W placówce
Konsultacja telefoniczna
Konsultacja wideo
null

Psychotraumatologia to stosunkowo młoda dziedzina nauk psychologicznych, więc nie każdy wie, że istnieją specjaliści w zakresie niesienia pomocy osobom, które doświadczyły traumy. Warto zwrócić się do psychotraumatologa, jeśli takie zdarzenia z Twojego życia, jak udział w katastrofie czy gwałt, nie pozwalają Ci powrócić do normalnego funkcjonowania.

Szczegóły

Czym jest trauma?

Aby zrozumieć, czym zajmuje się psychotraumatolog, warto przede wszystkim przyjrzeć się definicji traumy. W psychologii pojęcie to odnosi się głębokich, trwałych zmian w psychice i funkcjonowaniu jednostki, które następują na skutek silnego przeżycia wykraczającego poza zakres normalnych ludzkich doświadczeń.

Doświadczeniem traumatycznym może być nagły uraz psychiczny, najczęściej związany z zagrożeniem własnego zdrowia lub życia albo śmiercią bliskich osób. Mogą to być wypadek drogowy, gwałt, ale też klęski żywiołowe czy działania wojenne. Traumę może pozostawić po sobie również długotrwałe funkcjonowanie w trudnych okolicznościach, np. dzieciństwo w rodzinie z problemem alkoholowym, mobbing w miejscu pracy, toksyczny związek

Przeczytaj również: Czym jest trauma i silny stres? Jak sobie poradzić z emocjami związanymi z ostrą reakcją na stres?

Kim jest psychotraumatolog?

Psychotraumatolog to specjalista, który musi być doskonale przygotowany do swojej niełatwej roli. Może zostać nim psychiatra, psycholog, psychoterapeuta albo pedagog, który ukończył specjalistyczne szkolenie (najczęściej – studia podyplomowe) nadające uprawnienia do wykonywania zawodu. Decydując się na wizytę u psychotraumatologa, możesz mieć pewność, że jest to osoba z ogromną wiedzą i doświadczeniem z zakresu psychologii, neurobiologii czy psychofizjologii stresu.

Psychotraumatolog pomaga dorosłym i dzieciom – zarówno pojedynczym osobom, jak i całym rodzinom, które doświadczyły traumy. Zazwyczaj współpracuje on z innymi specjalistami, takimi jak psychiatra, psycholog dziecięcy czy psycholog sądowy.

Kiedy skorzystać z pomocy psychotraumatologa?

Psychotraumatolog pomaga przede wszystkim osobom szczególnie mocno obciążonym traumą (z zespołem stresu pourazowego – PTSD) lub potencjalnie nią zagrożonym. Do drugiej grupy zaliczają się osoby, które tuż po przebytym urazie doświadczają ostrej reakcji na stres (ASD) trwającej zwykle od kilku dni do kilku tygodni. Wiąże się ona z silnymi objawami somatycznymi, np. drżeniem rąk, uczuciem duszności, przyspieszonym biciem serca, nudnościami. Możliwe psychiczne symptomy to silny niepokój, rozpacz, poczucie odrealnienia, trudność z koncentracją uwagi, a nawet niepamięć okoliczności traumatycznego zdarzenia. Wsparcie psychotraumatologa na tym etapie może zapobiec długofalowym skutkom traumy.

Uczestnicy traumatycznych zdarzeń niekiedy nie doświadczają ostrej reakcji na stres, co nie oznacza, że doskonale sobie z nim radzą. Pozorny spokój także jest wskazaniem do konsultacji u psychotraumatologa, ponieważ wówczas reakcja na traumę jest zwykle po prostu opóźniona (nawet o kilka miesięcy) i przybiera postać wspomnianego wyżej zespołu stresu pourazowego. Wiąże się on z objawami psychosomatycznymi podobnymi do tych, które towarzyszą ASD, choć mniej intensywnymi. Utrzymują się jednak przewlekle, kładąc się cieniem na codzienne funkcjonowanie jednostki.

Po czym poznać, że potrzebujesz terapii traumy?

Psychotraumatolog może udzielić Ci adekwatnego wsparcia, jeśli po przebytej jakiś czas temu traumie obserwujesz u siebie takie objawy, jak:

  • nieustanny niepokój, poczucie zagrożenia,
  • natrętne myśli na temat przeżytego urazu,
  • częściowa lub całkowita jego niepamięć,
  • unikanie miejsc i osób kojarzących się z traumą,
  • niezdolność do przeżywania przyjemności,
  • obniżony nastrój, rozdrażnienie, napady agresji,
  • poczucie winy, wstydu,
  • problemy z koncentracją, pamięcią,
  • zaburzenia snu (bezsenność, koszmary senne) i odżywiania,
  • przewlekłe dolegliwości somatyczne (np. bóle głowy),
  • skłonność do zachowań autodestrukcyjnych, myśli samobójcze.

