Wkładka domaciczna jest obecnie jedną z najczęściej wybieranych metod antykoncepcji zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jest ona łatwo odwracalna i długoterminowa. Co jeszcze warto wiedzieć o wkładce domacicznej? Przeczytasz poniżej.
Czym jest wkładka domaciczna?
Wkładka domaciczna, nazywana inaczej wewnątrzmaciczną lub potocznie spiralą, jest dziś jedną z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych metod antykoncepcji na świecie. Jej użytkowniczki i zwolenniczki wskazują przede wszystkim na wygodę jej stosowania. Jak taka wkładka wygląda i z czego jest wykonana?
Wkładkę domaciczną robi się z tworzywa syntetycznego. Przyjmuje ona kształt litery T. Co istotne, ginekolog wprowadza wkładkę do macicy wyłącznie po wcześniejszym wykonaniu niezbędnych badań, takich jak: USG ginekologiczne, USG piersi, cytologia, badanie ginekologiczne, test ciążowy czy podstawowe badania krwi. Lekarz musi mieć bowiem pewność, że nie ma przeciwwskazań ku tej formie antykoncepcji.
Użytkowniczki wkładek chwalą sobie je ze względu na wygodę. Wkładki domaciczne nie wymagają od kobiety regularnych czynności związanych z utrzymaniem antykoncepcji, w przeciwieństwie na przykład do pigułek, które trzeba zażywać każdego dnia o tej samej porze.
Wkładka domaciczna – rodzaje
Obecnie antykoncepcyjne wkładki domaciczne są dzielone na dwa typy – miedziane oraz hormonalne. Jeśli chodzi o wkładkę domaciczną miedzianą, to mówi się o skuteczności antykoncepcyjnej przekraczającej nawet 99%. Działanie takiej wkładki opiera się na uwalnianiu jonów miedzi. Dla przypomnienia – są one odpowiedzialne za wywołanie miejscowego odczynu zapalnego. To znaczy, że przyczyniają się do stworzenia obrzęku i przekrwienia jamy macicy. Dodatkowo uniemożliwiają one ruch plemników oraz ich płynne przemieszczanie się do jajowodów. Co ciekawe, uwalniana w ten sposób miedź może mieć wpływ również na komórki jajowe kobiety. Może bowiem zmniejszać ich zdolność do zapłodnienia. Specjaliści zauważają także to, że po założeniu wkładki miedzianej dochodzi u pacjentek do wyraźnego zagęszczenia śluzu szyjki macicy. To także przyczynia się do spowolnienia prawidłowego ruchu plemników.
Drugim rodzajem wkładki domacicznej jest wspomniana wcześniej już wkładka hormonalna, czyli uwalniająca progestagen. Tutaj skuteczność antykoncepcyjna wynosi około 99,8%, a wkładka może być stosowana, w zależności od producenta, przez 3 lata lub 5. Czy przy wkładce domacicznej jest okres? Efektem jej założenia jest rzadsze i zdecydowanie bardziej skąpe miesiączkowanie. Lekarze specjaliści mówią nawet, że domaciczna wkładka hormonalna może prowadzić do niemal całkowitego zahamowania miesiączek. Bardzo ważne jest także to, że płodność Pacjentki po wyjęciu wkładki wraca już w kolejnym cyklu.
Założenie wkładki domacicznej – kto może skorzystać z tej opcji?
Wkładkę domaciczną – zarówno miedzianą, jak i hormonalną – można założyć niemal u każdej zdrowej kobiety. Wiele Pacjentek pyta również o to, czy na jej założenie wpływa urodzenie dziecka. Specjaliści zapewniają – wkładki domaciczne mogą być zakładane zarówno u nieródek, jak i u kobiet, które już rodziły dzieci.
Założenie wkładki domacicznej – przeciwwskazania
Tak jak wcześniej zostało wspomniane – wkładki domaciczne mogą być założone u każdej zdrowej kobiety. Są jednak i przeciwwskazania do korzystania właśnie z takiej metody antykoncepcji. Najważniejszym z nich jest podejrzenie ciąży, czy też już stwierdzona ciąża. Lekarze specjaliści wskazują na takie inne przeciwwskazania, jak:
- choroby nowotworowe w obrębie niektórych narządów, w tym wątroby,
- alergia na miedź (także podejrzenie jej wystąpienia),
- problemy z nadciśnieniem tętniczym,
- choroby wątroby,
- nietypowa/nieprawidłowa budowa macicy,
- mięśniaki zniekształcające macicę,
- choroby przenoszone drogą płciową,
- stany zapalne w obrębie narządów miednicy mniejszej,
- zaburzenia zakrzepowo-zatorowe,
- ostra porfiria,
- zły wynik cytologii,
- niespodziewane krwawienia z dróg rodnych,
- odstęp od ostatniej ciąży mniejszy niż 6 tygodni.
Jak wygląda założenie wkładki domacicznej?
Wkładkę domaciczną – zarówno miedzianą, jak i hormonalną – można założyć w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, jednak lekarze zalecają, aby zrobić to w trakcie trwania miesiączki. Szyjka macicy jest wówczas rozpulchniona, a co za tym idzie, zabieg jest mniej nieprzyjemny niż w innych fazach cyklu. Zastanawiasz się, czy założenie wkładki domacicznej boli? Założenie wkładki wewnątrzmacicznej wykonywane jest przez lekarza ginekologa. Do wyboru są dwie możliwości: zabieg w warunkach ambulatoryjnych lub zabieg w znieczuleniu w warunkach bloku operacyjnego.
Wskazaniami do założenia wkładki w znieczuleniu są:
- układ anatomiczny Pacjentki uniemożliwiający bezbolesne założenie wkładki w warunkach ambulatoryjnych (w placówce),
- strach Pacjentki przed zabiegiem.
Ile trwa założenie wkładki domacicznej? Zabieg trwa kilka minut. Wkładka domaciczna jest zakładana przez lekarza ginekologa zawsze przy użyciu specjalnego aplikatora i prowadnicy. Za ich pomocą lekarz umieszcza wkładkę we właściwym miejscu, wewnątrz jamy macicy. Następnie, po upewnieniu się, że wkładka wewnątrzmaciczna znajduje się w prawidłowym miejscu i położeniu, ginekolog uwalnia wkładkę z aplikatora i po odczekaniu kilku sekund usuwa prowadnicę z dróg rodnych. Należy pamiętać również o przycięciu nitki przymocowanej do wkładki. Jej zadaniem jej umożliwienie kontroli nad położeniem wkładki domacicznej.
Miejsca, w których zrealizujesz usługę
Placówki
Szpitale
Zarezerwuj wizytę
Poniedziałek - piątek 8:00 - 20:00
Pon-pt: 7:00 - 19:00
Sob: 8:00 - 16:00