W placówce
W szpitalu
null

Wazektomia to w 99% skuteczna i bezpieczna metoda antykoncepcji dla mężczyzn, którzy podjęli decyzję o nieposiadaniu wcale lub więcej dzieci. Warto jednak dokładnie rozważyć wszystkie aspekty i skonsultować się z lekarzem przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dowiedz się więcej.

Szczegóły

Czym jest wazektomia i czy jest odwracalna?

Wazektomia to zabieg chirurgiczny mający na celu sterylizację mężczyzn. Polega on na przecięciu lub podwiązaniu nasieniowodów, które są kanałami, przez które plemniki przedostają się z jąder do nasienia. Zabieg ten jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Wazektomia nie wpływa na produkcję plemników w jądrach, lecz uniemożliwia im dostanie się do nasienia, co zapobiega możliwości zapłodnienia.

W kontekście płodności wazektomia powinna być traktowana jako permanentna. Choć istnieje możliwość jej odwrócenia przez zabieg rekonstrukcji nasieniowodów, jednak to zabieg trudny i nie zawsze skuteczny. Szansa na przywrócenie płodności po odwróceniu wazektomii zmniejsza się z upływem czasu od pierwotnego zabiegu. Należy być pewnym decyzji o wazektomii, mając na uwadze, że może to być nieodwracalne.

Zobacz również: Żylaki powrózka nasiennego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Wskazania do wazektomii

Głównym wskazaniem do wazektomii jest decyzja mężczyzny o trwałej antykoncepcji. Zabieg ten jest często wybierany przez panów, którzy mają już dzieci i nie planują kolejnych, lub przez tych, którzy z różnych powodów nie chcą mieć potomstwa. Wazektomia może być również rozważana w przypadkach, gdy ciąża partnerki mogłaby stanowić zagrożenie dla jej zdrowia czy życia lub gdy istnieje wysokie ryzyko dziedziczenia poważnych chorób genetycznych.

Przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazania do wazektomii obejmują aktywne infekcje, szczególnie w obszarze moszny, oraz istotne zaburzenia krzepnięcia krwi, które mogą zwiększać ryzyko powikłań po zabiegu. W tym również stałe przyjmowanie leków mogących mieć wpływ na krzepliwość krwi. Ważne jest również, aby mężczyzna był całkowicie pewny swojej decyzji, gdyż wazektomia jest zabiegiem trwałym i odwrócenie jej może być trudne lub niemożliwe. Wątpliwości co do przyszłych planów rodzicielskich są zatem istotnym przeciwwskazaniem.

W niektórych przypadkach lekarze mogą być ostrożni co do wykonywania podwiązania nasieniowodów u bardzo młodych mężczyzn, ze względu na możliwość zmiany decyzji w przyszłości.

Przebieg wazektomii

Wazektomia jest zazwyczaj przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że pacjent może wrócić do domu tego samego dnia. Zabieg trwa około 30 minut i jest robiony w znieczuleniu miejscowym. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcia w mosznie, przez które uzyskuje dostęp do nasieniowodów, a następnie podwiązuje je lub przecina i zamyka. Nacięcia są na tyle małe, że często nie wymagają nawet szycia.

Jak się przygotować do wazektomii?

Przygotowanie do wazektomii obejmuje konsultację z urologiem i andrologiem, podczas której omawiane są wszystkie aspekty zabiegu, w tym potencjalne ryzyko i komplikacje. Lekarz może zalecić unikania aspiryny lub innych leków rozrzedzających krew na kilka dni przed zabiegiem, aby zmniejszyć ryzyko ewentualnego krwawienia. Zalecane jest również przeprowadzenie dokładnego golenia moszny i okolic przed zabiegiem.

Zalecenia po zabiegu

Po wazektomii ważne jest przestrzeganie kilku zasad, które pomagają w szybkim powrocie do zdrowia. Należy unikać ciężkiego wysiłku fizycznego i intensywnego treningu przez kilka dni. Może być konieczne stosowanie zimnych okładów, aby zmniejszyć obrzęk i dyskomfort w mosznie. Lekarz może również zalecić noszenie obcisłej bielizny, która przyspiesza gojenie i redukuje ból.

Czy po wazektomii dochodzi do wytrysku?

