W placówce
Konsultacja telefoniczna
Konsultacja wideo
null

Specjaliści alarmują o rosnącej skali problemów psychicznych wśród najmłodszych. Nie zwlekaj i zapewnij swojemu dziecku pomoc, jeśli nie radzi sobie z emocjami, niepokoją Cię jego zachowania lub macie problemy z nawiązaniem relacji. Sprawdź, kiedy warto zgłosić się z dzieckiem do psychologa i jak wygląda porada psychologiczna.

Psycholog dziecięcy

Podobnie jak dorośli, dzieci miewają problemy, z którymi nie są w stanie sobie poradzić. Niekiedy rozmowa z rodzicami czy inną bliską osobą okazuje się niewystarczająca. Konieczna okazać się może wówczas pomoc psychologiczna dla dziecka. Psycholog dziecięcy to specjalista, do którego warto zgłosić się z dzieckiem lub nastolatkiem, jeśli zauważy się u niego niepokojące objawy i zachowania. Wizyta u tego specjalisty wskazana jest również w przypadku, gdy martwisz się o rozwój emocjonalno-społeczny czy intelektualny pociechy. Kiedy trzeba iść z dzieckiem do psychologa? Do konsultacji u specjalisty powinny skłonić m.in.:

  • trudności z funkcjonowaniem w grupie rówieśniczej – izolacja dziecka, kłopoty ze znalezieniem kolegów, wyśmiewanie w grupie rówieśniczej;
  • trudności w radzeniu sobie z emocjami – wybuchy złości, agresji, płaczliwość;
  • poważne zmiany w życiu rodzinnym – choroba członka rodziny, rozwód rodziców;
  • śmierć bliskiej osoby;
  • nieprawidłowy (odbiegający od normy) rozwój dziecka;
  • trudne przeżycia – doświadczanie przemocy, bycie świadkiem lub uczestnikiem wypadku, napadu;
  • problemy z koncentracją, przyswajaniem treści w szkole, pogorszenie wyników nauki;
  • zamknięcie się w sobie, unikanie kontaktów;
  • nagłe zmiany w zachowaniu dziecka,

Zgłosić można się do psychologa także w sytuacji, gdy dziecko ma tiki, jąka się lub moczy oraz doświadcza somatycznych objawów negatywnych emocji i stresu, takich jak bóle brzucha, biegunka, nudności, zaburzenia snu.

Pamiętaj, że harmonijny rozwój psychiczny pomaga utrzymać dobrostan przez całe dorosłe życie.

Zakres porad psychologa dziecięcego

Psycholog dziecięcy zajmuje się diagnozą problemów i zaburzeń występujących u dzieci. Rozmowa z tym specjalistą pomoże lepiej zrozumieć sytuację małego Pacjenta. W razie potrzeby psycholog zaleca rozpoczęcie psychoterapii lub innej formy leczenia u psychiatry.

Psycholog dziecięcy zajmuje się również poradnictwem rodzinnym. Warto zgłosić się do niego, gdy relacja rodzic-dziecko wymaga naprawy. To dobry początek, jeśli jako opiekun nie wiesz, co dzieje się z Twoją pociechą i w jaki sposób mu pomóc. Pomoc psychologa dziecięcego ukierunkowana jest na wspieranie dziecka w rozwoju na miarę jego możliwości, pracy z emocjami, niwelowaniu wewnętrznych barier w funkcjonowaniu oraz wzmacnianiu mocnych stron.

Psycholog może służyć radą w celu określenia gotowości szkolnej dziecka, jeśli rodzice wahają się, czy posłać 6-latka do szkoły. Oprócz tego specjalista pomoże w wyborze właściwej drogi zawodowej. Konsultacje psychologiczne pomagają też rodzinom z dziećmi wybitnie uzdolnionymi w określeniu najbardziej właściwego postępowania (np. zmiany szkoły, przeskoczenia klasy, dodatkowych zajęć). Podczas wizyty u tego specjalisty nie uzyska się jednak e-recepty czy e-skierowania. Psycholog, ponieważ nie jest lekarzem, nie ma prawa do wystawiania tego typu dokumentów.

