Suche igłowanie to metoda, która wykorzystuje sterylne igły. Wbijane są one w punkty spustowe, dzięki czemu można wyeliminować napięcie mięśni, ból stawów czy bóle napięciowe. Nie należy mylić tej metody z akupunkturą, pomimo że do zabiegu wykorzystuje się ten sam rodzaj igieł. Sprawdź, jakie są wskazania do suchego igłowania.
Czym jest suche igłowanie?
Suche igłowanie (igłoterapia) to metoda polegająca na nakłuwaniu punktów spustowych na ciele specjalnymi igłami. Miejsca te najczęściej znajdują się w okolicy pasm mięśniowo-powięziowych, które są niezwykle wrażliwe. Odnalezienie punktów spustowych jest stosunkowo łatwe, ponieważ wyróżniają się grubością i twardością wyczuwalną pod palcami. Powstają one również w obrębie tkanki tłuszczowej, torebek stawowych czy więzadeł.
Igłowanie na sucho polega na stymulowaniu punktów spustowych w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych, a także leczenia zaburzeń ruchowych. Do zabiegu wykorzystywane są te same igły, co w akupunkturze.
Punkty spustowe można odnaleźć, mocniej naciskając konkretne miejsca na ciele. Nieznane są dokładne przyczyny powstawania punktów spustowych na ciele, ale mogą one być zależne od:
- wieku,
- urazów powstałych w wyniku kontuzji lub upadku,
- złej postawy ciała,
- zbyt ciężkich treningów,
- chronicznego stresu,
- niedoborów witamin i minerałów,
- zmian zwyrodnieniowych stawów,
- zaburzeń snu.
Wskazania do wykonania suchego igłowania
Wskazania do wykonania tego zabiegu obejmują przede wszystkim dolegliwości bólowe, zaburzenia mięśniowo-powięziowe oraz ograniczenia ruchomości narządu ruchu. Ponadto do wskazań igłowania na sucho należą:
- zespół cieśni nadgarstka,
- zespół bolesnego barku,
- łokieć tenisisty,
- schorzenia ścięgien,
- ból w okolicy pośladkowej,
- napięciowe bóle głowy,
- stany zapalne ścięgien podeszwowych stóp,
- zespół bólu kręgosłupa,
- rwa kulszowa,
- kolano biegacza.
Kiedy nie można wykonać suchego igłowania? Przeciwwskazania
Fizjoterapia suche igłowanie nie jest zabiegiem dla każdego. Metoda nie jest zalecana kobietom w ciąży i dzieciom, a także osobom z:
- alergią na metal,
- fobią przed igłami,
- obrzękami limfatycznymi,
- chorobami krwi (np.białaczka),
- zaburzeniami krzepnięcia,
- implantami w miejscu wbijania igły,
- zapaleniem wątroby,
- HIV/Aids,
- chorobami psychicznymi,
- obecnością cyst, guzów, otwartych ran, żylaków.
Wykonując suche igłowanie, należy pamiętać, że mogą pojawić się działania niepożądane. Okolica wbijania igły może przez pewien czas być obolała. Po zabiegu może być odczuwalne napięcie, które zazwyczaj mija po 2-3 dniach. Nie należy się go obawiać i można normalnie wykonywać wszystkie czynności. W miejscu wbijania igły mogą pojawić się niewielkie krwiaki lub siniaki.
Suche igłowanie – efekty
Suche igłowanie to rozwiązanie, które szybko może przynieść ulgę. Na co pomaga suche igłowanie? To, czy suche igłowanie pomaga, zależy od dolegliwości, na jaką cierpi Pacjent. Największe korzyści suchego igłowania zauważają Pacjenci, którzy mają napięte lub nadwyrężone mięśnie, w szczególności sportowcy, którzy często są przetrenowani, a ich ciało wymaga regeneracji. Stosowanie igły zmniejsza również obrzęk.
Suche igłowanie kręgosłupa szyjnego może zmniejszać nie tylko ból w mięśniach, ale także napięciowy ból głowy. Igły rozluźniają tkanki i mięśnie, ograniczając ból i skurcz w górnych odcinku kręgosłupa.
Suche igłowanie daje także dobre efekty w terapii blizn. Fizjoterapeuci wykorzystują igły w mobilizacji blizn pooperacyjnych, np. blizny po cesarskim cięciu czy operacji kolana.
Suche igłowanie niejednokrotnie doskonale sprawdza się w połączeniu z terapią manualną wykonywaną przez fizjoterapeutę i jest coraz częściej wykorzystywane jako uzupełnienie procesu terapeutycznego.
Przebieg zabiegu suchego igłowania
Zabieg rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu z Pacjentem i ustalenia miejsca dolegliwości oraz ewentualnych innych niepokojących objawów. Dla fizjoterapeuty istotna jest także informacja, czy dla Pacjenta jest to pierwszy tego typu zabieg, czy kolejny. W razie niepokoju czy uczucia jakiegokolwiek dyskomfortu Pacjent ma możliwość przerwania zabiegu w dowolnym dla siebie momencie.
Kolejnym etapem jest znalezienie przez fizjoterapeutę punktów spustowych na ciele i oczyszczenie skóry w ich okolicy. Następnie w punkty spustowe wprowadza się igły, które stymulują tkankę, działając przeciwbólowo i rozluźniająco. Igły w skórze pozostają między 10 a 30 minut. W tym czasie fizjoterapeuta wykonuje określone ruchy igłami. Są one poruszane do góry i w dół – wysuwane i ponownie wsuwane w punkty spustowe. Celem tej metody jest rozbicie punktu spustowego i wyeliminowanie dolegliwości, z jakimi zgłosił się Pacjent.
Druga metoda zastosowania igieł pomija punkty spustowe, a skupia się na układzie nerwowym. Igły umieszcza się dookoła miejsca bólu. Wynika to z tego, że źródłem dolegliwości jest nie tylko konkretne miejsce, ale także okolice dookoła. Odczucie bólu podczas wbijania igieł jest kwestią indywidualną. Wprowadzenie igieł w punty spustowe jest oceniane jako mniej bolesne niż praca nad nimi przy użyciu kciuków czy łokci.
Przygotowanie do zabiegu suchego igłowania
Zabieg suchego igłowania nie wymaga od Pacjenta żadnego przygotowania. Warto jednak założyć wygodne ubranie, które łatwo będzie zdjąć lub odsłonić miejsce poddawane zabiegowi. Pacjent powinien zabrać ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą obecnego problemu, jeśli taką posiada.
Kobiety, jeśli są w ciąży, powinny o tym fakcie poinformować osobę wykonującą zabieg. Może być konieczne posiadanie zaświadczenia od lekarza prowadzącego do braku przeciwwskazań do wykonania zabiegu.