W placówce
null

Liczba osób uzależnionych od alkoholu w Polsce wynosi ok. 2 mln. Tyle samo osób cierpi na pracoholizm, a ok. 13% ludzi w naszym kraju jest uzależnionych od nikotyny. W jaki sposób wyjść z nałogu? Jak działa psychoterapia uzależnień? Kiedy się zdecydować na tego typu terapię? Dowiedz się więcej!

Szczegóły

Na czym polega terapia uzależnień?

Psychoterapia uzależnień to bardzo szeroka dziedzina oddziaływań psychologicznych, której celem jest wyleczenie osoby z konkretnego nałogu. Proces psychoterapii zależy w dużym stopniu od rodzaju uzależnienia, czasu trwania i poziomu zaburzeń. W przypadku niektórych uzależnień konieczne jest połączenie psychoterapii z farmakoterapią. Odwyk stanowi konieczność w uzależnieniach od substancji takich jak alkohol lub narkotyki.

Warto jednak wiedzieć o tym, że terapia jest potrzebna również w uzależnieniach behawioralnych, do których można zakwalifikować m.in. zakupoholizm, pracoholizm, seksoholizm oraz hazard, a także wszelkie uzależnienia związane z internetem, grami i nieustannym sprawdzaniem informacji (w tym fonoholizm).

Terapia uzależnień opiera się przede wszystkim na spotkaniach z psychoterapeutą, którym jest psycholog lub psychiatra. Taka terapia może być prowadzona indywidualnie lub w formie grupowej. W tym drugim przypadku ludzie uzależnieni opowiadają sobie nawzajem o własnych doświadczeniach. Zdecydowanie najbardziej znaną grupą osób uzależnionych są Anonimowi Alkoholicy (AA).

Jakie są formy leczenia uzależnień?

Cały proces w terapii leczenia uzależnień opiera się na zastosowaniu różnych metod i technik. Konkretne narzędzia zależą od nurtu, w którym prowadzona jest psychoterapia. Zwykle poleca się nurt poznawczo-behawioralny, który ma udowodnioną wysoką skuteczność działania, a dodatkowo opiera się na empirycznych dowodach. Można uznać, że do najczęściej stosowanych form leczenia uzależnień w trakcie terapii należą:

  • indywidualne spotkania z psychologiem;
  • terapia grupowa;
  • psychoedukacja (zdobywanie wiedzy na temat nałogu, jego przyczyn i konsekwencji);
  • trening umiejętności (np. społecznych);
  • uczenie nowych korzystnych zachowań, czyli reprogramming.

Celem psychoterapii jest przede wszystkim przeanalizowanie przyczyn związanych z podejmowaniem danego zachowania (np. picia alkoholu, nałogowego palenia papierosów, kupowania nowych ubrań, oglądania filmów pornograficznych w sposób nałogowy lub też ciągłego korzystania z telefonu). Dodatkowo spore znaczenie ma uregulowanie emocji i postaw, a także zmniejszenie negatywnego wpływu lęków i nastrojów depresyjnych. W tym celu czasami stosowane są metody farmakologiczne.

Sprawdź też: Nurt systemowy

Jak wyleczyć się z uzależnienia? Przebieg psychoterapii uzależnień

Psychoterapia uzależnień stanowi inwestycję we własne zdrowie oraz poprawę poziomu życia i codziennego funkcjonowania. Pierwszym etapem jest przyznanie się przed sobą do istnienia problemu i zrozumienie, że uzależnienie jest poważną trudnością w życiu. Następnie można zdecydować się na rozpoczęcie leczenia, które opiera się głównie na psychoterapii, jednak czasami włączane są także leki. Warto wiedzieć, że spotkania z psychoterapeutą w placówkach Harmonii są prowadzone w różnych językach, a działania lecznicze są bardzo szerokie i efektywne.

Przeczytaj również: Nurt humanistyczny

Jakie uzależnienia można wyleczyć przy pomocy terapii?

Terapia może pomóc w wielu różnych uzależnieniach takich jak alkoholizm, pracoholizm, lekomania, hazard, seksoholizm, zakupoholizm, narkomania, uzależnienie od nikotyny, gier i internetu itp. Warto pamiętać o tym, że niektóre uzależnienia nie są traktowane w społeczeństwie w sposób pejoratywny. Przykładowo, pracoholizm jest czasami wychwalany, chociaż w rzeczywistości stanowi uzależnienie behawioralne.

Dotychczas nie powstały środki, które mogłyby całkowicie wyleczyć z uzależnienia, dlatego też tak ważne jest włączanie psychoterapii w proces leczenia. W przypadku uzależnień od takich substancji jak alkohol, leki, czy narkotyki, może pojawić się zespół abstynencyjny, związany z odstawieniem danej substancji. Właśnie dlatego w takich nałogach zwykle konieczne jest przejście odwyku.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

Konsultacje psychiatry dla dorosłych
Psychiatra
konsultacje_przededukacyjne_mm.png
Psychiatra dziecięcy
GettyImages-1400106377.jpg
Psycholog dziecięcy

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?
Psychologia

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?

„Dlaczego dostałaś czwórkę, a nie piątkę?”, „Musisz się bardziej starać, jeżeli chcesz coś osiągnąć w życiu. Z takimi ocenami Cię nigdzie nie przyjmą”, „Nie możesz iść się pobawić, niedługo idziesz na korepetycje z matematyki, a jeszcze masz przecież tyle nauki”. To tylko kilka zdań, które już od najwcześniejszych momentów edukacji dziecko może usłyszeć od swojego nadmiernie wymagającego rodzica. Współcześnie można odnieść wrażenie, że duża część dzieci od najmłodszych lat wystawiona jest na ogromną presję oczekiwań swoich opiekunów. Rodzice mogą nie być świadomi tego, w jaki sposób ta presja wpływa na rozwijającego się człowieka. Dowiedz się więcej na temat presji oczekiwań i tego, jak wpływa ona na dziecko.

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?
Psychologia

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?

Style przywiązania kształtują się we wczesnym dzieciństwie w oparciu o interakcje z głównymi opiekunami, najczęściej rodzicami. Te wzorce wpływają na sposób, w jaki budujemy relacje z innymi ludźmi w późniejszym życiu. Dowiedz się więcej na ich temat. Sprawdź, jak się kształtują i czy możliwa jest zmiana stylu przywiązania na inny.

 Jak poradzić sobie ze zdradą?
Psychologia

Jak poradzić sobie ze zdradą?

Zdrada to częsty temat pojawiający się w gabinecie psychologa. Odwiedzają mnie zarówno pary, które chciałyby przepracować temat zdrady i nadal być razem, jak i osoby cierpiące po zdradzie i zakończonym związku. Nierzadko są to także pacjenci, którzy „utknęli” na którymś z etapów żałoby po zdradzie i nie potrafią zaufać ponownie. Dowiedz się więcej na temat zdrady i tego, jak sobie z nią poradzić.