Przebieg porady u psychologa dziecięcego

Wizyta u psychologa dziecięcego zaczyna się od zebrania rzetelnego wywiadu z rodzicami i małym Pacjentem. W zależności od wieku dziecka może mieć formę rozmowy lub zabawy. Uzyskane w ten sposób informacje pozwalają zazwyczaj wstępnie określić charakter problemu. O co psycholog pyta dziecko? Psycholog dziecięcy pyta o szczegóły z życia jego i całej rodziny. Podczas rozmowy dziecku zadane zostaną pytania o relacje z rodzicami i rodzeństwem, sytuację rodzinną, relacje z rówieśnikami.

Specjalista będzie starał się uzyskać informacje o tym, jak mały Pacjent o sobie myśli i mówi oraz jakie przeżywa emocje. Rodzice dodatkowo zapytani zostaną o rozwój dziecka, zachowania szkolne. Warto, aby podzielili się swoimi podejrzeniami dotyczącymi źródła trudności. W razie potrzeby wykonywane są standaryzowane testy psychologiczne dla dzieci. Specjalista zaproponuje najlepszą metodę skutecznego rozwiązania trudności, z jakimi zmaga się dziecko, a w razie potrzeby wskaże źródła dodatkowego wsparcia.

W placówkach Harmonii konsultacja u psychologa dziecięcego może być realizowana stacjonarnie lub online. W przypadku młodszych dzieci wizyty zdalne mogą okazać się dobrym rozwiązaniem. Maluchy w dobrze znanym im środowisku domowym czują się najbardziej komfortowo i bezpiecznie, a to podstawa do otwartości i szczerości, na których opiera się współpraca z psychologiem.

Jakie choroby leczy psycholog dziecięcy?

Psycholog dziecięcy pomaga w trudnościach takich jak m.in.:

  • zaburzenia snu u dzieci;
  • trauma u dziecka;
  • problemy z samooceną;
  • problemy w relacjach interpersonalnych;
  • problemy adaptacyjne (np. związane ze zmianą szkoły, przeprowadzką, pojawieniem się nowego członka rodziny);
  • zaburzenia koncentracji, trudności w nauce;
  • przemoc w rodzinie;
  • zaburzenia odżywiania;
  • przejawianie zachowań agresywnych;
  • kłopoty z zaufaniem;
  • przeżywanie stresu;
  • problemy z kontrolowaniem emocji;
  • depresja;
  • zaburzenia lękowe;
  • ataki paniki;
  • uzależnienie od gier komputerowych, internetu, telefonu komórkowego;
  • nerwice.

Podczas konsultacji specjalista ma możliwość wystawienia zaświadczenia/opinii o stanie zdrowia, dokumenty wystawiane na życzenie pacjenta są dodatkowo płatne. Szczegóły: Zaświadczenia oraz opinie

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?
Psychologia

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?

„Trauma pokoleniowa” to określenie odnoszące się do pewnych doświadczeń lub przekonań przekazywanych z jednej generacji na drugą, wiążących się z negatywnymi konsekwencjami. W psychologii pojęcie to nazywane jest również traumą transgeneracyjną i ma związek z długotrwałym procesem, a nie z jednorazowymi sytuacjami. Czym dokładnie charakteryzuje się trauma pokoleniowa i jak wpływa na kolejne generacje? Dowiedz się więcej na ten temat.

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?
Psychologia

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?

Dorosłe dzieci alkoholików, w skrócie DDA, to osoby, które w swoim życiu mogą napotkać wiele różnego rodzaju trudności i problemów, skorelowanych z dzieciństwem oraz z doświadczeniami ze środowiska, w którym wyrastały. Jednym z poważnych problemów jest sposób nawiązywania głębszych relacji, w tym również związków romantycznych oraz przyjaźni. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda budowanie związku z osobami DDA.

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?
Psychologia

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?

Choć mogłoby się wydawać, że depresja i epizod maniakalny nie mają ze sobą nic wspólnego, to jednak oba te przypadki należą do zaburzeń nastroju. Tak jak epizod depresyjny, epizod maniakalny jest pewnego rodzaju stanem psychologicznym i fizjologicznym, w którym znajduje się pacjent. Co więcej, w większości przypadków występują łącznie – przeplatają się, głównie w ramach choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD), której rozpowszechnienie w skali światowej wynosi 2–5% i występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przebieg ChAD charakteryzujący się wyłącznie nawrotami manii jest niezwykle rzadki. Większość pacjentów w całościowym przebiegu choroby, niezależnie od jej podtypu, doświadcza więcej epizodów depresyjnych.