Wazektomia nie wpływa na mechanizm wytrysku (ejakulacji). Mężczyzna po wazektomii nadal go doświadcza, ale nasienie nie zawiera plemników. Z tego powodu zabieg ten jest efektywną metodą antykoncepcji. Trzeba jednak pamiętać, że plemniki mogą być obecne w nasieniu jeszcze kilka-kilkanaście tygodni po zabiegu. Konieczne jest więc wykonanie kontrolnego badania ejakulatu (zwykle po 8-12 tygodniach od zabiegu). Do czasu potwierdzenia braku plemników w nasieniu należy stosować barierowe środki antykoncepcyjne. Jednak warto pamiętać, że wazektomia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Sprawdź ofertę i zakres usług gabinetów chirurgii urologicznej.

Jakie są skutki wazektomii?

Wazektomia jest uważana za bardzo bezpieczny zabieg, ale jak każda interwencja chirurgiczna, wiąże się z pewnym ryzykiem. Możliwe skutki uboczne to krwiaki, infekcje, ból w mosznie, a rzadziej chroniczny ból moszny. Większość mężczyzn nie doświadcza jednak poważnych powikłań i szybko wraca do zdrowia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości po zabiegu lub dolegliwości ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Chociaż wazektomia jest ogólnie uważana za bezpieczny zabieg z minimalnym ryzykiem poważnych komplikacji, istnieją pewne potencjalne długoterminowe skutki, które należy wziąć pod uwagę. Należy do nich rzadkie zjawisko znane jako zespół bólu po wazektomii (PVPS, Post-Vasectomy Pain Syndrome), który charakteryzuje się przewlekłym bólem moszny. PVPS może być trudny w leczeniu i wymagać specjalistycznej interwencji medycznej.

Zobacz również: Rak jądra – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia

Czy po wazektomii bolą jądra?

Ból jąder po wazektomii jest możliwy, ale zazwyczaj jest łagodny i mija w ciągu kilku dni. W przypadku silnego bólu, obrzęku, zaczerwienienia, gorączki lub innych niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem. Przeważnie takie objawy są łagodne i ustępują samoistnie.

Wazektomia a życie seksualne

Większość mężczyzn nie doświadcza zmian w libido, funkcji seksualnej ani w jakości orgazmu po wazektomii. Niektórzy pacjenci donoszą o wzroście satysfakcji z życia seksualnego z powodu eliminacji stresu związanego z ryzykiem niechcianej ciąży i brakiem konieczności stosowania antykoncepcji hormonalnej przez partnerkę.

Jednak decyzja o poddaniu się wazektomii jest często emocjonalna i może mieć wpływ psychologiczny na niektórych mężczyzn. W takich przypadkach jest wskazane skorzystanie ze wsparcia psychologicznego lub z konsultacji seksuologicznych.

Lekarze wykonujący usługę

Lekarze wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Szpitale

Podobne usługi:

Chirurgia urologiczna
Chirurgia urologiczna
Urolog
Urolog

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?
Diagnostyka

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?

Profilaktyka raka płuc koncentruje się głównie na eliminacji lub redukcji ekspozycji na czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, oraz prowadzenie zdrowego stylu życia. Regularne badania przesiewowe dla osób z grup wysokiego ryzyka oraz szeroka edukacja publiczna również odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu liczby zachorowań na ten nowotwór. Dowiedz się więcej na temat zapobiegania i wczesnego wykrywania raka płuc.

Jakie są objawy złamanego palca u stopy? Badania i leczenie
Diagnostyka

Jakie są objawy złamanego palca u stopy? Badania i leczenie

Złamany palec u stopy to dość powszechna kontuzja, która może wystąpić na skutek urazu, najczęściej silnego uderzenia lub upadku ciężkiego przedmiotu na palec. Dowiedz się, po czym rozpoznać, że palec u stopy jest złamany. Poznaj metody diagnostyki i leczenia.

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania
DiagnostykaOrtopedia

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania

Ból barku może towarzyszyć wielu stanom klinicznym, w tym m.in. naderwaniu ścięgna, przeciążeniu mięśni, zespołowi zimnego barku czy schorzeniom reumatologicznym. Do postawienia odpowiedniej diagnozy konieczne jest wykonanie szeregu badań. Sprawdź jakich!