Co to jest ortodoncja?

11.12.2022

Ortodoncja jest częścią stomatologii związaną z diagnostyką, leczeniem i zapobieganiem nieregularności położenia zębów, nieprawidłowości zgryzu i zaburzeń rysów twarzy. Nazwa pochodzi od dwóch greckich słów orthos – prosty i odus – ząb.

Co to jest ortodoncja.jpg

Dziedzina ta zajmuje się m.in. leczeniem stłoczeń zębów (ustawienie zębów na zewnątrz lub od wewnątrz łuku zębowego), zgryzów otwartych (zęby górne nie kontaktują się z zębami dolnymi), zgryzów głębokich, tyłozgryzów (gdy zęby dolne położone są znacząco dotylnie w stosunku do zębów górnych), przodozgryzów (zęby dolne położone są przed zębami górnymi), zgryzów krzyżowych, przewieszonych (gdy zęby górne nawisają "balkonowato" nad zębami dolnymi), zaburzeń rozwojowych szczęki lub żuchwy.

Jeśli obserwujesz u siebie lub u swojego dziecka chociaż jeden z tych objawów powinieneś zgłosić się na konsultacje ortodontyczną.

Ortodonta


Specjalista ortodonta zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu, jak również dysfunkcji szczękowo-twarzowych. Leczenie ortodontyczne ma na celu uzyskanie prawidłowych stosunków międzyzębowych, zarówno w obrębie jednego łuku, jak i łuków względem siebie. Leczenie z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego może być nie tylko sposobem na uzyskanie pięknego uśmiechu, ale także na przywrócenie prawidłowych proporcji między dolnym i środkowym odcinkiem twarzy. Zasadniczo nie ma ograniczeń wiekowych dla pacjentów planujących terapię wad zgryzu. Leczenie ortodontyczne obejmuje terapię z zastosowaniem aparatów stałych i ruchomych (zdejmowanych).


Podobne usługi:

ortodoncja (1).jpg
Ortodoncja
diagnostyka-obrazowa-stomatologia.jpg
Cefalometria
leczenie_chorob_przyzebia.jpg
Periodontologia
implantologia.jpg
Implantoprotetyka
pakiet-protetyczny.png
Protetyka
Invisalign.jpg
Leczenie ortodontyczne nakładkowe
chirurgia-ortopedyczna.jpg
Chirurgia ortopedyczna

Zobacz także

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.