Plastyka ud, nazywana również liftingiem, to zabieg, którego celem jest poprawienie wyglądu tego obszaru nóg, a także zadbanie o estetykę. Ten zabieg chirurgiczny polega na odessaniu nadmiaru tłuszczu z ud, a także poprawie konturów zewnętrznych i wewnętrznych. Dowiedz się więcej na temat plastyki ud i jej efektów.
Na czym polega zabieg plastyki ud?
Utrata jędrności skóry jest procesem naturalnym i dotyczy wielu sytuacji w życiu. Zwykle wraz z wiekiem uda stają się mniej jędrne i zbiera się na nich tkanka tłuszczowa. Podobnie wygląda sprawa w przypadku, gdy dochodzi do nadmiernego wzrostu lub spadku masy ciała, zwłaszcza w krótkim czasie. Problematyczny jest także brak aktywności fizycznej w życiu oraz brak stosowania odpowiedniej diety (bogatej w witaminy i minerały, białko oraz błonnik). Niestety nawet osoby poświęcające bardzo dużo czasu na zdrowy styl życia mogą mieć tendencję do tego, że w pewnych obszarach ich ciała zbiera się tkanka tłuszczowa. Nie ma możliwości schudnięcia tylko z jednej partii – wszystkie ćwiczenia i diety redukcyjne wpływają na ogólną masę ciała oraz wygląd, a nie konkretnie na uda. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być zabieg z zakresu plastyki ud. Obecnie chirurgia plastyczna rozwija się niezwykle dynamicznie i można wybierać spośród wielu różnych zabiegów, a jednym z nich jest właśnie usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z ud oraz zadbanie o ich wewnętrzny i zewnętrzny kontur, aby wyglądały jak najbardziej estetycznie.
Przeczytaj także: operacja powiek – wskazania do zabiegu
Na czym polega plastyka ud nazywana również liftingiem? Zabieg ten opiera się na wymodelowaniu kształtu ud poprzez odessanie nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz usunięcie niewielkich fragmentów skóry. W ten sposób uda stają się szczuplejsze, bardzo estetyczne, wymodelowane i zgrabne. Przed samym zabiegiem Pacjenci otrzymują wszystkie potrzebne informacje, a chirurg dokonuje również pomiaru ud, aby później ocenić efekty. Plastyka ud nie jest bolesna, chociaż możliwe jest odczuwanie dyskomfortu. Cała procedura zabiegowa zajmuje zwykle kilka godzin, jednak zależy to od konkretnego przypadku.
Dowiedz się także, na czym polega liposukcja ud oraz czym jest plastyka powłok brzusznych.
Przeciwwskazania do zabiegu
Do najważniejszych przeciwwskazań do zabiegu plastyki ud można zaliczyć:
- ciążę;
- choroby serca, nieuregulowane nadciśnienie, cukrzycę, nadczynność tarczycy;
- zaburzenia krzepliwości krwi;
- choroby wątroby oraz autoimmunologiczne;
- nadużywanie narkotyków lub alkoholu;
- otyłość.
Jak można zauważyć, zabieg ten nie jest przeprowadzany u osób otyłych, ponieważ jego celem nie jest redukcja masy ciała. Najważniejszy jest efekt estetyczny, dlatego lifting ud zaleca się szczególnie osobom z nadmiarem zwiotczałej skóry lub ze zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej, jednak w tym konkretnym obszarze. Przed zabiegiem należy zrezygnować z picia alkoholu na tydzień, a z palenia papierosów na dwa tygodnie.
Przeczytaj także: Bariatria – na czym polega?
Wskazania pozabiegowe
Po zabiegu plastyki ud ważne jest prowadzenie oszczędnego trybu życia, a także noszenie odzieży uciskowej, która pomaga w wymodelowaniu ciała. Szczególne znaczenie ma także unikanie nadmiernego forsowania organizmu. Czasami po zabiegu pojawia się ból. Zwykle do pełnej aktywności można wrócić po 2–4 tygodniach od zabiegu, jednak jest to zależne od cech indywidualnych danego Pacjenta.
Nacięcia są dokonywane w okolicy pachwin, dzięki czemu nie ma później widocznych blizn. Zwykle pierwsze rezultaty plastyki ud są widoczne od razu, jednak najlepiej można je zaobserwować po 2–3 tygodniach, a więc w momencie, gdy znikną wszelkie obrzęki i zasinienia. Efekt zabiegu wygląda bardzo naturalnie, a uda są kształtne, wymodelowane, szczupłe, a dodatkowo można pozbyć się cellulitu.
Jak długo utrzymuje się lifting ud?
W większości przypadków zabiegów z zakresu plastyki ud nie trzeba powtarzać. Szczególne znaczenie ma prowadzenie zdrowego stylu życia po zabiegu, dbanie o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną, a także pielęgnowanie ud przy pomocy odpowiednich kosmetyków. W ten sposób można sprawić, że efekty pozostaną przez długi czas, a zabiegu nie trzeba będzie już więcej powtarzać.
Dowiedz się także, jakie są efekty operacji plastycznej uszu.