W placówce
null

Liczba osób uzależnionych od alkoholu w Polsce wynosi ok. 2 mln. Tyle samo osób cierpi na pracoholizm, a ok. 13% ludzi w naszym kraju jest uzależnionych od nikotyny. W jaki sposób wyjść z nałogu? Jak działa psychoterapia uzależnień? Kiedy się zdecydować na tego typu terapię? Dowiedz się więcej!

Przejdź do:

Na czym polega terapia uzależnień?
Jakie są formy leczenia uzależnień?
Jak wyleczyć się z uzależnienia? Przebieg psychoterapii uzależnień
Jakie uzależnienia można wyleczyć przy pomocy terapii?

Na czym polega terapia uzależnień?

Psychoterapia uzależnień to bardzo szeroka dziedzina oddziaływań psychologicznych, której celem jest wyleczenie osoby z konkretnego nałogu. Proces psychoterapii zależy w dużym stopniu od rodzaju uzależnienia, czasu trwania i poziomu zaburzeń. W przypadku niektórych uzależnień konieczne jest połączenie psychoterapii z farmakoterapią. Odwyk stanowi konieczność w uzależnieniach od substancji takich jak alkohol lub narkotyki.

Warto jednak wiedzieć o tym, że terapia jest potrzebna również w uzależnieniach behawioralnych, do których można zakwalifikować m.in. zakupoholizm, pracoholizm, seksoholizm oraz hazard, a także wszelkie uzależnienia związane z internetem, grami i nieustannym sprawdzaniem informacji (w tym fonoholizm).

Terapia uzależnień opiera się przede wszystkim na spotkaniach z psychoterapeutą, którym jest psycholog lub psychiatra. Taka terapia może być prowadzona indywidualnie lub w formie grupowej. W tym drugim przypadku ludzie uzależnieni opowiadają sobie nawzajem o własnych doświadczeniach. Zdecydowanie najbardziej znaną grupą osób uzależnionych są Anonimowi Alkoholicy (AA).

Jakie są formy leczenia uzależnień?

Cały proces w terapii leczenia uzależnień opiera się na zastosowaniu różnych metod i technik. Konkretne narzędzia zależą od nurtu, w którym prowadzona jest psychoterapia. Zwykle poleca się nurt poznawczo-behawioralny, który ma udowodnioną wysoką skuteczność działania, a dodatkowo opiera się na empirycznych dowodach. Można uznać, że do najczęściej stosowanych form leczenia uzależnień w trakcie terapii należą:

  • indywidualne spotkania z psychologiem;
  • terapia grupowa;
  • psychoedukacja (zdobywanie wiedzy na temat nałogu, jego przyczyn i konsekwencji);
  • trening umiejętności (np. społecznych);
  • uczenie nowych korzystnych zachowań, czyli reprogramming.

Celem psychoterapii jest przede wszystkim przeanalizowanie przyczyn związanych z podejmowaniem danego zachowania (np. picia alkoholu, nałogowego palenia papierosów, kupowania nowych ubrań, oglądania filmów pornograficznych w sposób nałogowy lub też ciągłego korzystania z telefonu). Dodatkowo spore znaczenie ma uregulowanie emocji i postaw, a także zmniejszenie negatywnego wpływu lęków i nastrojów depresyjnych. W tym celu czasami stosowane są metody farmakologiczne.

Sprawdź też: Nurt systemowy

Jak wyleczyć się z uzależnienia? Przebieg psychoterapii uzależnień

Psychoterapia uzależnień stanowi inwestycję we własne zdrowie oraz poprawę poziomu życia i codziennego funkcjonowania. Pierwszym etapem jest przyznanie się przed sobą do istnienia problemu i zrozumienie, że uzależnienie jest poważną trudnością w życiu. Następnie można zdecydować się na rozpoczęcie leczenia, które opiera się głównie na psychoterapii, jednak czasami włączane są także leki. Warto wiedzieć, że spotkania z psychoterapeutą w placówkach Harmonii są prowadzone w różnych językach, a działania lecznicze są bardzo szerokie i efektywne.

Przeczytaj również: Nurt humanistyczny

Jakie uzależnienia można wyleczyć przy pomocy terapii?

Terapia może pomóc w wielu różnych uzależnieniach takich jak alkoholizm, pracoholizm, lekomania, hazard, seksoholizm, zakupoholizm, narkomania, uzależnienie od nikotyny, gier i internetu itp. Warto pamiętać o tym, że niektóre uzależnienia nie są traktowane w społeczeństwie w sposób pejoratywny. Przykładowo, pracoholizm jest czasami wychwalany, chociaż w rzeczywistości stanowi uzależnienie behawioralne.

Dotychczas nie powstały środki, które mogłyby całkowicie wyleczyć z uzależnienia, dlatego też tak ważne jest włączanie psychoterapii w proces leczenia. W przypadku uzależnień od takich substancji jak alkohol, leki, czy narkotyki, może pojawić się zespół abstynencyjny, związany z odstawieniem danej substancji. Właśnie dlatego w takich nałogach zwykle konieczne jest przejście odwyku.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

Do czego prowadzi nieleczone ADHD?
Psychologia

Do czego prowadzi nieleczone ADHD?

Wiemy, że nieleczone ADHD u dorosłych oraz u dzieci zwiększa ryzyko zachorowania na choroby psychiczne i fizyczne. Potencjalnych konsekwencji jest jednak więcej. Dotyczą one już wspomnianego zdrowia psychicznego oraz fizycznego, a także uzależnień, zaburzeń snu, nadwagi i otyłości. Badania wykazują duży związek między ADHD a przestępczością i przemocą. Konsekwencje widoczne są również w życiu społecznym, obszarach pracy i edukacji.

Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie
CiążaPsychologia

Depresja poporodowa – przyczyny powstawania, objawy, sposoby leczenia

Urodziłaś dziecko, ale nie potrafisz się z tego cieszyć? Czujesz, że nie dorastasz do roli matki i na każdym możliwym kroku widzisz swoje wady? Takie uczucia towarzyszą tysiącom młodych mam. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka 10-22% kobiet, ale tylko co druga zgłasza się z nią do specjalisty. Problem jest często mylony z hormonalną huśtawką nastrojów, jednak nie warto go bagatelizować. Sprawdź, jakie są kryteria diagnostyczne depresji poporodowej, jak się objawia i w jaki sposób można ją leczyć. Czy młodzi ojcowie również są narażeni na to zaburzenie?

Autyzm – objawy, diagnostyka i leczenie
Psychologia

Autyzm – objawy, diagnostyka i leczenie

Zaburzenia ze spektrum autyzmu to szeroka gama schorzeń rozwojowych, które najczęściej diagnozowane są we wczesnym dzieciństwie między 3. a 10. rokiem życia. Dowiedz się dokładnie, na czym polega autyzm, jakie są objawy i przyczyny autyzmu, a także, jak przebiega leczenie tego zaburzenia.