W placówce
null

Liczba osób uzależnionych od alkoholu w Polsce wynosi ok. 2 mln. Tyle samo osób cierpi na pracoholizm, a ok. 13% ludzi w naszym kraju jest uzależnionych od nikotyny. W jaki sposób wyjść z nałogu? Jak działa psychoterapia uzależnień? Kiedy się zdecydować na tego typu terapię? Dowiedz się więcej!

Na czym polega terapia uzależnień?

Psychoterapia uzależnień to bardzo szeroka dziedzina oddziaływań psychologicznych, której celem jest wyleczenie osoby z konkretnego nałogu. Proces psychoterapii zależy w dużym stopniu od rodzaju uzależnienia, czasu trwania i poziomu zaburzeń. W przypadku niektórych uzależnień konieczne jest połączenie psychoterapii z farmakoterapią. Odwyk stanowi konieczność w uzależnieniach od substancji takich jak alkohol lub narkotyki.

Warto jednak wiedzieć o tym, że terapia jest potrzebna również w uzależnieniach behawioralnych, do których można zakwalifikować m.in. zakupoholizm, pracoholizm, seksoholizm oraz hazard, a także wszelkie uzależnienia związane z internetem, grami i nieustannym sprawdzaniem informacji (w tym fonoholizm).

Terapia uzależnień opiera się przede wszystkim na spotkaniach z psychoterapeutą, którym jest psycholog lub psychiatra. Taka terapia może być prowadzona indywidualnie lub w formie grupowej. W tym drugim przypadku ludzie uzależnieni opowiadają sobie nawzajem o własnych doświadczeniach. Zdecydowanie najbardziej znaną grupą osób uzależnionych są Anonimowi Alkoholicy (AA).

Jakie są formy leczenia uzależnień?

Cały proces w terapii leczenia uzależnień opiera się na zastosowaniu różnych metod i technik. Konkretne narzędzia zależą od nurtu, w którym prowadzona jest psychoterapia. Zwykle poleca się nurt poznawczo-behawioralny, który ma udowodnioną wysoką skuteczność działania, a dodatkowo opiera się na empirycznych dowodach. Można uznać, że do najczęściej stosowanych form leczenia uzależnień w trakcie terapii należą:

  • indywidualne spotkania z psychologiem;
  • terapia grupowa;
  • psychoedukacja (zdobywanie wiedzy na temat nałogu, jego przyczyn i konsekwencji);
  • trening umiejętności (np. społecznych);
  • uczenie nowych korzystnych zachowań, czyli reprogramming.

Celem psychoterapii jest przede wszystkim przeanalizowanie przyczyn związanych z podejmowaniem danego zachowania (np. picia alkoholu, nałogowego palenia papierosów, kupowania nowych ubrań, oglądania filmów pornograficznych w sposób nałogowy lub też ciągłego korzystania z telefonu). Dodatkowo spore znaczenie ma uregulowanie emocji i postaw, a także zmniejszenie negatywnego wpływu lęków i nastrojów depresyjnych. W tym celu czasami stosowane są metody farmakologiczne.

Sprawdź też: Nurt systemowy

Jak wyleczyć się z uzależnienia? Przebieg psychoterapii uzależnień

Psychoterapia uzależnień stanowi inwestycję we własne zdrowie oraz poprawę poziomu życia i codziennego funkcjonowania. Pierwszym etapem jest przyznanie się przed sobą do istnienia problemu i zrozumienie, że uzależnienie jest poważną trudnością w życiu. Następnie można zdecydować się na rozpoczęcie leczenia, które opiera się głównie na psychoterapii, jednak czasami włączane są także leki. Warto wiedzieć, że spotkania z psychoterapeutą w placówkach Harmonii są prowadzone w różnych językach, a działania lecznicze są bardzo szerokie i efektywne.

Przeczytaj również: Nurt humanistyczny

Jakie uzależnienia można wyleczyć przy pomocy terapii?

Terapia może pomóc w wielu różnych uzależnieniach takich jak alkoholizm, pracoholizm, lekomania, hazard, seksoholizm, zakupoholizm, narkomania, uzależnienie od nikotyny, gier i internetu itp. Warto pamiętać o tym, że niektóre uzależnienia nie są traktowane w społeczeństwie w sposób pejoratywny. Przykładowo, pracoholizm jest czasami wychwalany, chociaż w rzeczywistości stanowi uzależnienie behawioralne.

Dotychczas nie powstały środki, które mogłyby całkowicie wyleczyć z uzależnienia, dlatego też tak ważne jest włączanie psychoterapii w proces leczenia. W przypadku uzależnień od takich substancji jak alkohol, leki, czy narkotyki, może pojawić się zespół abstynencyjny, związany z odstawieniem danej substancji. Właśnie dlatego w takich nałogach zwykle konieczne jest przejście odwyku.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!
Psychologia

W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Poznaj skuteczne techniki!

Konflikty są nieodłącznym elementem życia ludzkiego. Występują zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, w relacjach rodzinnych, partnerskich oraz w miejscach pracy. Umiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów ma istotne znaczenie dla zachowania harmonii w relacjach międzyludzkich i efektywnego funkcjonowania w grupie. W jaki sposób rozwiązywać konflikty? Jakie techniki są najskuteczniejsze?

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?
Psychologia

Czym jest tzw. oziębłość seksualna, czyli zespół obniżonego popędu seksualnego (HSDD) i jak można ją leczyć?

Krótkotrwały spadek popędu seksualnego (wywołany np. zmęczeniem fizycznym, niewłaściwą higieną snu, przeziębieniem czy chwilowym stresem w pracy) jest czymś normalnym, jeżeli jednak obniżone libido utrzymuje się przez dłuższy czas i rzutuje negatywnie na samopoczucie czy relację partnerską, należy poszukać źródła problemu i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki
Psychologia

Jak regulować emocje? Sprawdź wskazówki

Każdego dnia ludzie doświadczają różnych emocji, które mają znaczenie dla podejmowanych decyzji, nastroju, zachowań oraz relacji interpersonalnych. Niestety, mimo że emocje są naturalnym elementem życia codziennego, nie zawsze udaje się nad nimi panować. W momentach stresu, frustracji czy smutku emocje mogą przejąć nad tobą kontrolę, co prowadzi do niepożądanych zachowań. Jak nauczyć się panowania nad swoimi emocjami? Dowiedz się więcej.