
Badanie urodynamiczne (uroflowmetria) jest badaniem czynności dolnego odcinka dróg moczowych, odpowiedzialnych za prawidłowe opróżnianie pęcherza moczowego podczas oddawania moczu.
Wskazaniem do wykonania badania są m.in.: problemy z oddawaniem moczu, np. nietrzymanie moczu, parcia naglące, trudności w opróżnieniu pęcherza, nawracające zakażenia układu moczowego.
Podczas badania urodynamicznego do pęcherza wprowadza się cewnik, za pomocą którego pęcherz wypełnia się solą fizjologiczną. Następnie pacjent oddaje mocz do specjalnego urządzenia, ocenić ilość oddawanego moczu i czas jego oddawania. Cewniki znajdujące się w pęcherzu służą do rejestracji ciśnienia i napięcia mięśni.
Miejsca, w których zrealizujesz usługę
Placówki
Szpitale
Pon-pt: 7:00 - 19:00
Sob: 8:00 - 16:00
Najnowsze artykuły i poradniki

Depresja poporodowa – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia
Urodziłaś dziecko, ale nie potrafisz się z tego cieszyć? Czujesz, że nie dorastasz do roli matki i na każdym możliwym kroku widzisz swoje wady? Takie uczucia towarzyszą tysiącom młodych mam. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka 10-22% kobiet, ale tylko co druga zgłasza się z nią do specjalisty. Problem jest często mylony z hormonalną huśtawką nastrojów, jednak nie warto go bagatelizować. Sprawdź, jakie są kryteria diagnostyczne depresji poporodowej, jak się objawia i w jaki sposób można ją leczyć. Czy młodzi ojcowie również są narażeni na to zaburzenie?

Czym jest wskaźnik BMI? Jak interpretować wyniki?
W ciągu ostatnich lat w polskim społeczeństwie – i nie tylko – wzrósł problem nadwagi i otyłości. Szacuje się, że w naszym kraju na otyłość cierpi ok. 9 mln osób. Statystyki na ten temat bazują na międzynarodowej skali BMI (ang. Body Mass Index), która pozwala oszacować, czy aktualna waga jest prawidłowa, zbyt wysoka lub za niska. Sprawdź, czym jest ten wskaźnik, jak dokonywać obliczeń i interpretować wyniki.

Jakie są przyczyny otyłości? Poznaj jej powikłania i możliwości leczenia
Otyłość nazywana jest epidemią XXI wieku. Nic w tym dziwnego – według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2015 roku w Europie chorowało na nią 21,5% mężczyzn i 24,5% kobiet. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach otyłości, a także jakie są jej powikłania i możliwości leczenia.