Plastyka ramion to skuteczny sposób na pozbycie się tzw. skrzydeł lub pelikanów, czyli nadmiarów zwisającej skóry. Dowiedz się, jak przebiega ten zabieg i czy konieczne jest do niego specjalne przygotowanie.
Czym jest plastyka ramion?
Plastyka ramion, znana też jako brachioplastyka, to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Polega na usunięciu wiotkiej tkanki skórnej wraz z warstwą podskórną i tłuszczową z okolic ramion.
Dowiedz się też, na czym polega operacja zmniejszenia piersi.
Jakie są wskazania do zabiegu plastyki ramion?
Wskazaniem do modelowania ramion jest ich nieestetyczny wygląd, który przeszkadza danej osobie i stanowi dla niej źródło dyskomfortu oraz złego samopoczucia. Zabieg plastyki ramion dość często przeprowadza się u Pacjentów w starszym wieku, u których proces starzenia się skóry doprowadził do znacznych zmian w wyglądzie ramion. Tzw. pelikany to też problem osób, które znacznie zrzuciły masę ciała. Konsekwencją usunięcia dużej ilości tkanki tłuszczowej jest zwiotczała, rozciągnięta skóra. Plastyka ramion to rozwiązanie dla wszystkich, w przypadku których ćwiczenia na ramiona czy inne zabiegi nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.
Przeczytaj także: Usuwanie zmian skórnych i przebarwień.
Przeciwwskazania do zabiegu plastyki ramion
Mimo że plastyka ramion wiąże się z wieloma korzyściami, nie może być przeprowadzona u każdego. Wśród przeciwwskazań do zabiegu można wymienić przede wszystkim:
- ogólnie zły stan zdrowia, potwierdzony wynikami badań laboratoryjnych sprzed 2–4 tygodni;
- nieuregulowane nadciśnienie tętnicze krwi;
- nieprawidłowe krążenie w kończynie górnej, zagrażające wystąpieniem niedokrwienia;
- nieuregulowaną cukrzycę;
- zaburzenia krzepnięcia krwi;
- ciążę;
- stany zapalne toczące się w obrębie operowanego miejsca.
Przeczytaj także: Co to jest zespół bolesnego barku?
Przygotowanie do zabiegu plastyki ramion
Liposukcja ramion wiąże się z pewnym przygotowaniem ze strony Pacjenta. Podczas konsultacji lekarz zleci wykonanie badań koniecznych przed podaniem znieczulenia. Standardowo są to takie badania jak m.in.: grupa krwi, morfologia, poziom glukozy, kreatynina, układ krzepnięcia, elektrolity oraz badania wirusologiczne w celu wykluczenia zakażenia HIV, HCV i HBV. W niektórych przypadkach wymagane jest wykonanie badania radiologicznego klatki piersiowej i EKG. W przypadku chorób przewlekłych konieczne okazać się mogą dodatkowe konsultacje specjalistyczne lub badania. Pamiętaj, by zabrać ze sobą ich wyniki i inną konieczną dokumentację medyczną.
Przed zabiegiem musisz być na czczo – powstrzymaj się od jedzenia i picia od północy i z rana w dniu zabiegu. Lekarz omówi też z tobą kwestię zaprzestania przyjmowania określonych leków przed modelowaniem ramion. Nie odstawiaj żadnych preparatów na własną rękę.
Jak przed każdym innym zabiegiem operacyjnym, w przypadku plastyki ramion eksperci zalecają unikanie przez kilka tygodni palenia papierosów. Palacze są w grupie zwiększonego ryzyka powikłań, zwłaszcza ze strony układu oddechowego i krążenia. 12 godzin przed znieczuleniem obowiązuje całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych.
Jak przebiega zabieg plastyki ramion?
Plastyka ramion to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Trwać może od 1,5 do 4 godzin w zależności od stopnia rozległości. Przed zabiegiem odbywa się konsultacja z chirurgiem plastykiem, który omawia linie cięcia, etapy zabiegu i pielęgnacji rany, oraz z anestezjologiem w celu ustalenia odpowiedniego znieczulenia. Podkreślić trzeba, że specjaliści starają się tak zaplanować linie cięcia, by były jak najmniej widoczne. Blizny po plastyce ramion z reguły przebiegają wzdłuż przyśrodkowej części ramienia oraz w dole pachowym. Są zatem niemal niewidoczne, kiedy ręka znajduje się w normalnym położeniu. Zwłaszcza że z czasem stają się bledsze i praktycznie znikają po upływie 1–2 lat.
Modelowanie ramion polega na wycięciu nadmiaru skóry oraz na odessaniu tkanki tłuszczowej z okolic mięśnia naramiennego, dwugłowego i trójgłowego ramienia. Po nadaniu ramionom odpowiedniego kształtu lekarz przechodzi do opatrywania rany. Zakłada cienkie nici chirurgiczne, które ściąga się 7–10 dni po operacji. Mogą być tam również umieszczone dreny w celu odprowadzenia nadmiaru płynów i krwi. Pacjent wymaga krótkotrwałej hospitalizacji.
Rekonwalescencja
Przed opuszczeniem placówki lekarz udziela szczegółowych informacji na temat rekonwalescencji. Trzeba pamiętać, że stosowanie się do zaleceń chirurga w znacznym stopniu wpływa na pomyślność zabiegu. Rekonwalescencja po plastyce ramion wynosi ok. 2 tygodni. Przez ten czas trzeba unikać wzmożonego wysiłku fizycznego i gwałtownych ruchów. Dreny usuwane są po upływie 1–3 dni po zabiegu. Na kolejnej wizycie kontrolnej zdejmowane są szwy. Ważne, aby unikać moczenia rany, nie narażać jej na działanie promieni UV (należy wystrzegać się ekspozycji na słońce czy korzystania z solarium). Pierwsze tygodnie po operacji to także okres, kiedy trzeba szczególnie uważać na wysokie temperatury i zrezygnować z sauny.
Naturalnym następstwem plastyki ramion jest wystąpienie dolegliwości bólowych oraz miejscowych zasinień i obrzęków. Objawy te ustępują samoistnie w ciągu 2–3 tygodni. Możesz je złagodzić, stosując chłodne okłady lub przyjmując zalecone przez specjalistę środki przeciwbólowe. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów zgłoś się do lekarza.
Efekty zabiegu plastyki ramion
Chirurgia plastyczna pozwala na znaczną poprawę wyglądu zewnętrznego, co nie pozostaje bez wpływu na samoocenę i samoakceptację Pacjenta. Nierzadko zabiegi chirurgii plastycznej poza wartością estetyczną, poprawiają ogólne funkcjonowanie. Doskonałym tego przykładem jest plastyka powłok brzusznych – poza korzystną zmianą sylwetki Pacjent pozbywa się nadmiaru skóry, która bywa czynnikiem ryzyka problemów dermatologicznych.
Pacjenci po zabiegu cieszą się z młodszego wyglądu za sprawą ujędrnienia skóry i pozbycia się jej nadmiaru. Pierwsze efekty modelowania ramion widoczne są już po zabiegu. Na ostateczny rezultat należy jednak zaczekać kilka miesięcy, aż tkanki się zregenerują. Jeśli nie dojdzie do znacznych wahań masy ciała, wynik zabiegu będzie trwały.