Zabieg plastyki napletka to często to jedyny sposób leczenia stulejki, zachowania odpowiedniej higieny lub zapobiegania nawracającym infekcjom. Zabieg ten przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, przy użyciu miejscowego znieczulenia, często korzystając z lasera jako narzędzia chirurgicznego.
Czym jest obrzezanie?
Obrzezanie to procedura chirurgicznego usunięcia napletka, czyli cienkiej skóry pokrywającej żołądź penisa u mężczyzn. Procedura ta może być wykonywana z różnych powodów medycznych.
Jeśli obrzezanie jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym, Pacjent może czuć dyskomfort związany z ukłuciem lub bólem w trakcie samego zabiegu. Znieczulenie powinno jednak ograniczać te doznania do minimum.
Po zabiegu plastyki napletka Pacjent może przez kilka dni doświadczać bólu i dyskomfortu. Ma to związek z gojeniem i towarzyszącym temu procesowi obrzękiem. Dodatkowo skóra w okolicy zabiegu zazwyczaj lekko swędzi, jest podrażniona i zaczerwieniona. Można przyjmować leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza. Zdarza się, że pacjenci mają trudności z oddawaniem moczu nawet przez tydzień po obrzezaniu.
Poziom bólu i dyskomfortu jest subiektywny i może się różnić w zależności od Pacjenta. Wielu mężczyzn ból po obrzezaniu opisuje jako łagodny i krótkotrwały. Jeśli jednak jest uciążliwy i towarzyszą mu inne niepokojące objawy, np. gorączka, trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Czy obrzezanie jest odwracalne?
Chirurgiczne usunięcie napletka jest trwałą procedurą. Skóra na prąciu jest zsuwana, odcinana, a przeszycie lub zagojenie rany zapobiega przywróceniu napletka do pierwotnego stanu. Istnieje zabieg, który polega na chirurgicznym przywróceniu skóry napletka z innej części prącia lub z innych miejsc na ciele Pacjenta.
Wskazania do plastyki napletka
- w leczeniu stulejki, czyli skurczu napletka utrudniającego odsłonięcie żołędzi prącia;
- w przypadku nawracających infekcji skóry napletka;
- w nabytym zwężeniu napletka, będącym np. wynikiem miejscowego zapalenia;
- w przypadku odczuwania bólu podczas odsłonięcia żołędzi podczas wzwodu;
- w sytuacji, gdy niemożliwe jest odsłonięcie żołędzi;
- higienicznych, ponieważ usuwa obszar, który może być trudny do utrzymania w czystości.
Dowiedz się, jak wygląda laserowe usuwanie stulejki u dorosłych.
Przeciwwskazania do wykonania obrzezania
Wykonanie obrzezania to procedura chirurgiczna, która może być związana z pewnym ryzykiem i powikłaniami. U niemowląt i noworodków plastyka napletka jest zwykle odradzana, chyba że istnieją specyficzne medyczne przesłanki. Decyzja o obrzezaniu u dzieci powinna być starannie omówiona z lekarzem i rodzicami.
Hemofilia i inne problemy z krzepnięciem krwi, aktywna infekcja lub stany zapalne skóry genitalnej, alergia na środki znieczulające, jak również poważne choroby układu krążenia i choroby serca – wszystko to może być przeciwwskazaniem do przeprowadzenia plastyki napletka.
Przygotowanie do zabiegu obrzezania
W przypadku planowanego znieczulenia ogólnego konieczne jest przestrzeganie określonych ograniczeń żywieniowych, takich jak zakaz jedzenia i picia na 6 godzin przed zabiegiem
Wszelkie szczegółowe informacje związane z przygotowaniem do zabiegu Pacjent otrzyma od lekarza prowadzącego.
Jak przebiega zabieg plastyki napletka?
Obrzezanie jest procedurą chirurgiczną, która polega na usunięciu napletka penisa. Zabieg przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, a Pacjenta poddaje się miejscowemu znieczuleniu. Istnieją różne metody przeprowadzania obrzezania, w tym tradycyjne techniki chirurgiczne i bardziej nowoczesne, takie jak obrzezanie laserowe.
U dorosłych mężczyzn obrzezanie jest wykonywane najczęściej przy użyciu znieczulenia miejscowego. Prącie najpierw się dezynfekuje, a następnie miejscowo znieczula poprzez podanie 2–3 zastrzyków podskórnych u podstawy prącia. Po upewnieniu się, że Pacjent nie odczuwa bólu, przystępuje się do zabiegu. W przypadku częściowego obrzezania lekarz ustala miejsce największego zwężenia i usuwa odpowiedni fragment napletka, umożliwiając pełne i bezproblemowe odsłonięcie żołędzi prącia. W przypadku całkowitego obrzezania cały napletek jest usuwany. Następnie chirurg zszywa powstałą ranę, nakładając ok. 10 szwów dookoła prącia. Zazwyczaj stosuje się opatrunek z maścią antybiotyczną.
Zalecenia pozabiegowe
Po obrzezaniu często odczuwany jest ból, pojawia się także obrzęk, tzw. oponka wokół żołędzi, ale zazwyczaj te objawy ustępują w ciągu kilku, maksymalnie 7 dni. Obrzezanie może wpływać na wrażliwość żołędzi penisa oraz komfort seksualny. Całkowite zagojenie się rany po usunięciu napletka trwa od 2 do 4 tygodni. W tym czasie zaleca się wstrzemięźliwość seksualną oraz stosowanie żeli i maści przepisanych przez lekarza.