Kiedy wybrać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u ortodonty?

30.03.2023

Zastanawiasz się, kiedy warto wybrać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do ortodonty? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed wizytą i dlaczego kontrola zębów jest ważna. Na te pytania odpowiada dr hab. Monika Machoy, ortodonta pracująca w Centrum Medycznym LUX MED Stomatologia.

6187 Monika Machoy ortodonta invisalign.jpg

Spis treści

Pierwsza wizyta u ortodonty – w jakim wieku?
Kontrolna wizyta u ortodonty z dzieckiem – kiedy?
Dlaczego pierwsza wizyta u ortodonty jest ważna?

Pierwsza wizyta u ortodonty – w jakim wieku?

Pierwsza wizyta ortodontyczna zazwyczaj powinna odbyć się około 7. roku życia, gdy rozpoczyna się wymiana uzębienia mlecznego na stałe. U młodszych pacjentów ważna jest profilaktyka wad zgryzu, przede wszystkim:

  • prawidłowa higiena jamy ustnej,
  • zapobieganie próchnicy oraz przedwczesnej utracie zębów mlecznych,
  • unikanie parafunkcji, takich jak ssanie kciuka czy obgryzanie paznokci,
  • utrzymanie prawidłowych funkcji języka (podczas mowy i przełykania) oraz warg.

Warto również zwrócić uwagę na sposób ustawienia zębów mlecznych. Bardzo często rodzice na wizytach konsultacyjnych skarżą się, że dziecko miało bardzo ładne zęby mleczne, ustawione równo jeden obok drugiego, a zęby stałe nachodzą jeden na drugi. Jest to jednak złudne – bezszparowe uzębienie mleczne (występujące u ok. 30% dzieci) będzie powodowało wystąpienie stłoczeń w uzębieniu stałym ze względu na brak miejsca zapasowego na znacznie większe zęby stałe. Z kolei mleczne uzębienie szparowate, może nie tak spektakularne w uśmiechu, daje szansę na prawidłowy zgryz bez konieczności leczenia ortodontycznego.

Konsultacja ortodontyczna

Kontrolna wizyta u ortodonty z dzieckiem – kiedy?

Kolejnym okresem rozwojowym wymagającym kontrolnej wizyty ortodontycznej jest wiek tuż przed rozpoczęciem okresu dojrzewania i maksymalnego wzrostu u dzieci. U chłopców przypada on między 12. a 14. r.ż., u dziewczynek zaś średnio dwa lata wcześniej, czyli między 10. a 12. r.ż.

Bezpiecznie będzie skontrolować dziecko około 9. r.ż. Wtedy lekarz może ocenić, czy występują zaburzenia wielkości kości żuchwy lub szczęki. Jest to jedyny moment, kiedy można zadziałać ortopedycznie, czyli wpłynąć na konkretną kość, na kierunek wzrostu twarzy. Po zakończeniu okresu wzrostu Pacjenta nie będzie już możliwości wyleczenia wad kostnych, chyba że przy pomocy chirurgii ortognatycznej lub leczenia kamuflażowego.

Dlaczego pierwsza wizyta u ortodonty jest ważna?

Częstym błędem rodziców jest czekanie z przyjściem do ortodonty, aż dziecko będzie miało wszystkie stałe zęby. W takim momencie w niektórych przypadkach może być już za późno na pełne wyleczenie wady. W informowaniu i edukowaniu rodziców ogromną rolę powinien odgrywać lekarz pedodonta (stomatolog dziecięcy) czy zachowawca. To właśnie w ich gestii leży nadzorowanie Pacjenta i przekazywanie podstawowych informacji o konieczności kontroli u specjalisty lub jej braku.


dr hab. Monika Machoy, ortodonta, Centrum Medyczne LUX MED Stomatologia Szczecin

Podobne usługi:

Zobacz także

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.