuj witaminę B – complex, alantan maść na kąty ust, pomadkę Tisane; zastanów się czy nie zmieniałeś ostatnio środków do higieny jamy ustnej, jeżeli tak to je odstaw i powróć do stosowanych dotychczas.

Skierowania na badania RTG (pantomogram, rtg/rvg zębowe, cefalometria, rtg tele-boczne głowy, CBCT)

Nasza porada: Wszystkie planowe badania z użyciem promieniowania jonizującego (RTG) zostały obecnie zgodnie z wytycznymi zawieszone. Skierowania na w/w będą miały przedłużony termin ważności i gdy tylko sytuacja epidemiologiczna ustabilizuje się będzie możliwe wykonanie planowych badań. Jeżeli zaistnieje konieczność wykonania badania rtg w ramach pomocy doraźnej, zostaniesz skierowany bezpośrednio przez lekarza do pracowni RTG w placówce w czasie trwania wizyty.

Podobne usługi:

ORTOPTYKA.png
Ortoptyka
profilaktyka_i_higiena.jpg
Higienizacja zębów
Invisalign.jpg
Leczenie ortodontyczne nakładkowe
leczenie_chorob_przyzebia.jpg
Periodontologia
Kompleksowa opieka laryngologiczna w Warszawie
Audiolog
Konsultacje psychiatry dla dorosłych
Psychiatra
ortodoncja (1).jpg
Ortodoncja
Internista
Internista
Testy alergiczne skórne
Alergolog
pakiet-protetyczny.png
Protetyka

Zobacz także

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.