Wazektomia to w 99% skuteczna i bezpieczna metoda antykoncepcji dla mężczyzn, którzy podjęli decyzję o nieposiadaniu wcale lub więcej dzieci. Warto jednak dokładnie rozważyć wszystkie aspekty i skonsultować się z lekarzem przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dowiedz się więcej.
Na czym polega wazektomia?
Wazektomia to skuteczna metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Podczas zabiegu chirurg przecina, a następnie podwiązuje nasieniowody. Celem operacji jest blokada drożności narządu, skutkująca bezpłodnością. Podwiązanie nasieniowodów to zabieg zyskujący popularność, szczególnie wśród mężczyzn, którzy nie planują mieć dzieci. Jako metoda antykoncepcyjna jest skuteczniejszy niż inne rodzaje antykoncepcji, takie jak prezerwatywy czy żele plemnikobójcze.
Czy wazektomia jest legalna?
Wazektomia to legalny zabieg medyczny, który ma na celu trwałą bezpłodność u mężczyzn poprzez przerwanie i zablokowanie nasieniowodów, co uniemożliwia transport plemników do nasienia. Przeprowadzany jest w większości krajów na świecie, również w Polsce. Zabieg wazektomii przeprowadzamy w szpitalu LUX MED.
Jakie są wskazania do wykonania wazektomii? Dla kogo przeznaczony jest zabieg?
Wazektomia jest zalecana mężczyznom, którzy:
- nie planują mieć dzieci w przyszłości – decydują się na nią ci, którzy już mają potomstwo i nie chcą mieć go więcej, ale również mężczyźni, którzy w ogóle nie planują mieć dzieci;
- z powodów zdrowotnych nie powinni mieć dzieci;
- szukają trwałej metody antykoncepcji. Wazektomia to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą uniknąć stosowania innych form antykoncepcji, takich jak prezerwatywy czy żele plemnikobójcze.
Zobacz również: Rak jądra – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia
Przeciwwskazania do wykonania wazektomii
Wazektomia uznawana jest za zabieg w pełni bezpieczny, jednak jak w przypadku każdej procedury chirurgicznej istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Są to:
- ostre infekcje – w okolicy narządów płciowych lub spowodowane ogólnymi problemami zdrowotnymi;
- choroby przewlekłe, takie jak choroby serca czy niewyrównana cukrzyca, które mogą zwiększać ryzyko powikłań podczas zabiegu;
- zaburzenia krzepliwości krwi – narażające na większe ryzyko powikłań w trakcie lub po zabiegu.
W jaki sposób przebiega wazektomia?
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, co zapewnia pełen komfort pacjenta. Lekarz wstrzykuje środek znieczulający eliminujący ból w trakcie procedury. Wazektomia trwa zazwyczaj około 30 minut i jest przeprowadzana w warunkach szpitalnych. Istnieją dwie główne techniki wykonania wazektomii:
- Wazektomia konwencjonalna (CV). Lekarz wykonuje nacięcia w skórze moszny, przez które uzyskuje dostęp do nasieniowodów. Następnie nasieniowody są przecięte i podwiązane bądź zamykane w inny sposób, co uniemożliwia plemnikom przedostanie się do spermy.
- Wazektomia bez skalpela (NSV). Lekarz również wykonuje nacięcia, jednak używa do tego specjalnych narzędzi, które rozdzielają tkanki. Taka metoda zmniejsza ryzyko powikłań, jak również przyspiesza proces gojenia. To mniej inwazyjna technika i bardzo często po zabiegu pacjent odczuwa mniejszy dyskomfort.
Po zakończeniu zabiegu lekarz zakłada opatrunek w miejsce, gdzie wykonał nacięcia. Wazektomia nie wymaga noszenia szwów, co przyspiesza proces rekonwalescencji. Pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia.
Zobacz również: Żylaki powrózka nasiennego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia
Jak przygotować się do zabiegu wazektomii?
Przed przystąpieniem do wazektomii pacjent odbywa konsultację z lekarzem. Podczas wizyty specjalista omawia szczegóły operacji i poznaje stan zdrowia. Może również zlecić wykonanie dodatkowych badań, takich jak antygen HBs, morfologia czy badania krzepliwości krwi. Pacjent musi też podpisać zgodę na zabieg, wypełniając odpowiedni formularz.
