W placówce
W szpitalu
null

Zauważyłeś, że Twoje znamię na skórze zmieniło kształt lub się powiększyło? Wciąż zauważasz nowe pieprzyki, a może z dotychczasowych znamion zaczęła się sączyć wydzielina lub krew? Każda z tych sytuacji jest powodem do konsultacji dermatologa.

Szczegóły

Zmiany skórne – co to takiego?

Znamiona, nazywane też zmianami skórnymi, to wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w strukturze naszej skóry. Mogą one przyjmować różną postać – między innymi plamek, pieprzyków lub wypukłości. Niektóre są znamionami genetycznymi, czyli wrodzonymi, i powstają na naszej skórze jeszcze w okresie płodowym. Pozostałe to znamiona nabyte, czyli pojawiające się na naszej skórze przez okres całego życia i z powodu różnych czynników.

Warto pamiętać, że większość znamion na skórze nie stwarza zagrożenia dla naszego życia. Część z nich może zanikać samoistnie. Wszelkiego rodzaju zmiany skórne warto jednak monitorować, czyli regularnie obserwować. Zwłaszcza pod kątem wzrostu i zmian kształtu. Część zmian skórnych może się bowiem przemienić w zmiany nowotworowe. Dlatego też, jeśli zauważymy coś niepokojącego, warto niezwłocznie zgłosić się do dermatologa.

Zmiany skórne – rodzaje

Zmiany skórne można podzielić na kilka rodzajów – nie tylko ze względu na ich wielkość. Obecnie wyróżnia się takie znamiona jak:

  • melanocytowe (barwnikowe),
  • brodawki łojotokowe,
  • włókniaki,
  • naczyniaki.

Najczęściej występującymi zmianami skórnymi są znamiona barwnikowe, mówiąc potocznie pieprzyki. Możemy je podzielić na:

  • plamy soczewicowate,
  • plamy jasnobrązowe,
  • znamiona atypowe,
  • znamiona Beckera,
  • plamy barwnikowe błon śluzowych,
  • znamiona Spitza,
  • znamiona błękitne,
  • znamiona Clarka,
  • znamiona Suttona.

Bez względu na rodzaj to właśnie znamiona melanocytowe, czyli barwnikowe, mogą być dla nas najgroźniejsze. To one najczęściej przekształcają się w raka skóry. Dlatego tak ważna jest profilaktyka – jeśli Pacjent zauważy u siebie niepokojące zmiany skórne, powinien jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty. W tym przypadku do dermatologa.

Wskazania do zabiegu

O konieczności leczenia zmiany skórnej decyduje dermatolog. Najpopularniejszą formą leczenia zmian skórnych jest ich usuwanie. Część znamion nadaje się do leczenia chirurgicznego. Do zabiegu kwalifikują się głębokie znamiona naczyniowe krwionośne. Operacji mogą zostać poddane również duże zmiany skórne wrodzone. Zabiegi tego typu są wykonywane w warunkach ambulatoryjnych, nie zawsze w szpitalu. To oznacza, że część z nich może się odbyć w gabinecie dermatologa.

Wskazaniem do wykonania zabiegu wycięcia zmiany skórnej mogą być również kwestie kosmetyczne i psychologiczne. Usunięcie zwłaszcza znamion znajdujących się w widocznym miejscu może się przyczynić do odczuwalnego komfortu psychicznego Pacjenta.

Przebieg zabiegu

Wycięcie zmiany skórnej przeprowadzane jest po podaniu znieczulenia miejscowego. Jeśli znamię jest małe, może być ono usunięte podczas jednego zabiegu. W przypadku większej zmiany skórnej jej usunięcie może się odbyć podczas kilku wizyt. Zebrany w ten sposób materiał jest wysyłany do badania histopatologicznego. Pozwala on na ustalenie, czy zmiana skórna jest nowotworowa. Jeśli tak – dermatolog na podstawie uzyskanego wyniku może ustalić również stopień zaawansowania choroby i ustalić dalsze formy leczenia.

Oceną znamion skórnych zajmują się także lekarze chirurdzy onkolodzy. Podobnie jak dermatolodzy oglądają oni daną zmianę skórną gołym okiem, jak i w trakcie badania dermatoskopowego. Polega ono na oglądaniu zmian w powiększeniu. Lekarze specjaliści wykonują to badanie za pomocą tradycyjnej lupy lub specjalnej kamery.

Sprawdź też: Zmiany skórne – rodzaje i przyczyny powstania

Przygotowanie do zabiegu usunięcia zmiany skórnej

Zabieg usunięcia zmiany skórnej nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony Pacjenta. Znamiona są usuwane najczęściej przy użyciu znieczulenia miejscowego. Zabieg może być wykonany zarówno w gabinecie dermatologa, poradni chirurgicznej, jak i w szpitalu w ramach chirurgii jednego dnia. To oznacza, że Pacjent tego samego dnia wraca do domu.

Wszystko zależy od rodzaju zmiany skórnej, jej wielkości i stopnia zaawansowania ewentualnej choroby nowotworowej, jeśli taką stwierdzono. Od rodzaju zmiany skórnej i jej wielkości zależy, czy Pacjentowi zostają założone szwy. Lekarz ustala również dalsze kroki leczenia, jeśli takie okażą się konieczne. W przypadku zmiany nowotworowej Pacjent musi pozostać pod opieką onkologa.

Lekarze wykonujący usługę

Lekarze wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

laryngolog-chirurg.jpg
Chirurgia laryngologiczna
Chirurgia laserowa
Chirurgia laserowa

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?
Diagnostyka

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?

Profilaktyka raka płuc koncentruje się głównie na eliminacji lub redukcji ekspozycji na czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, oraz prowadzenie zdrowego stylu życia. Regularne badania przesiewowe dla osób z grup wysokiego ryzyka oraz szeroka edukacja publiczna również odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu liczby zachorowań na ten nowotwór. Dowiedz się więcej na temat zapobiegania i wczesnego wykrywania raka płuc.

Jakie są objawy złamanego palca u stopy? Badania i leczenie
Diagnostyka

Jakie są objawy złamanego palca u stopy? Badania i leczenie

Złamany palec u stopy to dość powszechna kontuzja, która może wystąpić na skutek urazu, najczęściej silnego uderzenia lub upadku ciężkiego przedmiotu na palec. Dowiedz się, po czym rozpoznać, że palec u stopy jest złamany. Poznaj metody diagnostyki i leczenia.

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania
DiagnostykaOrtopedia

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania

Ból barku może towarzyszyć wielu stanom klinicznym, w tym m.in. naderwaniu ścięgna, przeciążeniu mięśni, zespołowi zimnego barku czy schorzeniom reumatologicznym. Do postawienia odpowiedniej diagnozy konieczne jest wykonanie szeregu badań. Sprawdź jakich!