Jeśli choć kilka spośród wyżej wymienionych objawów towarzyszy Ci od co najmniej miesiąca, nie zwlekaj z wizytą u psychotraumatologa. Utrzymujące się skutki traumy nie tylko obniżają jakość życia, ale mogą się pogłębiać i prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych.

Na czym polega psychoterapia traumy?

Pierwsze spotkania z psychotraumatologiem służą rozpoznaniu problemu oraz uzgodnieniu sposobów i celów dalszej pracy. Są także okazją do zbudowania więzi pomiędzy Tobą a terapeutą, która w terapii traumy jest kluczowa. Relacja oparta na zaufaniu, empatii i akceptacji stwarza bezpieczne warunki do rozmowy o trudnych emocjach i bolesnych wspomnieniach, która już sama w sobie przynosi ulgę w cierpieniu.

Na początku terapii psychotraumatolog pomoże Ci zrozumieć mechanizmy – neurobiologiczne, poznawcze i emocjonalne – które odpowiadają za Twoje samopoczucie i zachowanie w związku z przebytą traumą. Psychoedukacja także w ogromnym stopniu ułatwia lepsze radzenie sobie ze stresem pourazowym.

Leczenie traumy polega na przepracowaniu dotyczących jej myśli i uczuć. Mogą służyć temu różne metody terapeutyczne, na przykład:

  • desensytyzacja (odwrażliwianie) – konfrontacja z traumatycznymi zdarzeniami w celu stopniowego redukowania negatywnych symptomów,
  • terapia EMDR – odpowiednia stymulacja mózgu, która pozwala przetworzyć żywe emocje dotyczące traumy, co prowadzi do ich wyciszenia,
  • nauka technik relaksacyjnych – służą opanowaniu emocji w chwili ich dużego nasilenia,
  • terapia grupowa – obecność grupy osób o podobnych doświadczeniach ułatwia rozmowę o traumie i jest źródłem ogromnego wsparcia.

W swojej pracy psychotraumatolog często stosuje metody terapii poznawczo-behawioralnej, które pozwalają zmienić schematy myślenia i zachowania dotyczące traumy na bardziej konstruktywne (Przeczytaj również: Terapia schematów).

Terapia traumy może zamknąć się w kilkunastu spotkaniach, niekiedy zaś trwa nawet kilka lat. Praca z psychotraumatologiem pomoże Ci jednak przebudować trudne wspomnienia tak, by nie rzutowały dłużej na Twoją teraźniejszość. Masz przy tym szansę rozwinąć wiele swoich umiejętności psychospołecznych, wzmocnić poczucie własnej wartości, a w efekcie wieść nawet bardziej satysfakcjonujące życie niż przed zdarzeniami, które nim wstrząsnęły.


Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

diagnoza.jpg
Psycholog
Konsultacje psychiatry dla dorosłych
Psychiatra
AdobeStock_535880042.jpeg
Terapia grupowa

Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?
Psychologia

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?

„Dlaczego dostałaś czwórkę, a nie piątkę?”, „Musisz się bardziej starać, jeżeli chcesz coś osiągnąć w życiu. Z takimi ocenami Cię nigdzie nie przyjmą”, „Nie możesz iść się pobawić, niedługo idziesz na korepetycje z matematyki, a jeszcze masz przecież tyle nauki”. To tylko kilka zdań, które już od najwcześniejszych momentów edukacji dziecko może usłyszeć od swojego nadmiernie wymagającego rodzica. Współcześnie można odnieść wrażenie, że duża część dzieci od najmłodszych lat wystawiona jest na ogromną presję oczekiwań swoich opiekunów. Rodzice mogą nie być świadomi tego, w jaki sposób ta presja wpływa na rozwijającego się człowieka. Dowiedz się więcej na temat presji oczekiwań i tego, jak wpływa ona na dziecko.

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?
Psychologia

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?

Style przywiązania kształtują się we wczesnym dzieciństwie w oparciu o interakcje z głównymi opiekunami, najczęściej rodzicami. Te wzorce wpływają na sposób, w jaki budujemy relacje z innymi ludźmi w późniejszym życiu. Dowiedz się więcej na ich temat. Sprawdź, jak się kształtują i czy możliwa jest zmiana stylu przywiązania na inny.

 Jak poradzić sobie ze zdradą?
Psychologia

Jak poradzić sobie ze zdradą?

Zdrada to częsty temat pojawiający się w gabinecie psychologa. Odwiedzają mnie zarówno pary, które chciałyby przepracować temat zdrady i nadal być razem, jak i osoby cierpiące po zdradzie i zakończonym związku. Nierzadko są to także pacjenci, którzy „utknęli” na którymś z etapów żałoby po zdradzie i nie potrafią zaufać ponownie. Dowiedz się więcej na temat zdrady i tego, jak sobie z nią poradzić.