Jakie są zalecenia po zabiegu wazektomii?
Ból jąder po wazektomii jest możliwy, ale zazwyczaj jest łagodny i mija w ciągu kilku dni. W przypadku silnego bólu, obrzęku, zaczerwienienia, gorączki lub innych niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem. Przeważnie takie objawy są łagodne i ustępują samoistnie.
Po wazektomii ważne jest przestrzeganie kilku zasad, które pomagają w szybkim powrocie do zdrowia. Należy unikać ciężkiego wysiłku fizycznego i intensywnego treningu przez kilka dni. Może być konieczne stosowanie zimnych okładów, aby zmniejszyć obrzęk i dyskomfort w mosznie. Lekarz może również zalecić noszenie obcisłej bielizny, która przyspiesza gojenie i redukuje ból.
Jak długo działa wazektomia?
Czy wazektomia jest skuteczna? Wazektomia uznawana jest za najskuteczniejszą metodę antykoncepcji dla mężczyzn (jej skuteczność szacuje się na około 99%). Założeniem tej metody jest trwałe pozbawienie płodności mężczyzny. Niemniej u 1 na 400 pacjentów dochodzi do rekanalizacji, pomimo prawidłowo przeprowadzonego zabiegu. Rekanalizacja to ponowne i samoistne połączenie się nasieniowodów. Zjawisko to może być wynikiem naturalnych procesów gojenia czy czynników biologicznych. Mężczyźni, którzy decydują się na ten zabieg, powinni być świadomi, że istnieje taka możliwość, choć jest ona stosunkowo niewielka.
W przypadku wazektomii należy pamiętać również o tym, że zabieg staje się w pełni skuteczny dopiero po około 3 miesiącach od jego przeprowadzenia. Po tym czasie trzeba wykonać odpowiednie badania, by potwierdzić brak plemników w nasieniu. Wcześniej zaleca się stosować dodatkową antykoncepcję, najlepiej prezerwatywy.
Czy zabieg wazektomii jest refundowany?
Zabieg wazektomii nie jest refundowany, co oznacza, że pacjent ponosi jego koszt w całości.
Czy wazektomia jest odwracalna?
Istnieje możliwość odwrócenia wazektomii. Rewazektomia polega na ponownym połączeniu przeciętych wcześniej nasieniowodów, co skutkuje tym, że plemniki znowu mieszają się z nasieniem. Taki zabieg jednak jest zdecydowanie bardziej złożony niż sama wazektomia i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Powodzenie operacji zależne jest od wielu czynników, takich jak: okres, który minął od przeprowadzenia wazektomii, wiek pacjenta czy rodzaj techniki zastosowanej przy jej odwracaniu.
Dlatego przed podjęciem decyzji o wazektomii tak ważne jest, aby dobrze przemyśleć decyzję o zabiegu. Wszelkie dylematy i pytania należy omówić z lekarzem, biorąc pod uwagę zarówno skutki uboczne wazektomii, jak i korzyści czy potencjalne ryzyko związane z powikłaniami. Ostatecznie wazektomia pozostaje skuteczną metodą antykoncepcyjną, ale kluczowe jest zrozumienie wszystkich aspektów tego zabiegu.
Jak wygląda wytrysk po wazektomii?
Po wazektomii wytrysk pozostaje praktycznie niezmieniony. Mężczyzna nadal odczuwa przyjemność seksualną, a sperma jest produkowana normalnie. Różnica polega na tym, że nie ma w niej plemników, co oznacza, że zapłodnienie staje się niemożliwe. Wazektomia nie wpływa na ilość, zapach czy konsystencję nasienia, co oznacza, że doświadczenia seksualne pozostają takie same.
Lekarze i specjaliści wykonujący usługę
LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa
Miejsca, w których zrealizujesz usługę
Placówki
Szpitale
Zarezerwuj wizytę
Pon-pt: 7:00 - 19:00
Sob: 8:00 - 16:00
Poniedziałek - piątek 8:00 - 20:00